Benjamin Franklin’in Günümüz Yatırımcılarını Etkileyen 5 Fikri

Benjamin Franklin’in Günümüz Yatırımcılarını Etkileyen 5 Fikri: Yatırım yapmak ve yapılan yatırımlar üzerinden para kazanmak için geçmişin tecrübelerinden ders almak gerekir. Özellikle dünya tarihine geçmiş kişiler ile günümüzün başarılı yatırımcılarının başarıya giden yola dair düşünce ve önerilerine biraz daha yakından bakmak sizi emsallerinizden birkaç adım daha öteye taşıyacaktır.

Bu yazımızda Benjamin Franklin‘in yatırımcılarının ufkunu genişletecek ve  yatırımcılara hayat dersi niteliğinde öneri olarak değerlendirilebilecek 5 fikrinden bahsedeceğiz.

Benjamin Franklin Kimdir?

Benjamin Franklin’i bir çoğumuz Amerikan doları üzerindeki resminden tanıyoruz. Peki Benjamin Franklin’i Amerikan dolarının üzerine resmi basılabilecek kadar  önemli kılan şey neydi?

Benjamin Franklin, 7 Ocak 1706 tarihinde Boston’un Massachusettes şehrinde dünyaya gelmiş yazar, teorisyen, politkacı, bilim insanı, mucit, devlet adamı ve diplomat olma niteliklerini şansında taşıyan tarihi bir kişiliktir. 1 Aralık 1788 tarihinde dünyaya gözlerini kapayana kadar bir çok bilimsel buluşa imza atmanın yanında aynı zamanda Amerika Birleşik Devletlerinin kuruluşunun da fikir babalığını yapmıştır. Benjamin Franklin’e göre kurulacak olan devlet laik, demokratik ve anayasal bir cumhuriyet özelliği taşımalıydı. Nitekim 4 Temmuz 1776 yılında temelleri atılan Amerika Birleşik Devleti’nin anayasası Benjamin Franklin’in hayalini kurduğu devlet temelinde kaleme alınmıştır.

Ailesi Benjamin Franklin’in bir din adamı olmasını istemekteydi. Bu amaçla Benjamin Franklin okula gönderilse de O, eğitim hayatını yarıda kesip hayali olan yazarlığa ve bilime yönelmiştir. Önce babasının yanında matbaa işlerine başlayan Benjamin, henüz 17 yaşındayken Philadelphia’ya göç etmiş ve burada kendi gazetesini çıkartmaya başlamıştır. 21 yaşına geldiğinde ise Junto isimli düşünce kulübünü kurmuştur. Bu kulüp zaman içerisinde Amerika Birleşik Devletleri’nin kuruluşunun ideolojik alt yapısını oluşturacak düşüncelerin ortaya çıkmasına öncülük etmiştir. Bir anlamda Junto, Amerikan devriminin ideolojik altyapısını oluşturmuştur. Hatta Franklin, Amerikan Bağımsızlık Bildirgesini kaleme alanlardan da biridir.

Benjamin Franklin, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuruluşunda yer alan önemli bir siyaset adamı olmanın yanında bir çok icadın altında imzası olan kişidir. Benjamin Franklin icatların insanlığın ortak kullanımına açık olması gerektiği üzerine vurgu yapan şu düşüncesi kulaklara küpe olacak niteliktedir: “Başkalarının icatlarından yararlandığımız gibi başkalarının da bizim icatlarımızından yararlanmasından memnun olmalıyız, ve bunu ücretsiz ve bonkörce yapmalıyız.” Benjamin Franklin’in bu düşüncelerle icat ettiği eserleri bugün dahi insanlığın hizmetindedir. İşte Benjamin Franklin’in bazı icatları:

  • Bifokal gözlük: Çift odaklı gözlük olarak da bilinen bu gözlük sayesinde hem yakın hem de uzak gözlüğü aynı anda kullanılabilmektedir. Bu gözlüğün ilk prototipi Benjamin Franklin tarafından yapılmıştır.
  • Benjamin Franklin elektriğin depolanabilir olduğunu ortaya atan teoriler geliştirmiştir. Bunun üzerine yaptığı deneyler sonucunda batarya, şarj, kondenstör, iletken, artı-eksi uçlar ve bobin gibi kavramlar ortaya çıkmıştır. Bu deneylerle birlikte elektriğin depolanabilie ve bir yerden bir yere nakledilebilir olduğu fikri kanıtlanmıştır. Bu kavramların ortaya çıkışında Benjamin Franklin’in 1750’de yaptığı meşhur uçurtma deneyinin payının büyük olduğunu ifade etmeliyiz.
  • Paratoner
  • Soba: Bugün kullanılan odun ve kömür sobasının ilk örneği Benjamin Franklin tarafından yapılmıştır.
  • Gulf-Stream Akıntısının Keşfi
  • Yüzme Paletleri: İyi bir yüzücü olan Benjamin Franklin 11 yaşındayken ilk paletlerini yapmıştır. Ancak yaptığı bu paletler hem ayağa hem de ele takılmak suretiyle kullanılmaktaydı.
  • Cam Armonikası
  • Odotmetre (Kilometre Sayacı): Aynı zamanda posta memurluğu da yapan Benjamin Franklin, gün içerisinde ne kadar mesafe yürüdüğünü ölçmek için kendi kilometre sayacını yapmıştır.
  • Uzun Kol: Yüksek yerdeki eşyalara ulaşabilmek için uzatılabilen akordeon şeklindeki uzayabilen kolun mucidi de Benjamin Franklindir.

Günümüz Yatırımcılarına Yön Verecek Benjamin Franklin’in 5 Düşüncesi

Günümüzün popüler yatırımcısı ve mucitlerinden biri olan Elon Musk gibi büyük yatırımcıların Benjamin Franklin’in düşüncelerinden etkilendiğini söyleyebiliriz. Bu bağlamda Benjamin Franklin’in şu düşünceleri sadece yatırımcıların değil bir çok meslek grubunun da ufkunu açacak niteliktedir:

1- Zor Gibi Görünen Yeteneklere Üzerinde Çalışınca Siz de Sahip Olabilirsiniz 

Benjamin Franklin, matbaada çalıştığı dönemde kendisinin yazma kabiliyetinin yeterli olmadığını fark eder. Bu konudaki yetersizliğini aşmak isteyen Franklin, okuduğu kitaplarda geçen cümlelerin bir kısmını kağıda yazar. Bu cümleleri bir kaç gün süre ile biriktirdikten sonra kitaba bakmadan cümleleri tamamlamaya çalışır. Bu sayede hem kitabı anlama hem de cümle kurma yeteneğini geliştirmeyi amaçlamış ve bunda da başarılı olmuştur.

2- Kitap Okumayı ve Yeni Düşüncelere Kulak Vermeye Dikkat Edin

benjamin Franklin kurduğu Junto isimli kulüp sayesinde aslında mini network sistemi oluşturmuştu. Bu kulüp sayesinde tanıştığı insanlarla kişisel bağlar kurarak hem sosyal hem de mesleki anlamda kişilerin tecrübelerinden yararlanmıştır. Franklin’in öncülüğünde kurulan Junto kulübüne gelenler okudukları kitaplar hakkında fikirlerini ortaya atar ve değişik fikirler üzerine tartışırlardı. Özellikle kurulacak olan Amerika Birleşik Devletlerinin nasıl olması gerektiği fikirleri de bu kulüpte tartışılmış ve nihayetinde ABD’nin ideolojik temelleri ortaya çıkmıştır.

Franklin klübe devam ederken iki hususu hayatının ilkesi edinmiştir. Bunlar kitaplar ve insan düşüncelerinin birbirini etkilemesidir.

3- Zamanı ve Parayı En İyi Şekilde Değerlendirin

Zaman ve para. Her ikisi de ekonominin temel konularıdır. Zaman ve para sınırsız bir şekilde bir insanda olmayacağına göre başarılı olmak için her ikisini de en optimum düzeyde kullanmak gerekiyor. Franklin bu durumu şöyle ifade ediyor: “Elime ne iş gelirse gelsin kendimi o işe en verimli şekilde veririm.” Bu bağlamda Franklin kısa yoldan zengin olmanın bir hayal olduğunu zamanında öğrenerek yaptığı işlerde verimli ve sabırlı olmayı kendisine ilke edinmiştir.

4- Hızlı Tecrübe Kazanmak İçin Kitap Okuyun

Kitaplar bir insan hayatının birikimleri ve geçmişin mirasıdır. Bir alan hakkında tecrübe edinmek için yıllarınızı harcamanıza gerek yoktur. O alanda yazılmış eserleri okumanız sizi emsallerinizden öteye taşıyacaktır. Zira geçmişte yapılan hatalar tekrarlanmadan sağlam adımlarla işleri yoluna koymak daha kolay olacaktır. Nitekim Benjamin Franklin, okuduğu kitaplar sayesinde kendisini hızlı bir şekilde geliştirmenin yanında akranlarından çok ileri gidebilme avantajını da yakaladı.

5- Yaptığınız Her İş İnsanlığın Ortak Yararına Olmalı

Benjamin Franklin’in tüm meselesi aslında nasıl daha iyi bir toplum olabilir düşüncesiydi. Daha açık söylersek Benjamin Franklin’in odak noktası günlük sorunlar ve insanların birlikte nasıl daha iyi bir toplum oluşturabilecekleriydi. Sıradan gibi görünen bu düşünce aslında Franklin’in bugün hala anılıyor olmasının temel nedenidir. Çünkü hayatımızı ve toplumumuzu daha nasıl yaşanabilir ve konforlu hale getirebiliriz konusu bugünkü teknolojik gelişmelerin ana nedenidir. Bilgisayar ve internet teknolojisi, evlerin tasarlanışı, şehir mimarisi gibi sayısını çoğaltabileceğimiz pek çok konu aslında bu düşüncenin ürünüdür. Bu bağlamda Benjamin Franklin’in bifokal gözlük icadı ile yakın okuma sorunu olanların okuma olanakları düzeldi. Basit gibi görünen sobanın icadı ile birlikte hem insanların zehirlenme oranları azaldı hem de yanan odun küllerinin etrafa saçılmaları önlenmiş oldu. Ayrıca sobanın yapımı ile birlikte insanlar ısınma yanında yemeklerini de pişirebilecekleri bir ortama kavuştu.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın