Borç Yapılandırma Kredi Notunu Düşürür Mü?

borc-yapilandirma-kredi-notu

Banka borç yapılandırma ile kredi ve kredi kartı borcu yapılandırma yapılabilir. Bu durum kredi notu düşmesine neden olur mu yazımızda açıkladık. Kredi sicilinin bozulması gibi bir durumu yapaşamak için borç yapılandırma yapılabilir. Peki yine borcu ödeyemezseniz ne olur işte cevaplar.

Bankalar borçların düzenli olarak ve zamanında ödenmesini istemektedir. Eğer borçlarınızı bir düzen içerisinde ödemezseniz banka sizi arayabilir ve bu konuda uyarıda bulunabilir.

Kredi ya da kredi kartı borcunun düzenli ödenmemesinin birden çok ve farklı nedenleri olabilir. Belki o dönem maddi durumunuzla ilgili sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz, borçlarınızın olduğu dönemde yeni bir masrafla karşılaşabilirsiniz ya da maddi durumunuzla ilgili bir sıkıntı olmasa da işlerinizin yoğunluğu nedeniyle kredi ve kredi kartı borçlarınızı zamanında ödeyemiyorsanız bile banka düzenli olarak borçların ödenmesini isteyecektir. Eğer ödemelerinizi geciktirirseniz bu durum kredi notunun düşmesine neden olur.

Yani ödenmeyen ya da ödemesi geciktirilen kredi ve kredi kartı borçları kredi notunu düşür.

Bankalar kredi ve kredi kartı borçlarının ödemesini yapamayanlar için bankalar kredi borcu yapılandırma, kredi kartı borcu yapılandırma seçenekleri sunmaktadır. Bu yapılandırma işlemi ile borçlarınızın taksitleri yeniden düzenlenir, ancak yeni bir faiz oranı uygulaması da yapılmaktadır.

Kredi ve kredi kartı borçlarınızı ödemeyemediğiniz için borç yapılandırma kredi notunu etkiler mi sorusu akla gelebilir. Borç yapılandırma için bankaya başvuru yaptınız ve banka borçlarınızı yapılandırma işlemine onay verdi.

Gerekli işlemlerin ardından borçlarınızı yapılandırdınız diyelim. Peki yapılandırma kredi notunu düşürür mü? Borç yapılandırma kredi notunun düşmesine neden olmaz. Kredi notunuzun düşeceğini düşünmeyin.

Kredi yada kredi kartı yapılandırma kredi notu etkilemesinde düşüşe neden olmaz. Yapılandırma ile borçlarınızı daha uzun vadede ve daha düşük tutarda ödemek mümkündür. Ancak yapılandırma yeni bir faiz uygulandığı için borcunuzun artmasına neden olabilir.

Banka borç yapılandırma ile borçlarınızı artık daha düzenli, zamanında, borç miktarı kadar ödeme yapacağınız için kredi notunuz bu durumdan olumsuz etkilenmez. Böylece sahip olduğunuz kredi sicili de olumsuz etkilenmemiş olur.

Kredi notunun düşmesi ne demek sorusuna başvurular açısından baktığımızda kısaca şöyle açıklama yapabiliriz. Kredi notunun düşmesi, kredi sicilinin olumsuz etkilenmesi kredi ya da kredi kartı başvurusu yaptığınızda red cevabı almanıza neden olabilir. Bu nedenle kredi notunun düşmemesini sağlamanız gerekiyor.

Yapılandırmadan Sonra Borç Ödenmezse Ne Olur?

Banka olan kredi borcu ya da kredi kartı borcu için borç yapılandırma yapmak istiyorum diyorsanız yapabileceğini iki seçenek bulunuyor. İsterseniz 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi isterseniz 72 ay vadeli yapılandırma seçeneğidir.

Her ikisi de tercih edilerek borçlar daha uzun vadede ödenebilir. Ancak şunu unutmayın. Yapılandırılmış borç ödenmenmezse ne olur? İşte bu durumda borçlarınızı ödemezseniz kredi notunuz düşecektir. Borçlarınızı yapılandırdıktan sonra ödemeleri aksatmamalısınız.

Kredi ve kredi kartı borçları zamanında ödenmelidir. Ayrıca borç tutarı ne kadarsa bankaya o kadar taksit tutarını yatırmalısınız. Kredi notu yükseltme taksitkleri arayışına girmemek, kredi notunun düşmesini önlemek, başvurulara red cevabı almamak için ya bu tür borçlara hiç girmeyin ya da borçlarınızı zamanında ödeyin.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster