Borç Kapatma Kredisi Kimlere Verilir?

Borç Kapatma Kredisi Kimlere Verilir: Refinansman kredisi, borç transfer kredisi ve kredi kapatma kredisi olarak da bilinen borç kapatma kredisi, birden fazla kredi borcunun tek bir borç altında birleştirilerek mevcut kredi borçlarının daha kolay ödenmesini sağlamaktadır. Bu bakımdan borç ödeme kredisi son dönemlerde rağbet gören bir ihtiyaç kredisi haline gelmiştir. Ancak ihtiyaç kredisi alabilmek için belirli şartları yerine getirmek gerekmektedir. Bu bağlamda borç kapatma kredisi herkese sunulan bir kredi türü değildir.

Bu yazımızda borç kapatma kredisi alabilmek için gerekli şartların neler olduğu ve borç kapatma kredisini kimler alabileceğini inceleyeceğiz.

Borç Kapatma Kredisinin Şartları Nelerdir?

Borç kapatma (refinansman) kredisi alabilmek için bankaların aradığı şartları yerine getirmek gerekmektedir. Bu bakımdan borç kapatma kredisi şartları aşağıdaki gibi gösterebiliriz:

  • 18 yaşını tamamlamış ancak 70 yaşını aşmamış olmak:Bankadan kredi kullanabilmek için bu şartın yerine gelmesi gerekiyor. Aksi halde kredi kullanmak mümkün değildir.
  • Kredi notu düşük olmamalı: Kredi notunun düşük olması halinde bankaların hiç birisi refinansman kredisi vermeye yanaşmayacaktır. Bu nedenle borç kapatma kredisi alabilmek için kredi notu en az 1100 puan olmalıdır.
  • Kredi sicili bozulmamalıdır: Bankalara olan kredi borcundan dolayı kişi hakkında icra takibi yapılmış ise bu kimsenin kredi sicili bozulacaktır. Yani bankalar nezdinde bu kişi aldığı krediyi ödeyemez şeklinde riskli müşteri olarak kabul edilecektir. Bu durumda da bankaların hiç birisi kredi verme eğiliminde olmayacaktır.
  • Refinansman kredisini ödeyebilmelidir: Borç kapatma kredisi almak isteyen bir kimsenin talep ettiği toplam borç ödeme kredisinin aylık taksitlerinin kişinin geliri ile uyumlu olması gerekmektedir. Yani bir kimse aylık 3000 TL gelir elde ediyorsa, aylık 2500 TL taksitle kredi ödeyemeyecektir. Bu nedenle alınmak istenen borç kapatma kredisinin mevcut gelirle geri ödenebilir olması şarttır.
  • Birden Fazla Kredi Borcu Olmalıdır: Borç kapatma kredisi için birden fazla bankaya ya da aynı bankanın farklı kredi türlerine borçlanılmış olmalıdır. Böylece borç kapatma kredisi ile birlikte bu borçlar tek bir borç altında toplanabilecektir.
  • Gelir belgesi sunulmalıdır: Borç kapatma kredisi almak isteyen kişinin düzenli bir geliri olduğunu gösteren gelir belgesini bankaya sunmalıdır.

Borç Kapatma Kredisini Kimler Alabilir?

Borç kapatma kredisini alma koşullarını sağlayan herkes refinansman kredisi alabilir. Bu bağlamda 70 yaşını aşmamış emekliler ile kredi notu yüksek olup düzenli geliri olan herkes bu krediyi kullanabilecektir.

Borç Kapatma Kredisini Kimler Alamaz?

Borç kapatma kredisinin yukarıda şartlarını saydık. Bu şartları yerine getirmemiş olanların borç kapatma kredisi alamayacağını söyleyebiliriz. Bu bakımdan 70 yaşını geçen emekliler, düzenli geliri olmayanlar, kredi notu düşük olanlar ve kredi sicili bozuk olan kişiler bu krediden yararlanamayacaktır.

Neden Borç Kapatma Kredisi Alamıyorum?

Sıklıkla şu şekilde sorularla karşılaşmaktayız: “Borç kapatma kredisi almak istiyorum ancak başvurularıma rağmen borç kapatma kredisi alamıyorum. Bunun neden kaynaklanmaktadır?”

Borç kapatma kredisinin reddedilmesinin en önemli nedenlerinden biri de kredi notudur. Çünkü genellikle borç kapatma kredisi almak isteyenler birden fazla bankaya olan kredi borçlarının ödenmesinde aksaklık yaşamakta ve bu nedenle borç kapatma kredisi almak istemektedir. Hal böyle olunca önceki kredilerin ödenmesinde yaşanan aksaklıklar kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Bu durum da otomatik olarak borç transferi kredisinin alınmasının önünde engel oluşturmaktadır.

Kredi notu ile ilgili sorun yaşanmıyorsa, kredi alamamanın nedeni gelir ile ilgilidir. Bir kimse düzenli gelir belgesi sunamıyor ya da mevcut gelir durumu borç transferi kredisini ödemeye yeterli değilse kredi başvuru talebi reddedilecektir.

Emeklilere Borç Kapatma Kredisi Verilir Mi?

Emeklilere borç kapatma kredisi veren bankalar bulunmaktadır. Ancak bu bankaların kredi koşullarına bakıldığında yaş kriteri koydukları görülmektedir. Buna göre bankalar genellikle 70 yaşın üzerinde bulunan kişilere kredi vermemekte, 65-70 yaş arasında bulunan emeklilere ise kısa vadeli kredi seçeneği sunmaktadır. Bunun nedeni ülkemizdeki ölüm yaşı ortalamasının 78 yıl olarak açıklanmasıdır. Bankalar, borçlunun ölümü halinde borcun tahsili için mirasçılarla uğraşmak istememektedir. Hatta mirasçıların mirası reddetme durumunda alacağı hiç bir şekilde tahsil edememe riski de bulunmaktadır.

Emekliye borç kapatma kredisi veren bankaların kredi özelliklerine baktığımızda, ihtiyaç kredisi adı altında bu krediyi tahsis etmektedir. Kredinin vadesi 48 ay olup kredinin verildiği gündeki faiz oranı üzerinden kredi sağlanmaktadır. Kredinin miktarı bankadan bankaya değişmekle birlikte 50.000 TL’ye kadar borç kapatma kredisi verilebilmektedir.

Emeklilere Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Emeklilerin düzenli gelir sahibi olmaları ve ülkemizde emekli sayısının 12 milyonu bulması dikkate alınarak bankalar da artan rekabet sayesinde emeklilere de kredi imkanı sağlamaya başlamıştır. Emeklilere borç kapatma kredisi veren bankalar ve kredi özellikleri şöyledir:

Emeklilere Borç Kapatma Kredisi Veren Banka Adı Kredinin Vadesi Kredinin Faiz Oranı En Yüksek Kredi Miktarı
Ziraat Bankası Borç Transferi 48 Ay % 1,49 20.000 TL
Burgan Bank Borç Transferi 48 Ay % 1,88 40.000 TL
Denizbank Borç Transferi 48 Ay % 1,52 50.000 TL
Şekerbank Borç Transferi 60 Ay % 2,19 40.000 TL
Halkbank Borç Transferi 48 Ay % 1,63 50.000 TL
Finansbank Borç Transferi 48 Ay % 1,64 50.000 TL
Akbank Borç Transferi 48 Ay % 1,85 50.000 TL
TEB Borç Transferi 48 Ay % 2,20 60.000 TL
Garanti Borç Transferi 48 Ay % 1,89 25.000 TL

Burada yer verdiğimiz kredi tutarları azami kredi tutarıdır. Banka verebileceği kredi tutarını emekli maaşının miktarı, ek gelir durumu, kişinin yaşı gibi durumları dikkate alarak belirlemektedir. Kredi alınırken bankalar alınacak kredi tutarının binde 5’i oranında kredi masrafı almaktadır. Ayrıca hayat sigortası ya da ferdi kazası sigortasını zorunlu tutmaktadır. Bankalar emeklinin düzenli geliri olması nedeniyle gelir belgesi istememektedir. Bununla birlikte Denizbank kefil istemezken, diğer bankalar gerekli görmesi halinde kefil istemektedir.

Kredi kartı Borcu İçin Kredi Kapatma Kredisi Alınır Mı?

Bazı bankalar kredi kartı borcunun kapatılabilmesi için kredi kapatma kredisi vermektedir. Bu bankaları şu şekilde gösterebiliriz:

Kredi Kartı Borcu Borç Kapatma Kredisi Veren Banka Adı Kredinin Vadesi Kredinin Faiz Oranı En Yüksek Kredi Miktarı
VakıfBank Kredi KartıBorç Transferi Kredisi 18 Ay % 1,49 20.000 TL
Akbank Kredi Kartı
Taksitli Borç Transferi
12 Ay % 1,88 20.000 TL
CEPTETEB Kredi Kartı
Borç Transferi
9 Ay % 1,52 10.000 TL
Finansbank Kredi Kartı
Borç Transferi
18 Ay % 1,65 20.000 TL
İş Bankası Kredi Kartı
Borç Transferi
18 Ay % 1,69 20.000 TL
Burgan Bank Kredi Kartı
Borç Transferi
12 Ay % 1,79 20.000 TL

Borç Kapatma Kredisi İle İlgili Önemli Hatırlatma

Bir çok banka borç kapatma kredisi vermektedir. Ancak bankaların faiz oranları ve kredi miktarları kredi başvurusunun yapılacağı dönemde değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle kredi başvurusu yapmadan önce bankadan faiz ve kredinin miktarı ile kredi masrafları hakkında tekrar bilgi almakta yarar bulunmaktadır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster