Birden Fazla Kredi Borcum Var Birini Ödeyemedim Diğerleri Ne Olur?

Birden fazla kredi borcu olanların merak ettiği konuların başında kredi borçlarından birini ödeyemezsem diğer kredi borcunun ne olacağı konusudur. Gerçekten para ihtiyacı halinde banka kredileri en kolay para bulma yolu olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle birden fazla ihtiyaç kredisi alabildiğimiz gibi aynı anda konut kredisi, taşıt kredisi veya ihtiyaç kredisi ödeyebiliyoruz. Ancak kimi zaman ödemekte olduğumuz kredi borçlarından biri aksayabiliyor. Bu durumda bankalar diğer kredi borçlarını ödenmemiş kabul edip borçlu hakkında tüm kredi alacakları için yasal takip başlatıp başlatmayacağı merak ediliyor.

Bu yazımızda birden fazla kredi borcu olanların bu kredi borçlarından birini zamanında ödememesi halinde diğer kredi borcuna ne olacağı sorusuna cevap vereceğiz.

Aynı Bankadan Birden Fazla Kredi Borcum Var Birini Ödeyemedim Diğer Kredilerime Ne Olur?

Bir kimsenin birden fazla kredi borcu olabilir. Bu kredi borçları ihtiyaç, taşıt ya da konut kredisi olabileceği gibi kredi kartı borcu da olabilir. Bu kredi borçlarını zamanında öderken kimi zaman kredi ödemeleri aksayabiliyor. Eski yasal düzenlemelere göre bir kimse aynı bankadan birden fazla kredi kullanmış ve kredi borçlarından birini ya da bir kaçını zamanında ödeyememiş ise banka diğer düzenli yapılan ödemeleri de sanki düzensiz ödeme şeklinde kabul edip borçlu hakkında tüm kredi alacakları için yasal takip başlatıyordu. Ancak BDDK yeni yayımlamış olduğu düzenleme ile bu konuda kredi kullanan kişi lehine düzenleme yaptı.

BDDK’nın yeni düzenlemesine göre bir kimse aynı bankadan birden fazla kredi kullanmış ve bu kredilerden hangisini ödeyememiş ise sadece o kredi borcu için yasal takip yapılabilecektir. Yani borçlu tüm kredi borcu nedeniyle yasal takibe düşürülemeyecektir. Her kredi borcu ayrı bir işlem olarak kabul edilecektir. Örneğin borçlunun hem tüketici hem konut hem taşıt kredisi çektiğini düşünelim. Eğer borçlu mesela konut kredisini ödeyememiş ise sadece konut kredisi yönünden temerrüde düşecek ve  yasal takip de sadece konut kredisi yönünden olacaktır.

Konuyla ilgili olarak BDDK’nın “Kredi Riskine Esas Tutarın İçsel Derecelendirmeye Dayalı Yaklaşımlar İle Hesaplanmasına İlişkin Tebliğ” hükümlerini inceleyebilirsiniz.

Farklı Bankalardan Birden Fazla Kredi Kullandım Ama Birini Ödeyemedim Diğer Banka Ne Yapar?

Farklı bankalardan kredi kullanabilirsiniz. Örneğin bir bankadan ihtiyaç kredisi diğer bankadan konut kredisi kullanabilirsiniz. Ya da farklı bankalardan ihtiyaç kredileri almış olabilirsiniz. Bankalardan birine olan kredi borcunuzu ödeyememeniz halinde diğer banka hemen yasal takibe geçemeyecektir. BDDK’nın yukarıda açıkladığımız düzenlemesine göre her bankanın işlemi ayrı değerlendirilecektir. Bir bankaya karşı borcunu zamanında ifa edememesi nedeniyle diğer banka bu borçlu bana da borcunu ödeyemez diyerek yasal takip başlatamayacaktır.

Kredi Borcumu Ödeyemezsem Ne Olur?

Kredi borcunun zamanında ödenememesi durumunda banka o borçla ilgili olarak müşteriyi yasal takibe alır ve borcun son ödenme tarihinden itibaren kredi borcunun 90 gün içinde ödenmesini talep eder. Eğer borçlu bu süre içinde borcunu ödeyemezse borçlu hakkında bu defa icra takibi süreci başlar. İcra takibi süreci kapsamında borçlunun birikimlerine ve paraya çevrilebilecek eşyasına haciz konulur. Bu suretle banka alacağını tahsil etmeye çalışır.

Kredi ya da Kredi Kartı Borcumu Ödeyemezsem Hapis Yatar Mıyım?

Sözleşmeden kaynaklanan bir borcun ifa edilmemesi dolayısıyla hiç kimse hapis cezası alamaz. Dolayısıyla kredi ya da kredi kartı borcunu ödemeyen bir kimse hapis yatmaz. 

Burada bir hususu açıklayalım. Eğer banka hakkınızda icra takibi başlatmışsa ve süresi içinde mal beyanında bulunmamış iseniz mal beyanında bulunana kadar tazyik hapsi söz konusu olmaktadır. Yine icra takibi sırasında borcu ödeyeceğinize dair icra müdürlüğü huzurunda taahhüt vermiş ve geçerli bir mazeret olmadan borcun taksitlerini ödeyememiş iseniz bu durumda da tazyik hapsi söz konusu olmaktadır. Burada belirttiğimiz tazyik hapsinin süreleri ise en fazla 3 aydır. 

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Kredi borcunun ödenmemesi halinde icra sürecinin nasıl işleyeceğini öğrenmek için hemen bağlantıya tıklayın.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın