Bir Kişi Aynı Anda İki Konut Kredisi Çekebilir Mi?

iki-konut-kredisi

Aynı anda 2 kez konut kredisi çekebilir miyim sorusunu cevapladık. Kredinin üstüne kredi çekilir mi gibi de düşünebilecek bir soru olduğu söylenebilir. Aynı anda iki konut kredisi çekmek mümkün mü bakalım.

Bir kişi iki konut kredisi çekebilir mi aynı anda iki evi de kredi ile almak isteyenlerin merak ettiği bir sorudur. Konut kredisi için bankalardan kredi kullanan kişiler, aldıkları kredi desteği ile birlikte ev sahibi olabilmektedir. Konut kredisi alan kişilerin aklındaki sorulardan birisi de tekrardan bir kredi kullanıp kullanamayacağıdır. Peki, bir iki konut kredisi çekebilir mi?

Aynı anda iki konut kredisi birden çekmek için yasal olarak hiçbir engel bulunmamaktadır. Mevcut bir konut kredisi bulunan kişiler tekrardan bir konut kredisi için başvuru yaptığında, bankalar başvuru sahibinin durumunu göz önünde bulundurarak kredi verebilmektedir.

İkinci konut kredisini alabilmek için bankaların en çok önem verdiği konular kredi notu ve aylık gelir durumudur. Kredi notu makul bir seviyede olan kişilerin aylık gelir durumu incelenmektedir.

Hane halkının gelir durumu ikinci bir krediyi ödeyebilecek düzeyde ise ikinci defa konut kredisi verilebilme durumu olabilmektedir. Bankalar, konut kredisi verirken hane halkının gelir durumumun yüzde ellisi oranına kadar aylık taksit tutarı belirlemektedir.

Aylık taksit ödemesi olarak 2500 TL ödeme yapan ve aylık hane halkı geliri 10.000 TL olan bir ev için incelendiğinde ikinci bir kredi için 2500 TL’lik daha taksit ödemesi yapabilecek bir durum ortaya çıkmaktadır.

Bankalar bu durumda ikinci bir konut kredisi başvurusunda olumlu bir tavır izleyebilmektedir. Ancak, ikinci bir krediyi ödeyebilecek bir gelir durumuz yoksa ya da belgeleyemiyorsanız bankalardan ikinci defa konut kredisi alabilme şansınız azalmaktadır.

İki konut kredisi çekilebilir mi sorusuna evet cevabını versek de kredi notu ve gelir durumunun önemli olduğunu unutmayın. Yani ikinci krediyi çekebilecek özelliklere sahip olmak önemlidir. Mesela ihtiyaç kredisi varken konut kredisi çekilir mi, evet. 2. konut kredisi çekerken banka kredi başvurunuzu değerlendirirken diğer borçlarınızı da göz önünde bulundurmaktadır.

İki ayrı konut kredisi çekmek için bankaya başvuru yaptığınızda diğer konut kredisi borç durumunuz ve borçlarınıza oranla geliriniz de değerlendirilmektedir. İki tane konut kredisi çektiğinizde borçlarınızı ödeyemezseniz bu durum sizi daha zor bir duruma düşürecektir.

İki konut kredisi çekmek aynı anda daha fazla faizle ev almanız gibi yorumlanabilir. Yani farklı iki konut kredisi için faiz ödemesi yapmanız gerekiyor. Ayrıca uzun vadeler de düşünülürse hem vade hem faiz bankaya daha çok para ödemeniz demektir. Hem konut hem tüketici kredisi türlerini aynı anda çekseniz de durum buna benzer olacaktır.

 

Konut ve ihtiyaç kredisi aynı anda çekilebilir mi gibi iki konut kredisini aynı anda çekmek kredisi devam eden kişinin ikinci krediyi çekmesi gibi de düşünülebilir. Kredisi devam eden kişi ikinci krediyi de çekmesi mümkündür. Ancak ikinci krediyi çekebilecek ve ödeyebilecek yeterliliğe sahip olması gereklidir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın