Borsada Kullanılan Terimler Ve Anlamları

borsa-enkredi

Borsada Kullanılan Terimler Ve Anlamları: içerisindeki terimleri yani bir yönüyle sözlüğü yazımızda bulabilirsiniz. Borsa hakkında bu şekilde temel bilgiler edinerek borsada kullanılan terimlere yabancı kalmazsınız. Borsa, önemli bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkmakta ve bilgi sahibi olunması durumunda ciddi paralar kazanılmasını sağlamaktadır. Borsada başarılı olmak isteyen kişilerin, öncelikle ve anlamları konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bu konularda bilgi seviyesi yetersiz olan kişilerin borsaya girmesi kazanma şansınızı azaltmaktadır.

Borsaya ilgi duyan kişi sayısının azımsanmayacak derecede olduğu ülkemizde, borsa takipçileri için borsa terimleri ve anlamları konulu makalemizi sizler için araştırdık. Bu terimler hakkında bilgi sahibi olduktan sonra ve borsada doğru adımlar attığınızda borsa üzerinden önemli kazançlar elde edebilirsiniz.

Portföy: Yatırımcıların aynı ya da farklı özeliklere sahip olan yatırım araçlarına yatırım yapmalarıdır. Kısacası, bir yatırımcıya ait menkul kıymetlerin tamamına portföy denir.

Arbitraj: Bir ticari malı uygun fiyatlardan satın alarak, aynı malı aynı zaman dilimi içerisinde daha yüksek fiyatlara satma işlemlerine arbitraj denmektedir.

Aracı Kurum: Sermaye Piyasası Kurumu tarafından yetkilendirilen ve borsada kendi adına ya da müşterisi adına alma ve satma işlemi yürüten kurumlara denmektedir.

Ayı Piyasası: Piyasaların düşüşe geçmesi ve bu düşüşün gelecek dönemlerde de devam etmesi düşüncesi hâkim olduğunda, bu piyasa türü ayı piyasası ismini almaktadır.
-Blokaj: Yetkili kurumların izni olmaksızın bir varlığın sahibi tarafından kullanmamasına blokaj denmektedir.

Blue Cips: Tanınan büyük firmalara ait olan, yıllarca istikrarlı bir şekilde devam etmekte olan ve piyasa tarafından güvenilir olan menkul kıymetlere blue cips denmektedir.

Birincil Piyasa: Yatırımcıların edilmiş olan şirketlerin hisse senetlerini doğrudan aldığı piyasalara birincil piyasa denmektedir.

Blok Satış: Firmaların hisselerinin %10 oranından daha fazla olan satışlarına denir.

İkincil Piyasa: Birincil piyasada alınan hisse senetlerinin el değiştirildiği piyasalar ikincil piyasalardır.

Cari Kur: Döviz piyasasında günlük alım ve satımlar esnasında oluşan döviz fiyatlarıdır.

Devalüasyon: Hükümetin aldığı bir karar neticesinde, ulusal paranın dış satın alma gücünün düşürülmesine devalüasyon denir.

Çapraz Kur: Ulusal paranın dışında iki yabancı paranin birbiriyle değiştirilmesine çapraz kur denir. Bu işlemler genel olarak ABD doları ile yapılmaktadır.

Halka Arz: Şirketler tarafından hisse senetlerinin halka satılmasına denir.

Efektif: Değeri Türk lirasına göre belirlenen ve Merkez Bankası tarafından alım ve satımı yapılan yabancı ülkelere ait kâğıt paralar efektif adını alır.

Emisyon: Merkez bankasının piyasaya sunduğu kağıt paralara emisyon denir.

İşlem Saatleri: Borsa 09.30 – 12.00 ve 14.00 ile 16.30 saatleri arasında işlem görmektedir.

Kambiyo: Tüm yabancı paralar ve bu paralar için ödeme yapılan çek, bono ve poliçe gibi değerli evraklara kambiyo denir.

Likidite: Para yerine geçen değerli varlıklar ve işlem piyasasındaki varlıklar likidite adını almaktadır.

Lot: Borsada şirketlere ait olan hisse senetlerinin 1000 adeti 1 lot olarak isimlendirilir. 1 lot şirketin 1.000.000 TL’lik sermayesini ifade etmektedir.

Manipülasyon: Gerçek olmayan bilgilerle hisse senetlerin değerinin düşürülmesine denir.

Reel Faiz: Fiyat değişimlerinden arındırılan faiz miktarına reel faiz denir.

Spekülasyon: Piyasada oluşan beklentiler dikkate alınarak riskin üstlenilmesi sonucunda yapılan yatırımlardır.

İşlem Hacmi: Verilen emirlerin sonucunda işlem görmekte olan hisse senedi sayısı ve bu hisse senetlerinin çarpılması sonucunda elde edilen gün sonu sonuçlarına işlem hacmi denir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın