Bireysel Banka Hesabı Nasıl Açılır?

banka-hesabi-nasil-acilir

Bireysel Banka Hesabı Nasıl Açılır? : Banka hesabı açtırmak istiyorum diyenler, öğrenci banka hesabı tercihi yapabilirler. Banka hesabı açma 18 yaş altı için de mümkündür. Vadesiz mevduat hesabı açtırmak işlemi için, banka hesabı nasıl açılır öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Banka hesabı açmak için hangi bankadan banka hesabı açtırmak istediğinize karar vermelisiniz. Sonrasında istediğiniz bankanın şubesine giderek banka hesabınızı açtırabilirsiniz. Banka hesabı açtırmak için gerekli evraklar arasında nüfus cüzdanı da bulunmaktadır. Nüfus cüzdanınızla şubeye gitmeniz gerekmektedir.

Bankadan hesap açmak için gerekenler ise sadece nüfus cüzdanınızdır. Nüfus cüzdanı üzerinde TC kimlik numarası da bulunmalıdır. Nüfus cüzdanı dışında sizin bankaya sunmanız gereken başka bir belge gerekmiyor.

Banka hesabı açmak için ne gerekir sorusuna kısaca ücerinde TC kimlik numarası bulunan TC Nüfus Cüzdanı diyebiliriz.

Banka hesap açma yaş sınırı bulunmaktadır. 18 yaş altı bireyler için de banka hesabı açılabilir. Veli ile birlikte hesap açma işlemi yapılabilir.

18 Yaşından Küçükler İçin Banka Hesabı Önerileri yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Banka hesabı açtırmak için bankanın şubesine gitmelisiniz. Bankanın şubesine gittiğinizde hesap açtırmak için sıra almanız gerekiyor. Hesap açtırma veya kapatma işlemleri seçeneğini kullanarak sıra numaranızı alın. Gişe işlemleri yerine hesap açtırma için bu seçenek kullanılmaktadır. Ayrıca hesap açma – kapatma işlemlerinde sıra gişe işlemlerine göre daha kısa sürede ilerlemektedir.

Bankada sıra numarası ilerledikten sonra sıra size gelecektir. Banka hesabı açmak istiyorum talebinizi banka personeline iletin. Banka hesabı açmak için gerekli evraklar arasında belirttiğimiz nüfus cüzdanı gerekecektir. Nüfuz cüzdanının fotokopisi alındıktan sonra sizden bazı kişisel bilgileriniz banka hesabı açmak için istenecektir. Banka hesap açma formu içerisindeki bilgileri doldurmanız istenecektir.

-Nüfus cüzdanı üzerinde yer alan bilgiler gereklidir.

-Ev ya da iş yeri adresleriniz istenecektir.

-Banka sistemine kayıt edilecek olan sabit telefon numarası ya da cep telefonu numarası gereklidir.

-Çalışıyorsanız mesleğinize dair bilgileriniz istenecektir.

İnternet bankacılığı kullanmak isteyip istemediğinizi bu sırada banka personeline belirtebilirsiniz.

Sizden istenen bu kişisel bilgiler banka personeli tarafından sisteme girilecektir. Sonrasında ise Bireysel Müşteri Sözleşmesi imzalamanız istenecektir. Bireysel Müşteri Sözleşmesi imzalanmadan önce okunması tavsiye edilir. Bu sözleşmeyi imzaladıktan sonra sözleşmenin bir kopyası da hazırlanarak size verilecektir.

Banka hesabı açmak ne kadar sürer diyorsanız bankadaki yoğunluğa göre değişse de uzun bir işlem olmadığını söyleyebiliriz.

Size belgeyi imzaladıktan ve kopyasını aldıktan sonra banka hesabınız açılacaktır. Bu işlem sırasında size mevduat hesabınıza ait olan Hesap Cüzdanı verilir.

Banka hesabı açıldıktan sonra 10 gün zaman geçtiğinde banka hesabınıza bağlı olarak debit kart gönderilir. Kartınızı ATM ya da alışverişlerde kullanmanız mümkündür. Kartınız ev ya da iş adresine gönderilecektir.

Genel olarak banka hesabı açma işlemleri bu şekildedir. Bankadan bankaya göre banka hesabı açma için farklılıklar görülebilir.

Banka hesabı açmak ücretli mi sorusu da merak edilenler arasındadır. Bankaların bir çoğu banka hesabı açmak için ücret almamaktadır. Ancak banka hesabını kullandığınız için hesap işletim ücreti alabiliyorlar.

Ziraat Bankası, İş Bankası, TEB, Garanti, Akbank, Halkbank, ING Bank, QNB Finansbank, Denizbank gibi birçok bankalardan hesap açma işlemi yapabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın