Borcu Bitmemiş Kredi Kartı Kapatılabilir Mi?

Borcu Bitmemiş Kredi Kartı Kapatılabilir Mi: Kredi kartı kullanmanın avantajlarının olması yanında özellikle yıllık kart aidatı alınması, bankanın yeterli kampanya düzenlememesi, diğer bankaların kredi kartlarına daha avantajlı kampanya seçenekleri sunması ya da kredi kartı harcamalarınızı doğru bir şekilde yapamama gibi nedenlerle kredi kartınızı iptal etmek isteyebilirsiniz. Ancak kredi kartından harcama yapmış ve özellikle taksit gibi kredi kartı borcu varken kredi kartı kullanıma kapatılabilir mi?

Bu yazımızda borç ve taksitleri bitmemiş kredi kartının iptali hakkında bilgi vereceğiz.

Kredi Kartı İptali Nedir?

Kredi kartı iptali, bankaya ait kartın kullanıma kapatılması anlamına gelmektedir. Kredi kartının iptali ile birlikte banka tarafından kullanıma açılan kredi kartının bir işlevi kalmamakta, bu kartla borçlanılamamakta, alış veriş yapılamamakta ve nakit avans çekilememektedir. Bu karta bağlı olarak açılan banka hesabı da kapatılmaktadır. Kredi kartının iptali ile birlikte karta bağlı haklar da ortadan kalkmaktadır. Örneğin kartta birikmiş para puanlar bir daha kullanılamamaktadır.

Taksitleri Bitmemiş Kredi Kartı İptal Edilebilir Mi?

Taksitleri bitmemiş olan kredi kartının iptal edilip kullanıma kapatılması ile ilgili aşağıda açıklayacağımız durumlar ve cevaplanması gereken sorular ortaya çıkmaktadır. Kredi kartının iptali ile ilgili şu durumların bilinmesi ve dikkate alınması gerekiyor:

Borcu Olan Kredi Kartının Kapatılmasının Önünde Herhangi Bir Engel Yoktur 

Banka kredi kartından ister nakit avans çekin isterseniz kredi kartı limitinizle taksitli alışveriş yapın. Her iki durumda da siz bankadan kredi almış oluyorsunuz. Yani kredi kartı aslında bankanın size peşin olarak verdiği ve kullanımı için herhangi bir yerden izin almayı gerektirmeyen kredidir. Bu kredinin kullanımı ise kredi kartı bilgileri ile gerçekleşmektedir. Bu nedenle siz kredi kartını kullandığınızda banka size kredi kartı limiti dahilinde kredi vermektedir. Kredi kartını kullandıktan sonra kredi kartının kaybolması, çalınması ya da yanması gibi bir sebeple kredi kartı ortadan kalksa bile bankaya olan borcunuz devam ediyor. Dolayısıyla kredi kartı olmasa bile banka ile sizin aranızdaki borç ilişkisi devam etmektedir. Bu açıklamayı yapmamızın nedeni şudur: Kredi kartı borcunuz olsa dahi banka kredi kartınızı kapatmak için banka şubesine gittiğinizde ya da müşteri hizmetlerini aradığınızda size kredi kartı borcu olduğu ve bu borç kapatılmadan kartı kapatma işlemi yapamayacağınızı söyleyeceklerdir. Siz de buna karşın yukarıdaki açıklamayı söyleyebilirsiniz. Bu anlamda banka yetkilisine bu borcun kredi kartı kullanımından kaynaklanmakla birlikte borcun ödenmesinin kart ile ilgili değil, sizin kredi hesabınızla ilgili olduğunu, sizin kredi kartını iptal ettirdiğinizi ama borcu yine vadesi geldiğinde ödeyeceğinizi, aksi halde zaten yasal işlem başlatabileceklerini ifade edebilirsiniz.

Banka Kredi Kartı Kapatma İsteğinizi Kabul Etmezse Ne Yapabilirsiniz?

Borcu olsa dahi kredi kartı iptal edilebilir ve banka bu iptal işlemini gerçekleştirmek durumundadır. Ancak bankalar müşteri kaybetmemek adına işi yokuşa sürebilir ve çeşitli bahanelerle kredi kartınızı kapattırmak istemez. Çünkü kredi kartının kapatılması demek en basitinden yıllık kart aidatını alamamak demektir. Bu ve buna benzer nedenlerle kredi kartınızın iptal edilmemesini isteyen banka sizi ikna etmeye çalışabilir ve size farklı teklifler sunabilir. Örneğin daha avantajlı kart teklifinde de bulunabilir. Bu teklifi kabul edip etmemek size kalmış bir durum. Ancak banka, ne lehinize bir teklifte bulundu ne de kartın iptalini gerçekleştirmezse ne yapabilirsiniz? Böyle bir durumda kredi kartı tüketicilere yönelik yani bireysel kredi kartı ise hemen tüketici hakem heyetine şikayet yoluyla başvuru yapabilirsiniz. Bu süreç içinde banka sizden kart kullanım bedeli almış ise bu kart kullanım bedeli de tüketici hakem heyetine başvuru ile talep edilebilecektir.  Benzer şekilde Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyeti‘ne de başvuru yaparak bankanın bu işlemini şikayet edebilirsiniz.

Kredi Kartı Kapatma İşlemi Kaç Gün Sürmektedir?

Bankalar müşterilerinin taleplerini 7 iş günü içerisinde karara bağlamaları gerekiyor. Kredi kartı kullanıma kapatma işlemi çok kısa süren bir işlemdir. Ancak bankalar müşterilerini vazgeçirmek için kredi kartı kapatma işlemini zamana yaymaktadır. Bu durumda 7 iş günü içinde banka, kredi kartını işleme kapatmazsa, bunun gerekçesini sorabilir ve sonucuna göre tekrar talepte bulunabilirsiniz. Şayet buna rağmen kredi kartı kapatılmazsa az önce de belirttiğimiz gibi Tüketici Hakem Heyeti’ne ya da Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyeti’ne başvuru yapabilirsiniz.

Kapatılan Kredi Kartı Borcu ve Taksitleri Ne Olur?

Kredi kartının kapatılması demek kart borcunun da otomatik olarak kapatılması anlamına gelmemektedir. Kredi kartı borcu olan kişi kart kullanıma kapatılsa dahi bu borcu süresinde ödemek zorundadır. Yani kredi kartı varmış gibi kart borcu ne zaman ödenmekte ise o gün gidip kartın taksitlerini yatırmalıdır. Bu borcu bankanın şubesinden yatırabileceğiniz gibi internet bankacılığı üzerinden de yatırabilirsiniz. Borcu yatırırken kredi kartı bilgilerinizi biliyorsanız bu bilgileri internet bankacılığında kullanmanız gerekecektir. Şayet kredi kartı bilgilerinizi bilmiyorsanız banka şubesinden T.C. numaranız ile kart borcunuzu yatırabilirsiniz.

Kapatılan Kredi Kartındaki Taksitler Ne Olur?

Kredi kartı kapatılsa dahi daha önceden gerçekleşen taksitli alışverişler bu halini korumaya devam eder. Yani taksitli alışveriş borçlarınızı yine taksitli bir şekilde ödemeye devam edersiniz. Taksit borçlarınızın tamamını peşinen ödemeniz gerekmemektedir.

Kredi Kartı Borcunu Kapatmak İçin Kredi Başvurusu Yapılabilir Mi?

Kredi kartı borçlarınızdan kurtulmak istiyorsanız, bireysel kredisi çekerek de kredi kartı borçlarınızdan kurtulabilirsiniz. Bu anlamda yapmanız gereken en avantajlı teklifi veren bankaya giderek ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki ihtiyaç kredisi çekerken bankalar kredi notuna özellikle dikkat etmektedir. Kredi notu düşük olanlara ihtiyaç kredisi verilmemektedir. Bunun dışında bazı bankalar düzenli gelir belgesi, kefil gibi ekstra bilgiler de isteyebilmektedir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın