Bloke Teminatlı Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır: Bankalar arasındaki rekabetin artmasıyla birlikte kredi kartlarının sağladığı avantajlar da her geçen gün artıyor. Taksitli alışveriş yapma, para puan kazanma, nakit avans çekme bu avantajlardan bir kaçıdır. Tabi ki bu avantajlardan yararlanmak için kredi kartı sahibi olmak gerekiyor. Ancak kredi kartı alabilmek için kredi notunun yüksek olması ve ödeme gücünün bulunması gerekiyor. Ancak özellikle çoğu kimse kredi notuna takılmakta ya da ödeme gücünü belgeleyemediği için kredi kartı alamamaktadır.

Bu yazımızda özellikle kredi notu düşük olan ya da ödeme gücünü belgeleyemeyen ve bu bu nedenle kredi kartı alamayanlar için çözüm yolu olabilecek bloke teminatlı kredi kartı hakkında bilgi vereceğiz.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Ne Anlama Gelmektedir?

Bloke teminatlı kredi kartı tabirini ilk defa duymuş olabilir ve bloke teminatlı kredi kartı nedir diye sorabilirsiniz. Bloke teminatlı kredi kartı, bir mevduat hesabı açıp bu hesaba para yatırmak suretiyle bankaya güvence vererek alınabilen kredi kartı türüdür. Bloke teminatlı kredi kartının diğer kredi kartlarından hiçbir farkı bulunmamaktadır. Bloke teminatlı kredi kartı ile normal bir kredi kartı arasındaki tek fark bankadan kartın alınma şartlarıyla ilgilidir. Bunu şöyle açıklayalım.

Normal bir kredi kartını almak için bankaya gider başvuru yaparsınız. Kredi notunuz yüksek ise banka gelir durumunuza ve ödeme gücünüze göre belirli limitli bir kredi kartı tahsis eder. Buna karşın bloke teminatlı kredi kartını almak için bankaya bir teminat göstermek durumundasınız. Bunun için de bankada bir mevduat hesabı açıyorsunuz. Bu hesaba bankanın belirlediği miktar para yatırıyorsunuz. Bu para da yine bankanın belirlediği süre bu hesapta kalıyor. Bu süre genelde 3 ay ile 12 ay arasındadır. Bu süre sonunda parayı çekebiliyorsunuz. Bu süre içinde bloke edilen para vadeli mevduat hesabında kaldığından parayı bloke eden kişinin bir zararı bulunmamaktadır.

Bloke teminatlı kredi kartı almak için mevduat hesabında parayı bloke etmenin nedeni riskli müşteriye verilen kredi kartı borcunun ödenmemesi halinde bu borcun mevduat hesabından tahsil edilebilmesini sağlamaktır.

Bloke teminatlı kredi kartı ile normal bir kredi kartı arasında herhangi bir fark yoktur. Bloke teminatlı kredi kartı ile de taksitli alışveriş yapabilir, para puan kazanabilir, nakit avans çekebilir, karta tanımlanmış tüm kampanyalardan yararlanabilirsiniz.

Bloke Teminatlı Kredi Kartına Kim, Neden İhtiyaç Duyar?

Bloke teminatlı kredi kartına özellikle finansal nedenlerle kredi kartı alamayan kişiler başvuru yapmaktadır. Kim bu finansal nedenlerle kredi kartı alamayanlar diye bir soru yöneltebilirsiniz. Bu kişiler genellikle kredi notu düşük, kara listeye girmiş ve kredi sicili bozuk olan kimselerdir. Bu kişiler daha önceden aldıkları bireysel krediyi ya da kredi kartı borçlarını zamanında düzenli olarak ödemedikleri için yasal takibe girmiş kimselerdir. Yani bu kişilerin bankalar nezdinde riskli müşteri statüsünde olup kredi ya da kredi kartı verilmesi halinde borçlarını geri ödeyemeyecek durumda oldukları kabul edilmektedir.

Peki neden bloke teminatlı kredi kartına ihtiyaç duyulur? Bloke teminatlı kredi kartına ihtiyaç duyan kimseler kredi almak istedikleri zaman karşılarına çıkan kredi notu, gelir belgesi gibi finansal sorunu aşmak ve özellikle kredi notunu yükseltmek için bloke teminatlı kredi kartı başvurusunda bulunabiliyorlar Çünkü blokeli kredi kartı sayesinde kullanıcı kredi kartının özelliklerinden yararlanabildiği gibi aynı zamanda kredi kartının borçlarını da zamanında ödeyerek banka nezdinde borcunu ödeyebilen kişi statüsüne giriyor ve kredi notunu da yükseltmiş oluyor.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Yukarıdaki açıklamalarımızdan sonra bloke teminatlı kredi kartı nasıl alırım sorusu aklınıza gelebilir. Ülkemizde bloke teminatlı kredi kartı kullanımı pek yaygın değildir. Hatta bir çok kişi tarafından da bloke yoluyla kredi kartı alındığı bilinmemektedir. Bankalar da bu konuda özel bir kampanya düzenlemediği için reklamlarda da blokeli kredi kartı kampanyasını göremeyiz. Dolayısıyla bu tür kredi kartına cep telefonu ile başvuru yapılamamaktadır. Benzer şekilde internet bankacılığı ve ATM’lerden de kredi kartına başvuru yapılamıyor. Bu nedenle bloke teminatlı kredi kartı almak isteyenlerin banka şubesine gitmeleri gerekiyor.

Bloke teminatlı kredi başvurusu için size en yakın banka şubesine giderek talebinizi iletebilirsiniz. Bloke teminatlı kredi kartı başvurusu için şunları yapmanız gerekmektedir:

 • Öncelikle bankanın talep ettiği bloke miktarının yatırılacağı mevduat hesabı açılmalıdır. Bu hesap genellikle vadeli mevduat hesabı olarak açılmaktadır. Ancak isterseniz vadesiz mevduat hesabı şeklinde de hesabı açabilirsiniz.
 • Açılan bu hesaba para yatırılır. Yatırılması gereken miktarı banka kendisi belirlemekle birlikte genelde kredi kartı limiti kadar paranın yatırılması istenmektedir.
 • Paranın yatırılması üzerine banka tarafından kredi kartı başvuru talebi merkeze iletilir ve hesaba da bloke konulur.
 • Bu süreçte banka hakkınızda yasal bir icra takibi olup olmadığını inceler. Şayet hakkınızda kredi notu düşüklüğü veya gelir belgesi sunamamak dışında devam eden icra takibi yoksa kredi kartı talebiniz onaylanacaktır.

Bloke Teminatlı Kredi Kartının Limiti Ne Kadardır?

Bloke teminatlı kredi kartının limiti sizin için uygun görülen kartın özelliğine göre değişmektedir. Banka tarafından yatırılması istenen bloke miktarını yatırdıktan sonra her limitte kredi kartı alınabilir. Ancak bankalar, bloke teminatlı kredi kartını genellikle kredi notu düşük, kredi sicili bozuk ve kredi kara listesine girmiş kişilere verdiğinden, risk grubundaki bu kişiler için düşük limitli kredi kartı vermektedir. Bu anlamda genellikle 5000 TL limite kadar kredi kartı verilebilmektedir.

Ancak bir konuyu açıklamakta yarar bulunuyor. Bankalar blokeli kredi kartı verirken limiti yatırılan bloke miktarının %80’ine denk gelecek şekilde belirlemektedir. Bu anlamda 5000 TL’lik bloke bedeli yatıran bir kimse için 4000 TL limitli bir kredi kartı verileceğini belirtebiliriz. Elbette bu husus bankadan bankaya göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Bloke Teminatlı Kredi Kartının Dönem Borcunun Tamamı Yatırılmalıdır!

Bloke teminatlı kredi kartı veren bankalar müşterilerinden kredi kartı dönem borcunun tamamını ödemesini istemektedir. Bu nedenle blokeli kredi kartlarında asgari ödeme söz konusu değildir. Kredi kartı dönem borcunun tamamı yatırılmalıdır. Aksi halde banka, blokeli hesaptan kalan borcun tamamını tahsil ederek kredi kartını kullanıma kapatabilir.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileridir?

Bloke teminatlı kredi kartının niteliği dikkate alındığında bu tür kredi kartlarının en riskli müşteri gruplarına verildiği anlaşılacaktır. Dolayısıyla bankalar bu tür kredi kartlarının reklamını yapmadığından hangi bankanın bu kartı verdiğini de doğal olarak bilemiyorsunuz. Bu nedenle bankaların müşteri hizmetlerini arayarak ya da şubelerine giderek bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır. Bununla birlikte şu bankalar bloke teminatlı kredi kartı ile adlarından sıklıkla söz ettirmektedir. Bu bankalar ve kredi kartları şöyledir:

 • Kuveyt Türk Bloke Teminatlı Kredi Kartı
 • TEB Bloke Teminatlı Kredi Kartı
 • Ziraat Bankası Bloke Teminatlı Kredi Kartı
 • Türkiye İş Bankası Bloke Teminatlı Kredi Kartı
 • Yapı Kredi Bankası Bloke Teminatlı Kredi Kartı
 • Finansbank Bloke Teminatlı Kredi Kartı
 • Garanti Bankası Bloke Teminatlı Kredi Kartı
 • Denizbank Bloke Teminatlı Kredi Kartı

Az önce de söylediğimiz gibi, bu bankaların müşteri hizmetlerini arayarak ya da şubelerine giderek kredi kartı koşulları ve yatırılması gereken bloke miktarını net olarak söyleyeceklerdir.

Blokeli Kredi Kartının Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Bloke teminatlı kredi kartının avantajı olduğu gibi dezavantajı da bulunuyor. Bunları şu şekilde gruplandırabiliriz:

1- Blokeli Kartın Artıları

 • Kredi kartı edinmiş olursunuz.
 • Bloke teminatlı kredi kartı harcamalarınızı düzenli ödeyerek kredi notunuzu yükseltebilir ve ileride tekrar kredi kullanma imkanına kavuşursunuz.
 • Bloke olarak yatırdığınız parayı vadeli hesapta tutarak birikim yapmış olursunuz.
 • Blokeli kartınızla tüm diğer kredi kartı gibi taksit yapabilir, nakit avans kullanabilir, para puan kazanabilir ve kartınıza tanımlanan tüm kampanyalardan yararlanabilirsiniz.

2- Blokeli Kartın Eksileri

 • Blokeli kartın yıllık ücreti bulunmaktadır. Dolayısıyla bu kartın yıllık ücretini alamazsınız şeklinde bir itirazda bulunamazsınız.
 • Kredi kartınızın limiti, yatırmış olduğunuz bloke miktarına bağlıdır. Bu nedenle uzun vadeli taksitli harcama yapmanız blokenin kısa sürede çözülebilmesini zora sokabilmektedir. Yani blokeli kredi kartıyla uzun vadeli taksitli alışverişlerden kaçınmak gerekiyor.
 • Blokeli kartın dönem borcunu geciktirmemeniz zorunludur. Aksi halde banka hemen, bloke hesabından alacağını tahsil edebileceği gibi kredi kartı hesabınızı kullanıma kapatabilir.
 • Blokeli kredi kartının dönem borcunun tamamını yatırmanız gerektiğinden harcamalarınızı buna göre planlamanız gerekiyor. Kart borcunun asgarisini yatırayım deme imkanınız bulunmuyor. Kart borcunu kısa süreli geciktirmeniz durumunda bile banka blokeli hesabınızdan alacağını tahsil ederek kartı kapatma yoluna gidebilir.

Bloke Teminatlı Kredi Kartının Blokesi Ne Zaman Kalkar?

Bloke teminatlı kredi kartının blokesi bankanın belirlediği süre içinde durmaktadır. Bununla birlikte blokenin kalkması sizin banka nezdinde güven oluşturmanız ile ilgilidir. Elbette bu durum daha çok kredi notunuzun yükselmesine bağlıdır. Dolayısıyla bloke teminatlı kredi kartını kullanır ve kart harcamalarınızı aksatmaz iseniz kredi notunuz da yükselecek demektir. Daha önceden yasal takibe düşmüş ve bu nedenle kredi siciliniz bozulmuş ve kara listeye girseniz dahi aşağı yukarı 1-1,5 yıl içerisinde kredi notunuz 1500 puan civarına yükselebilecektir. Bu da rahatlıkla kredi kullanabilirsiniz anlamına geleceğinden, bloke de kalkacak demektir. Hatta bankanızda bireysel ihtiyaç kredisi dahi kullanabilirsiniz.

Tavsiyemiz: Blokeli Kredi Kartı Yerine Kolay Kredi Kartı Veren Bankaları Araştırın

Bloke teminatlı kredi kartı almanın avantajları olmakla birlikte kolay koşullarda kredi kartı veren bankaları araştırmanız yerinde olacaktır. Size örnek olması için aşağıda kolaylıkla kredi alabileceğiniz bazı bankaların isimlerini veriyoruz:

Kolay Onaylanan Kredi Kartları ve Bankaları:

 • Akbank Axess Kredi Kartı: Yıllık 95 TL kredi kartı aidatı bulunuyor. Ancak onay aşamasında kefil ve gelir belgesi istenmiyor.
 • CEBTETEB Kredi Kartı: Yıllık 75 TL kredi kartı aidatı bulunuyor. Ancak onay aşamasında kefil ve gelir belgesi istenmiyor.
 • Garanti Bankası Bonus Kredi Kartı:  Yıllık 90 TL kredi kartı aidatı bulunuyor. Ancak onay aşamasında kefil ve gelir belgesi istenmiyor.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın