BES’teki Birikimleri Teminat Göstererek Kredi Çekebilir Miyim?

Bireysel emeklilik sistemi (BES) yürürlüğe girdikten sonra yeni konular da merak edilmeye başlandı. Bu konulardan biri de bireysel emeklilik sistemindeki birikimlerin garanti gösterilerek bankadan kredi çekme konusudur. Bu konu özellikle kredi için kefil bulamayan ancak BES birikimi olan kişileri yakından ilgilendiriyor.

Bu yazımızda bireysel emeklilik sisteminde birikimi olan kişilerin bu birikimlerini teminat göstererek kredi çekip çekemeyecekleri konusunu inceleyeceğiz.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?

Kısaca BES olarak ifade edilen bireysel emeklilik sistemi, birikim hesabı uygulamasıdır. Daha açık anlatırsak, birikim hesabı bulundurmak amacıyla kurulmuş olan şirketlere bireyler belirli bir süre boyunca aylık belirli miktarlarda para yatırıyor. Bu süre içinde BES şirketi, paraya belirli oranlarda faiz işletiyor. Belirlenen sürenin sonunda ise üzerine faiz işlemiş olan anapara faiziyle birlikte müşteriye geri ödeniyor. Bu ödeme müşterinin talebine göre toptan ödenebileceği gibi taksitler halinde de ödenebilir. 

Bireysel emeklilik sistemi ülkemizde uygulanan Emekli Sandığı, Bağ-Kur ya da SSK emekliliği gibi bir sistem değildir. Bireysel emeklilikte aslında para biriktiriyorsunuz ve bu paranıza faiz ödemesi yapılıyor.

Ülkemizde BES kamu ve özel sektör çalışanları için zorunlu hale getirilmiştir.  

Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında tüm detayları görmek için hemen bağlantıya tıklayın.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Biriken Paraları Teminat Göstererek Kredi Çekmek Mümkün Mü?

Bireysel emeklilik sisteminin zorunlu hale gelmesi ile birlikte BES hesaplarında paralar birikmeye başladı. Önümüzdeki günlerde BES’ten çıkışın belirli bir süre mümkün olmayacağı da konuşulmaya başlandı. Bu durumda BES birikimleri daha da önemli hale gelecek. Bu noktada kredi çekmek için ipotek, rehin ya da kefil gibi teminat bulamayan kişiler için BES birikimleri çözüm yolu olabilecektir. Bir başka ifadeyle BES birikimleri garanti gösterilerek kredi çekebilirsiniz.

BES Birikimleri Garanti Gösterilerek Nasıl Kredi Çekilir?

Bireysel emeklilik sistemindeki birikimler garanti gösterilerek kredi çekilebilir. Bu şekilde kredi çekmek isteyenler şunları yapmalıdır:

Öncelikle bireysel emeklilik sisteminde yer alan birikimlerin miktarını gösteren dekontu ilgili BES şirketinden almalısınız. Aldığınız bu dekontla birlikte kredi çekmek istediğiniz bankaya gideceksiniz. BES’teki birikimlerinizin almak istediğiniz kredi anaparası ve geçecek olan vadede anaparaya işleyecek faizi karşılayacak miktarda olmalıdır. Bu durumda banka BES firmasıyla yazışma yaparak birikimlerin üzerine rehin şerhi koymasını talep edecektir. Bu şirket rehin talebini kabul ederse BES birikimleri üzerine rehin konularak bankadan kredi çekilebilecektir. 

BES Birikimleri Miktarı Kadar Kredi Çekebilir Miyim?

BES’te diyelim ki 100.000 TL paranız var. Acaba anapara ve faiz ile birlikte 100.000 TL kredi çekebilir misiniz? Hemen cevap verelim, hayır bu miktarda kredi çekemezsiniz. Çünkü bireysel emeklilik birikimlerinin tamamının haczi yasaktır. Haciz konusunda mevzuatta bir düzenleme yer almaktadır. Şöyle ki BES birikimleri kısmen haciz edilebilir. Bu bağlamda BES’te geçirilen ay ile haciz işleminin yapılacağı tarihte geçerli olan brüt asgari ücret çarpılır. Elde edilen kısım haciz edilemeyecek kısımdır. Bu kısım biriken paradan çıkarılır. Elde edilen sonuç haczedilebilecek kısımdır.

İşte banka bu formülü dikkate alarak BES birikimlerinin tamamına kredi vermeyecek, müşterinin risk durumu, kredi notu, mevcut gelir durumu konularını değerlendirerek kredi miktarını belirleyecektir. 

Bireysel emeklilik birikimlerine ve aylıklarına haciz konulması hakkında örnekli açıklamalar için hemen bağlantıya tıklayın.

Banka BES Birikimlerini Teminat Olarak Kabul Etmek Zorunda Mı?

Bankalar BES birikimlerini teminat olarak kabul etmek zorunda değildir. Bu konuda yasal bir zorunluluk yoktur. Eğer BES firması, birikimler üzerine rehin koyabileceğini bildirir ve müşteriden kredi borcunun ödenmemesi halinde mevcut tüm birikimlerin haczedilebileceğine dair muvafakat alırsa, bu durumda BES birikimlerini teminat olarak kabul edebilecektir. 

BES Birikimlerinin Teminat Gösterilebileceğine Dair Yasal Düzenleme Yapılması Yararlı Olacaktır

BES’in zorunlu olması ve önümüzdeki günlerde belirli bir süre BES’ten çıkılamayacağına dair yasal düzenleme getirilmesi durumunda, insanların BES’ten daha verimli yararlanabilmesi için BES birikimlerinin rehin kabul edilebileceğine dair açık bir düzenleme getirilmesi yararlı olacaktır.

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: BES iptali ve BES şirketlerinin telefon numaraları için hemen bağlantıya tıklayın.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın