Borsa Aracı Kurum Nedir ve Ne İş Yapar?

borsa-araci-kurum

Nedir ve Ne İş Yapar? : Borsayla ilgilenenler kuruluş şartları olan aracı kurum veya aracı kurumlar ifadesini duymuştur.Peki aracı kuruluş nedir ve sizin işlemleriniz sırasında görevi nedir? Ayrıca aracı kurum nasıl para kazanmaktadır bu sorunuzun cevabını da yazımızda bulabilirsiniz. Aracı kurum ne anlama geliyorve işlemleri sırasında ne iş yapıyor öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Borsa işlemleri içerisine girmek, işlem yapmak istiyorsanız bankalar ya da aracı kurumlar ile yapacağınız hesap açtırma sonucunda işlem yapmanız mümkündür. Aracı kurumlar İMKB’de işlem yapabilirler. Ayrıca aracı kurumlar dünya borsalarında işlem yapmak isteyenler için de yetkileri bulunur.

Borsada ?

Aracı kurumlar borsada bir köprü görevi görmektedir. Alıcı ve satıcı arasında görev yapmaktadır. Alıcı ve satıcı birbirlerini göremezler arada aracı kurumlar işlem yapmalarına yardımcı olmaktadır.

Aracı kurum, kendi namına işlem yapabilen, başkasının namına işlem yapabilen firmalardır. Ayrıca aracı kurum hem kendi hesabına göre hem de başkasının hesabına göre sayım yapabilen firmalardır.

Aracı Kurum Nasıl Para Kazanır?

Aracı kurumlar, hisse senedi alım-satım sırasında görev yaparken yatırımcıyı da bilgilendirirler. Aracı kurum bu işlem sırasında para kazanmaktadır ve bu parayı işlemlerden komisyon alarak elde etmektedir.

Aracı kurumların görevlerine bakacak olursak aşağıdaki görevleri de yapabilmektedir.

  • Sermaye piyasa araçlarının ihraç görevi ve halka arz edilmesi için satışı görevi.
  • Opsiyon sözleşmeleri ve vadeli işlem dahil olmak üzere her türlü aracılık, portföy işletmeciliği, yatırım danışmanlık desteği ya da yöneticiliği görevleri aracı kurumların görevlerinde bulunmaktadır.

Aracı kurumlar SPK (Sermaye Piyasa Kurumu) izni ile borsada işlem yapmaları mümkündür, ancak Anonim şirketi olmaları şarttır.

Aracı kurumlar işlevlerine göre gruplandırmak mümkündür. İki gruba ayrılabilen aracı kurumlar şöyle açıklanabilir.

A Grubu Aracılar :  BİST’te kıymet ticaret için aracılık yapabilirler. Taahhütlü aracılık işlemleri yapabilirler ve birincil piyasada halka arz için aracılık yapmaları mümkündür.

B Grubu Aracılar : B grubunda yer alabilecek olan aracılar yalnızca ikincil piyasada işlem yapabilmektedir. İkincil piyasa nedir diyecek olursanız şöyle açıklayabiliriz birinci piyasadan satın alınmış olan hizmet ve işlemlerin tekrar işlem gördüğü piyasaya ikincil piyasa nedir.

Aracı kurumlar BİST yani Borsa İstanbul Anonim Şirketi kararı sonucunda borsaya üye olmaktadır. Verilen bu üyelik BİST ‘in piyasadaki her işlemi yapma zorunluluğunu vermemektedir. Kurumun insiyatifine göre bir seçim olarak açıklanabilir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın