BES İptali ve BES Şirketleri Telefon Numaraları Listesi

Kısaca BES iptali olarak bilinen bireysel emeklilik sisteminden çıkış yapmak için bankanın veya ilgili şirketin telefonunu aramanız ve cayma hakkını kullanmak istediğinizi ifade etmeniz yeterlidir. Böylece birikimlerinizde herhangi bir kayıp olmadan bireysel emeklilik sisteminden ayrılabilirsiniz. Ancak BES cayma hakkını Yönetmelik’te belirtilen süre içinde kullanmanız gerekmektedir. Aksi halde birikimleriniz üzerinden kesinti yapılarak ödeme yapılacaktır.

Bu yazımızda bireysel emeklilik sistemi iptali için aramanız gereken telefon numaraları hakkında bilgi vereceğiz.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi, uzun vadeli bir yatırım sistemidir. Burada yatırımcı aylık belirli miktarda parayı BES şirketine yatırmakta ve bu şirket de parayı faiz, fon ve diğer ticari işlerde kullanmaktadır. 10 yıl boyunca şirkete ödenen bu para üzerine belirli oranda faiz işletilmektedir. 10 yılın sonunda yatırımcı, biriken parayı ister peşin isterse taksitler halinde geri almaktadır.

BES’te biriken parayı kesinti olmadan biriken faiziyle birlikte alabilmeniz için en az 10 yıl boyunca BES katkı payı ödemeniz gerekmektedir. 

Bireysel emeklilik, SGK’dan olunan emeklilik gibi değildir. Çünkü SGK’dan emekli olduğunuzda maaşınız ömür boyu yattığı gibi emeklinin vefatı halinde bu maaş, eşine ve çalışmayan kız çocuğuna da bağlanabilmektedir. Oysa BES’ten alınan para ömür boyu olmayıp 10 yıl boyunca biriken para ile sınırlıdır.

Bireysel emeklilik sistemi hakkında detaylı bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

BES Zorunlu Mudur?

Daha önceden kamu çalışanları için zorunlu olan bireysel emeklilik sistemi artık belirli sayıda işçi çalıştıran tüm işyerleri için zorunlu hale getirildi. Dolayısıyla en az 5 işçi çalıştıran işveren, işçinin rızası olsun ya da olmasın, çalışanlarına ödediği maaştan otomatik olarak BES katkı payı kesmek zorundadır. Eğer çalışan bireysel emeklilik katkı payı ödemek istemiyorsa, kesintinin yapıldığı aydan itibaren belirli süre içinde cayma hakkını kullanarak sistemden çıkmak zorundadır.

Ülkemizde uygulanan bireysel emeklilik sisteminde biriken para üzerine devletin % 25 oranında faiz katkısı uygulanmaktadır. Bu da yatırımcıya ekstra % 25 faiz geliri anlamına gelmektedir.

Ne Kadar BES Kesintisi Yapılıyor?

Bugün için pime esas kazancın en az % 3’ü bireysel emeklilik kesintisine ayrılmaktadır. Örneğin prime esas asgari ücretin 2558 TL olduğunu düşündüğümüzde, bir asgari ücretlinin ödemesi gereken BES primi en az 75 TL olacaktır. Burada yer alan BES katkı payı, maaşından kesinti yapılan kişinin talebi olması halinde daha fazla olabilmektedir. 

BES İptali (Cayma Hakkı) Ne Kadar Süre İçinde Yapılmalıdır?

BES cayma hakkını kullanmak için Yönetmelik’te belirli bir süre öngörülmüştür. Buna göre ilk BES kesintinin yapıldığı tarihten itibaren 2 ay içinde cayma hakkının kullanılması gerekiyor. Bu süre içinde cayma hakkı kullanılırsa herhangi bir kesinti yapılmadan biriken para faizsiz olarak Eğer bu süre kaçırılır ve BES’ten çıkmak isterseniz, birikimler üzerinden %15 gelir vergisi kesintisi yapılır.  

Bireysel Emeklilik İptali İçin Cayma Hakkı Nasıl Kullanılır?

BES iptali için BES cayma hakkını kullanmak gerekmektedir. Bu süre 2 aydır. Cayma hakkını kullanmak için şu kanallardan birini tercih edebilirsiniz:

  • BES şirketini telefonla arayabilirsiniz.
  • BES şirketine mail veya faks gönderebilirsiniz.
  • BES şirketinin belirlediği numaraya SMS gönderebilirsiniz.
  • BES şirketinin bulunduğunuz yere en yakın şubesine gidip yüz yüze görüşebilir ve dilekçe verebilirsiniz. 

Bu yöntemlerden en çok kullanılan SMS’le BES iptali ve Telefon ile BES iptalidir. Şimdi BES iptali için aranacak telefon numaralarını verelim:

BES İptali Telefon Numaraları Güncel Listesi

BES iptali için sisteme dahil olan kişi ilgili BES şirketini arayarak sistemden çıkmak istediğini söylemesi yeterlidir. Bu talep üzerine şirket, kişiyi BES’ten çıkaracak ve 10 gün içinde de mevcut birikimleri faizsiz olarak iade edecektir.

Burada şunu belirtelim ki BES firması müşteri hizmetleri, BES’ten çıkmamanız için çeşitli öneri ve yönlendirmede bulunacaktır. Dolayısıyla BES’ten çıkıp çıkmama konusunda emin olmanız yararınıza olacaktır. Şimdi BES iptali telefon numaralarını sıralayalım:

BES Şirketi Telefon Numarası
Allianz Bireysel Emeklilik Şirketi İptal Numarası  0850 399 99 99
Aegon Bireysel Emeklilik Şirketi İptal Numarası  0850 222 03 12
Anadolu Hayat Emeklilik İptal Numarası 444 55 00
Cigna Finans Bireysel Emeklilik İptal Numarası 444 09 84
Garanti Bireysel Emeklilik İptal Numarası 444 03 36
Groupama Bireysel Emeklilik İptal Numarası 0212 367 67 67
Fiba Bireysel Emeklilik İptal Numarası 444 82 88
Halkbank Bireysel Emeklilik İptal Numarası 444 44 00
NN Hayat Bireysel Emeklilik İptal Numarası 0850 210 66 94
Katılım Emeklilik Bireysel Emeklilik İptal Numarası 0850 226 01 23
Vakıfbank Bireysel Emeklilik İptal Numarası  444 92 37
 Ziraat Bireysel Emeklilik İptal Numarası   0850 222 97 00

BES İptali SMS Numaraları

Otomatik BES iptali için bazı bireysel emeklilik şirketleri SMS hattı belirlemişlerdir. Bu numaraya kısa mesaj atılması halinde bireysel emeklilik sisteminden otomatik olarak çıkış yapılmaktadır. 

Gönderilecek kısa mesajın şirketin belirlediği şekilde olması gerekmektedir. Aşağıdaki tabloda BES iptali SMS numarası ve SMS içeriğini görebilirsiniz:

BES Şirketi

SMS Numarası

SMS İçeriği

Anadolu Hayat BES SMS ile iptal numarası

5755

CAYMA boşluk TC No

Halkbank BES SMS ile iptal numarası

2560

AYRILMA boşluk TC No

Vakıfbank BES SMS ile iptal numarası

4933

VEML boşluk TC No boşluk CAYMA boşluk gün-ay-yıl şeklinde Doğum Tarihi

Burada yer alan şirketler dışında diğer şirketlerin BES iptali SMS numaraları bulunmadığı için telefon, mail, faks ya da yüz yüze görüşme kanallarından biri ile cayma hakkınızı kullanabilirsiniz.

BES İptal Edildi Mi Sorusunun Cevabını Nereden Öğrenebilirim?

BES iptali için cayma hakkını kullandınız ama iptal işleminin gerçekleşip gerçekleşmediğini öğrenmek istiyorsunuz. Sorunuzun cevabını ilgili bireysel emeklilik şirketinin müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebileceğiniz gibi E-Devlet’e giriş yaparak da sorunuzun cevabını bulabilirsiniz. 

E-Devlet’e giriş yaparak bireysel emeklilik sistemi durumunuzu öğrenmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

  • E-devlete giriş yapıyorsunuz.
  • Ardından e-hizmetler bölümüne tıklıyorsunuz.
  • Açılan menüde Emeklilik Gözetim Merkezi sekmesine tıklıyorsunuz.
  • Ardından “Bireysel Emeklilik Sistemi Devlet Katkısı Kullanım ve Limit Bilgileri Sorgulama” servisi açılıyor. Buradan BES durumunuzu görüntüleyebilirsiniz. 

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Bireysel emeklilik birikimlerine haciz gelir mi sorusunun cevabını öğrenmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster