Borsadan Para Kazanmak İçin Altın Değerinde 7 İpucu

Borsadan Para Kazanmak İçin Altın Değerinde 7 İpucu: Borsadan para kazanmak isteyen herkesin merak ettiği konunun başında borsadan para kazanmak için ne yapmak gerekiyor sorusu gelmektedir. Gerçekten borsa riskli bir yatırım türü olmakla birlikte doğru yatırımlarla kısa süre içinde zengin olma imkanı sunan bir yatırım alanıdır. Doğru hisseyi doğru zamanda almak ve doğru zamanda satmak, borsada para kazanmak için anahtar cümledir. Ama sorun da tam olarak burada başlamaktadır. Borsada doğru hisseyi nasıl tespit edeceğiniz ve doğru zamanda bu hisseyi nasıl satacağınıza nasıl karar vereceksiniz.

Bu yazımızda borsadan para kazanmak için ne yapmalıyım diyenlerin akıllarındaki sorulara cevap olması için borsada para kazanmanın tekniklerinden bahsedeceğiz.

Borsada Para Kazanmak Mümkün Mü Diyenlere Altın Değerinde 7 Tüyo 

Borsada para kazanmak nasıl olur diye soruyorsanız temel olarak bilmeniz gereken bazı bilgiler bulunuyor. Bu bilgiler borsada para kazanmanın kapısınız açacak anahtar niteliğindedir. Ancak borsada kazanmanın bir noktadan sonra kişisel beceri, ekonomik öngörü ve takip yetisiyle ilgili olduğunu unutmamak gerekiyor. Şimdi borsada para kazanmanın püf noktalarını anlatmaya başlayalım:

1- Borsa Analizlerinde Kullanılan Terimleri ve Kavramları Öğrenmelisiniz 

Bir yerde yaşayabilmenin temel yolu, o yerin dilini öğrenmeye bağlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Borsanın da teknik bir alan olduğu hepimizin malumu. O halde borsada başarılı olmak için yapmanız gereken ilk iş, borsada kullanılan teknik terimleri öğrenmeniz. Böylece hem borsa haberlerini hem de borsa analizlerini doğru bir şekilde anlayabilirsiniz. Örneğin mum grafiği, bollinger, EMA periodu, fib level, volatilite, arbitraji ayı ve boğa eğilimi, baz fiyat, çapraz işlem, kurtaj, lot… gibi terimler borsada sıklıkla kullanılan kavramlardır. Bu kavramları bilmediğiniz sürece borsada yatırım yapmak “maymunun gözünü bağlayıp dart tahtasına ok atıp 12’den vurmasını beklemek” gibi bir şey olacaktır.

2- Teknik Analiz’den Önce Temel Analizi Öğrenmelisiniz  

Borsa’da başarılı olmak için grafik yorumlamaya yarayan teknik bilgileri edinmek önemlidir. Ancak teknik analiz tecrübe ve zaman isteyen bir çalışmadır. Bu nedenle borsada yatırım yapmadan önce temel analizi yapabiliyor olmanız gerekiyor. Peki temel analiz nedir?

Temel analiz, borsayı ilgilendirebilecek haberler, merkez bankalarının açıklamaları, uluslararası derecelendirme kuruluşlarının bir ülke hakkındaki raporları, dövizin hareketi, faiz haberleri, şirket haberleri gibi genel bilgileri takip etmekle ilgilidir. Örneğin A şirketinin hisselerini almadan önce şirketin mali yapısıyla ilgili haberlere bakabilirsiniz. Yine borsa yatırımları sıcak para üzerine kurgulandığı için sıcak paranın yön değiştirmesini etkileyecek faktörlere dikkat etmek gerekiyor. Mesela faiz artışının gerçekleştiği dönemlerde yatırımcı faiz üzerinden daha fazla para kazanabileceğini öngörürse hisselerini satarak faize yönelebilir. Bir başka örnek şirket haberleri ile ilgilidir. Eğer bir şirketin kalitesi artmakta ise bu durum onun hisselerine de yansıyacaktır.

Temel analiz yaparken ülkenin siyasi durumuna ya da ülkenin istikrarını etkileyecek bir durumun var olup olmadığına da dikkat edebilirsiniz. Örneğin seçim olan bir ülkede tüm ekonomi seçime kilitlendiği için bir durağanlık yaşanır. Ya da doğal afet, salgın hastalık, toplumsal olaylar gibi olağanüstü gelişmeler halinde ekonomi sarsıntı geçirebilir. Bu dönemlerde hisse senetlerinin değerinin düşebileceğini dikkate almak gerekiyor.

3- Grafik Analiz Yorumlarını Okuyun

Sosyal medyada ve internette ücretsiz olarak grafik analizi yapan ve hiç bir karşılık beklemeden bunu yayınlayan çok sayıda borsa uzmanı bulunuyor. Yatırım yapmadan önce bu uzmanların görüşlerini dikkate alıp başka borsa uzmanlarının görüşleri ile bu görüşleri kıyaslayabilirsiniz. Özellikle belirli hisse senetleri üzerinden yapılan teknik analizleri dikkate alarak hisse senedini satın alırken doğru fiyattan mı aldım ya da aldığım hisseyi nereden satarım sorularının cevabını verebilirsiniz.

4- Panik Satışı Yapmayın

Borsa sektöründe “keriz silkeleme” adı verilen bir tabir kullanılıyor. Keriz silkeleme, aldığı hissenin fiyatı düştüğü anda zarar ettim, bittim kaygısıyla panik yaparak elindeki hisseleri düşük fiyattan satan kişilerin durumuna denilmektedir. Bu kişiler yüksek fiyattan aldığı hisseyi, düşük fiyattan satarak diğer borsa oyuncularını zengin ettiklerini bilmelidir.

5- Riski Dağıtarak Yatırım Yapın 

Borsa yatırımına ilk defa başlayacak olan ve bu alanda tecrübesi bulunmayan kişiler, çok parayla değil az parayla borsa yatırımı yapmaları gerekiyor. Çünkü riski çok fazla olan borsada kaybetme ihtimali kazanma ihtimali kadar yüksektir. Doğru analiz yapmayı öğrenene kadar yatırımlarınıza düşük miktarlı bütçe ile başlayın. Diğer taraftan riskli hisse senetleri alırken çok para kazanma ihtimaliniz olabilirse de bu riskin paranızı da götürebileceğini bilmelisiniz. Riskli hisse senedine yatırım yaparken aynı zamanda yükselme ihtimali olan garanti hisse senetlerine de yatırım yapmalısınız. Bu sayede riskli hisse senedinden kaybetseniz dahi diğer taraftan elde edeceğiniz kazançla zararınızı telefi edebilirsiniz.

6- Sabırlı Olun ve Panik Yapmayın

Ünlü borsa milyarderi Warren Buffet şöyle diyor: “Borsa, sabırsızların sabırlılara para aktardığı bir sistemdir.” Gerçekten borsa yatırımı yapanlar armut piş ağzıma düş dememeli. Bu iş çabalama ve bekleme sürecidir. Aynı anda yatırdığınızın karşılığını alabilmeniz borsa yatırımlarında çok düşük bir ihtimaldir. Borsa yatırımcıları, aldıkları hisse senetlerinin belirli bir düzeye gelmesi için beklemektedir. O yüzden “bu hisse neden artmadı”, “niye benim hissem düşüyor”, “ya keşke satmasaydım bak yükseldi” ya da “zaten ben ne zaman hisse alsam düşüyor, ne zaman satsam yükseliyor” gibi sözler sarf etmemek için aldığınız hissenin değerlenmesini beklemelisiniz.

7- Aç Gözlü Olmayın

Borsa yatırımı yaparken “kar, kardır” demelisiniz. Hisseniz kar etmiş ise bu hisseyi elden çıkarmak doğru bir tercih olabilecektir. Zira bazı yatırımcılar biraz daha biraz daha derken hisse bir anda düşebiliyor ve tekrar yükselmeyince bu tip yatırımcı, hem kârdan oluyor hem de niye satmadım bu hisseyi diyerek pişmanlık yaşıyor. O yüzden hisse senedinizde kâr gördüğünüz zaman uygun bir yerden hissenizi elden çıkartıp başka bir hisseye yönelmenizde yarar vardır.

Borsada Çok Para Kazanmak İsteyenlere Tavsiye    

Borsa yatırımı yaparak para kazanmak isteyenlere yukarıda yer verdiğimiz tavsiyeler yanında borsadan çok para kazanma tekniklerinin yolunu arayanlara şunu tavsiye etmemiz gerekiyor. Borsadan kolay para kazanmanın yolu iyi bir teknik analiz ve temel analizin bir arada yapılmasına bağlıdır. Teknik analiz ve temel analizi doğru yapan bir borsa yatırımcısının kazanmama ihtimali neredeyse sıfıra yakındır. İyi bir analiz yapan yatırımcı, hangi hisseyi ne zaman alacağını ve ne zaman satacağını doğru bir şekilde belirleyebilir. Bu şekilde yapılan yatırımlarla kısa sürede borsa zengini olmak hayal değil, gerçeğin ta kendisidir.

Borsa yatırımı yapan ve borsa ile zengin olmak isteyenler, borsaya ilişkin kitap ve dergileri okumalı, yapılan teknik analizleri takip etmeli, kendisi de bu şekilde analizlerini yapmalı ve vaktini borsaya ayırmalıdır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın