Başka Bankaya Emekli Maaşı Nasıl Taşınır?

emekli-maasi-tasima

Başka Bankaya Maaşı Nasıl Taşınır? : Emekli olanlar maaşını başka bankaya aktarma ile artık maaşlarını o bankadan alabilirler. Maaş hesabınız taşıma işleminden sonra taşıdığınız banka olur ve siz o bankanın ATM’sinden maaşınızı çekebilirsiniz. Bu nedenle bazı bankalar emeklilere maaş taşıma kampanyaları düzenlemektedir. Tercih ettiğiniz bankaya maaşınızı taşıyabilirsiniz. Yazımızda emekli maaşını taşıma hakkındaki açıklamalarımızı bulabilirsiniz.

Emekli Maaşını Başka Bankaya Nasıl Taşınır?

Mevcut şartlarda çalışanlar ve emekliler maaşlarını bankalardan almaktadır. Bankalar dışında maaş alabilmenin bir alternatifi de PTT’dir. Maaş aldığı mevcut bankasını değiştirmek isteyen emekliler, emekli maaşını başka bankaya taşıyabilmektedir. Geçmiş yıllarda bu işlem oldukça zahmetli bir işlem iken, artık kolay bir şekilde maaşınızı farklı bir bankaya taşıyabilirsiniz. Emekli maaşını başka bankaya taşıma işlemi için nüfus cüzdanınız ile birlikte maaşınızı taşımak istediğiniz bankaya gidebilirsiniz. Ziyarette bulunduğunuz bankanın müşteri temsilcisi, başvurunuzu gerçekleştirerek taşıma işleminizi gerçekleştirmektedir.

Emekli Maaşını Farklı Bankaya Taşırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Maaşınızı farklı bir bankaya taşımak istediğinizde, banka ile yapılacak olan sözleşmenin hükümlerine dikkat edilmelidir. Hesap işletim ücreti ya da farklı masrafları ödememek adına sözleşme şartları dikkatlice okunmalıdır. Ayrıca, sözleşme imzalarken taahhütte bulunmamanız da önem arz etmektedir. Bankadan 5 yıllık bir süre boyunca emekli maaşınızı alacağınıza dair bir sözleşme imzaladığınızda, bu süreçten erken olarak bankadan ayrılmak istediğinizde banka tarafından borç çıkarılabilmektedir.

Emeklilerin yaşadığı problemlerden birisi de için başvurduğu bankaların kredili mevduat hesabı açmasıdır. Emeklilerin büyük bir bölümü bu konuda bilinçsiz ve yeterli bilgi sahibi olmadığından kredili mevduat hesabında bulunan ek limiti kullanmaktadır. İlerleyen dönemde karşısına çıkan kullanmış olduğu ek limit borcundan dolayı problem yaşanmaktadır. Kredili mevduat hesabı kullanmak istemiyorsanız, taşıma işlemlerinde bunu bankaya mutlaka iletmeniz gerekmektedir.

Emekli maaşı taşıma kampanyası ile maaşınızı istediğiniz bankaya taşırken, bankanın size bu durum için sunduğu bir takım avantajlar da bulunmaktadır. Örneğin Garanti emekli maaşı taşıma kampanyası ile çeyrek altın değerinde müşterinin hesabına ilave yapmaktadır. Ziraat Bankası, Finansbank, Garanti Bankası, Vakıfbank gibi bankalara maaş taşıma işlemi yapılabilmektedir. Diğer bankalar da çeşitli kampanyalar düzenleyebiliyor.

Emekli maaşını taşımak isteyenler arasındaysanız ve karar veremediyseniz bankaların avantajları için Emekli Maaşını Taşımak İsteyenlere 7 Banka Önerisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın