Bireysel Emeklilik Sistemi ve Kesintileri (Detaylı Bilgi)

bireysel-emeklilik

ve Kesintileri (Detaylı Bilgi): bireysel emeklilik sistemi, bireysel emeklilik sistemi nedir, bireysel emeklilik sisteminden ayrılma kesinti gibi konularda merak ettiklerinizi detaylı bir şekilde yazımızda açıkladık ve sıkça sorulan soruları cevapladık. Bireysel emeklilikte merak edilen konulardan birisi de emeklilik sisteminden ayrılma durumunda ne olacağıdır. Yapılan son düzenlemelerle birlikte bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı uygulamasına geçildi. Bireysel emeklilik sisteminden çıkış sonrasında yapılan kesinti oranları da değişti. Bireysel emeklilik iptalinde sadece sözleşmenin imzalanmasının ardından ilk atmış gün içinde cayma hakkı bulunmaktadır. Bireysel emekliliğin iptal edilmesi durumunda ise bireysel emeklilik ve kesintileri ortaya çıkmaktadır. Bunlar; stopaj kesintisi, devlet katkısı kesintisi ve giriş aidatı kesintisidir.

Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi bireylerin çalışma hayatlarında yakalamış oldukları hayat koşulları, kaliteli dönemi olduktan sonra da sürdürebilmeleri için oluşturulan bir sistemdir. Bireysel Emeklilik Sistemi için bireylerin çalıştıkları bugünlerden başlayarak düzenli bir şekilde emeklilik dönemi için birikim yapmalarıdır. Bireysel Emeklilik Sistemi devlet katkısı ile desteklenmektedir. Bireysel Emeklilik sistemi birikim yaparak gelecek için yatırım yapmaktır ve bu birikimleri bugünden başlatmak da tasarruf yapmaktır.

Bireysel Emeklilikten Kimler Faydalanabilir?

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden yararlanmak için 18 yaşını geçmiş olmak gerekiyor. 18 yaşını geçen ve fiil ehliyetine sahip olan bir birey Bireysel Emeklilik Sistemi’ nden faydalanabilir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Güvenli Midir?

Bireysel Emeklilik Sistemini kullanmak isteyen kişilerin akıllarına takılan bir diğer sorudur.  Bireysel Emeklilik sisteminin denetimleri oldukça sağlamdır bu nedenle de güvenli olduğu söylenebilir.

Bireysel Emeklilikte En Az Ne Kadar Ödenir?

Bireysel Emeklilik Sistemini kullanmak isteyenler öncelikle seçeceği bireysel emeklilik paketini tercih etmektir. Sis hangi bireysel emeklilik ürününü seçtiyseniz bu ürünün asgari katkı payı tutarını kadar en az ödeme yapabilirsiniz. En fazla yapabileceğiniz bireysel emeklilik tutarında üst sınır belirlenmemiştir, istediğiniz miktarda ödeme yapabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Bireysel emeklilik iptali yapılabilmektedir ama bireysel emeklilik için sözleşme imzaladıysanız bu imzalama işleminin ardından ilk 60 gün içerisinde iptal için cayma hakkınızı kullanabilirsiniz. Eğer bu 60 günden sonra bireysel emeklilik iptali yapmak  istiyorsanız bir takım kesintiler yapılacaktır. Bireysel emeklilik iptali nedeniyle oluşan kesintiler; stopaj kesintisi, devlet katkısı kesintisi ve giriş aidatı kesintisidir.

Bireysel Emeklilikte Yapılan Kesintiler Nelerdir?

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde kullanılan mevzuat gereğince emeklilik sisteminden faydalandığını şirket sizden bir takım kesintiler yapabilir. Bireysel emeklilik için yapılan uygulamaların meydana getirdiği masrafların karşılanabilmesi için bireysel emeklilik sistemi ile kesinti yapılabilir.

Yasal Mıdır?

Bireysel Emeklilik Sistemleri bazı masrafların karşılanması için kesintiler yapmaktadır. Emeklilik şirketleri bu kesintileri uygulayabilir. Ancak kesintiler yasal limitler dahilinde yapılabilir. Kesintiler için emeklilik şirketleri farklı uygulamalar yapabilir.

Bireysel emeklilik kesintileri üç farklı türde yapılabilir.

Stopaj Kesintisi

Stopaj kesintisi, toplam birikim üzerinden değil, birikim sonucunda oluşan getiriler üzerinden yapılmaktadır. Bireysel emeklilik ve kesintileri arasında olan stopaj kesintisini örnekle açıklayacak olursak; 2000 TL’lik bir miktar fonlarda değerlenerek 200 TL getiri sağladıysa eğer, stopaj kesintisi bu miktar üzerinden yapılmaktadır.
Bireysel emeklilik iptal durumunda ise 10 yıllık süre zarfını doldurmadan ayrılan kişilerin getirilerinden %15, 10 yılını doldurmuş ama emeklilik hakkı elde etmeden sistemden ayrılanlardan ise %10 stopaj kesintisi yapılmaktadır.

Giriş Aidatı Kesintisi

Sisteme yeni dâhil olan fakat ayrılmak isteyenler için en önemli kesintisi bireysel emeklilik giriş aidatı kesintisidir. Giriş aidatı, sözleşme yapılan tarihteki brüt askeri ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Elde edilen tutarın bir kısmı peşin bir kısmı da ertelenerek alınmaktadır.
Bireysel emeklilik sisteminden 3 yıldan önce çıkılması durumunda brüt asgari ücretin %75’i, 3 ile 6 yıllık süreçte ayrılma durumunda %50, 6 ile 10 yıl arasındaki ayrılma durumunda ise kesintiler %25’i geçmemektedir. Sistemde 10 yılını doldurmuş olan kişilerden giriş aidatı kesintisi yapılmamaktadır.

Devlet Katkısı Kesintisi

Devlet katkısı, bireysel emeklilik sistemine girmede etkili olan faktörlerden birisidir. Bireysel emeklilik sisteminden 3 yıldan önce ayrılma durumunda hesapta bulunan devlet katkısı tutarları alınmamaktadır. 3 ile 6 yıl arasında sistemde ayrılma durumunda devlet katkısı tutarı %15 oranında alınmaktadır. 6 ile 10 yıl arasında Bireysel emeklilik sisteminden çıkılması durumunda devlet katkısı %35 oranında verilmektedir. %65 oranında ise kesinti yapılmaktadır. 10 yılını dolduran kişiler emeklilik hakkını henüz elde etmediyse devlet katkısı tutarının %60’ı oranında katkı alabilmektedir.

Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik

Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik kapsamında pek çok emeklilik planı seçeneği sunmaktadır. Ev hanımından doktorlara kadar çeşitli emeklilik planları bulunmaktadır. Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik planları aşağıdaki gibidir:

-Genç Emeklilik Planı

-Geleceğe Yatırım Planı

Ev Hanımları Emeklilik Planı

-Usta Emeklilik Planı

-Doktorlara Özel Grup Emeklilik Planı

-TSK Mensupları Emeklilik Planı

-Türk Eczacıları Birliği Emeklilik Planı

-Kurumlara Özel Planlarımız

Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik ürünleri hakkında daha detaylı bilgi alamk için Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik resmi  internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

444 55 00 Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik bilgi hattını arayabilirsiniz.

 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster