Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankaların Güncel Listesi

Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankaların Güncel Listesi: Bedelli askerlik kredisi, bedelli askerlik bekleyenler için büyük önem arz etmektedir. Son günlerde bedellik askerlikle ilgili oldukça yoğun tartışmalar yaşandı ve sonunda hükümet, bedelli askerliğin çıkacağını ilan etti. tarih kesin olarak ifade edilmese de bedelli askerlik ne zaman çıkacak şeklinde soranlar için bu tarihin 2018 yılı Ağustos ayından sonraya kalacağını söyleyebiliriz. Peki bedellik askerlik çıktı ama askerlik bedelini ödeyecek birikiminiz var mı?

Bu yazımızda bedelli askerlik kredisi veren bankalar hakkında konuşacağız. Bununla birlikte bedelli askerlik kredisinin ne olduğu, kimlerin bedelli askerlik kredisinden yararlanabileceğini, bedelli askerlik ücretinin ne kadar olduğu şeklinde akıllardaki soru işaretlerine de cevap vereceğiz.

Bedelli Askerlik Nedir? 

Bedelli askerlik, vatani görevini ifa etmek isteyip de özellikle yaş sorunu nedeniyle askere gidemeyen kişilerin hükümet tarafından belirlenen ücreti ödemek koşuluyla askerlik hizmetini yerine getirdiği var sayılan askerlik durumudur. Bedelli askerlik yapan kişiler askeri kışlaya giderek herhangi bir askeri eğitim almamaktadır.

Bedelli Askerlikten Nasıl Yararlanırım?

Bedelli askerlikten yararlanmak için öncelikle bedelli askerlik koşullarını taşınmanız gerekmektedir.  Bedelli askerlik için en önemli koşul yaş sorunudur. Bu bağlamda bedelli askerlikten yararlanmak için yaşın hükümet tarafından 27 olması gerektiği düşünülmektedir. Bunun dışında başka bir şart bulunmamaktadır. Örneğin hiç okula gitmemiş kişi dahi bedelliden yararlanabilir.

Bedelli askerlik koşulunu taşıyan kişi bedelli askerlikten yararlanmak için şu adımları takip etmelidir. Bedelli askerlikten yararlanacak kişi, şartları taşıyorsa, kendisine en yakın askerlik şubesine giderek bedelli askerlik başvurusu yapacak. Akabinde kendisine, bankaya para yatırmak için bir evrak teslim edilecek. Bu evrakla birlikte bedelliden yararlanacak kişi, en yakın banka şubesine giderek parayı yatıracak ve alacağı dekontu askerlik şubesine getirecek. Askerlik şubesi de askerlik görevini yerine getirdiğine dair yazıyı teslim edecektir.

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar Olacak?

Bedelli askerlik ücretinin ne kadar olacağı henüz netlik kazanmadı. Ancak hükümetin geçmiş yıllardaki uygulamalarına bakılırsa bu bedelinin 20.000 – 25.000 TL arasında olması beklenmektedir. Çünkü 2012 yılında çıkartılan bedelli askerlik ücreti 30.000 TL iken, 2014 yılında çıkartılan bedelli askerlik ücreti 18.000 TL olmuştu. Hükümetin bedelli askerlikten beklentisi, katılımın fazla olması ve nitelikli iş gücünün bir an önce ekonomiye katılmasıdır. Bu nedenle bedelli askerlikten yararlanan sayısının artması için bedelli askerlik ücreti yüksek tutulmayacaktır.

Bedelli Askerlik Kredisi Nedir?

Bedelli askerlik için banka kredisi, bankaların askerlik hizmetini ücret karşılığı yapmak isteyen kişilerin kullanımına sunduğu ihtiyaç kredisidir. Bedelli askerlik kredisi bir ihtiyaç kredisi türü olduğu için ihtiyaç kredisinin tabi olduğu kurallara tabidir. Bu bakımdan ihtiyaç kredileri 48 ay vade ile sunulmaktadır.

Bedelli Askerlik Kredisi Kimlere Verilecek?

Bedelli askerlik kredisi, bedelli askerlikten yararlanabilecek durumda olan kişilere verilecektir. Bu bağlamda askerliğini yapmamış ve 27 yaşından büyük olan herkes bu krediden faydalanabilecektir.

Bedelli Askerlik Kredisinin Şartları Nelerdir?

Bedelli askerlik kredisi çekmek isteyen kişiler, bir takım şartları yerine getirmek zorundadır. Öncelikle şunu belirtelim bedelli askerlik kredisinden yararlanmak isteyen kişiler normal bir kredi başvurusu yapar gibi bankaya giderek bedelli askerlik kredisi başvurusunda bulunacaktır. Ancak bedelli askerlik kredisi, özel bir durum için çıkartılan kredi olduğundan bankanın koşullarının da yerine getirilmesi gerekiyor. Bedelli askerlik kredisi herkese çıkar mı şeklinde sorunun cevabı için kredi koşullarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Hükümet tarafından belirlenen ve ilan edilen bedelli askerlik yapma koşullarını sağlamak,
 • Düzenli bir geliri olduğunu belgelemek
 • Kredi notu en az 1100 puan olmak
 • Kredi kara listesine girmemiş bulunmak
 • Kefil göstermek (bazı bankalar istemeyebilir)

Burada kredi notu önem arz etmektedir. Şayet daha önceden bankadan kredi ya da kredi kartı almış ve borçlarınızı zamanında ve tam olarak ödememiş iseniz bu durumda bankalar sizi, kredi ödemelerinde riskli müşteri olarak göreceği için kredi tahsis etmeyebilecektir.

Kredi notu ve kara liste durumunun krediye etkisi hakkında daha fazla bilgi için “Kredi Kullanabilmek İçin İstenen En Düşük Kredi Notu Nedir” isimli makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bedelli Askerlik Kredisi Faiz Oranı Ne Kadar Olacak?

Bedelli askerlik kredisi, bir ihtiyaç kredisi türü olduğu için uygulanacak kredi faiz oranı da ihtiyaç kredisi faiz oranlarına yakın olacaktır. Bugün ihtiyaç kredisi faiz oranları 1,60-1,99 arasında uygulanmaktadır. Bedelli askerlik kredisi faiz oranlarının da bu oranlara yakın olması beklenmektedir.

Bedelli Askerlik İçin Kredi Veren Bankalar Hangileridir? 

Bedelli askerlik kredisi, ihtiyaç kredisi türü olduğu için hemen hemen bütün bankalar bu kredi imkanını sağlamaktadır. Ancak geçmiş dönem uygulamalarına bakıldığında bazı bankaların bedelli askerlik konusunda bir adım öne çıktığını görebilmekteyiz. Bununla birlikte bankaların bedelli askerlik kredi koşullarını, kredi çekmeden önce incelemeniz yararınıza olacaktır. Özellikle kredi faiz oranı, kredinin vadesi ve masraflar konularında bankaların tekliflerini karşılaştırmalısınız.

Bedelli askerlik kredisi veren bankalar şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Vakıfbank bedelli askerlik kredisi
 • Ziraat Bankası bedelli askerlik kredisi
 • Halkbank bedelli askerlik kredisi
 • Denizbank bedelli askerlik kredisi
 • TEB
 • Finansbank
 • Garanti Bankası
 • ING Bank bedelli askerlik kredisi
 • Akbank
 • İş Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Fibabanka bedelli askerlik kredisi

Katılım Bankaları Faizsiz Bedelli Askerlik Kredisi Verir Mi?

Ülkemizde 5 tane katılım bankası faaliyet göstermektedir. Bunlar Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, Kuveyt Türk, Finansbank ve Albaraka Türk’tür. Katılım bankalarının özelliği, krediyi nakit karşılığı değil mal karşılığı vermeleridir. Oysa bedelli askerlik kredisi nakit para olarak verilen kredi olup karşılığında herhangi bir mal alınmamaktadır. İşte bu yüzden katılım bankaları bedelli askerlik kredisi vermeyecektir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın