Boş Senet Doldurulurken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Boş Senet Doldurulurken Nelere Dikkat Etmelisiniz: Boş senet nasıl doldurulur, senet doldurma örneği, boş senet örneği, senetteki boşluklara ne yazılmalı, boş senet nereden alınır gibi uzayıp giden konular senet doldururken gündeme gelen konulardır.

Bu yazımızda boş senet nasıl doldurulur sorusuna cevap verirken aynı zamanda senetle ilgili akla gelen diğer konulara da değineceğiz.

Senet Nedir? Bono İle Aynı Anlama Mı Gelmektedir?

Senet, borçlunun bir borcu ödemeyi ya da bir işi yapmayı taahhüt ettiği iradesinin kağıt üzerine yazılarak imzalanmış halidir. Bu anlamda senet, borçlunun imzasını ya da imza yerine geçen bir işareti (örneğin parmak izi) taşıyan borçlandırıcı bir belgedir. Dolayısıyla senet, üzerinde borç iradesini taşıyan her hangi bir yazılı belge olarak ifade edebiliriz. Örneğin A4 kağıda (A), (B)’ye şu işten dolayı şu kadar borcu var diye yazıp altını borçlu imzalarsa, işte bu borç senedi haline gelir. Ancak bizim “Boş Senet Doldururken Nelere Dikkat Etmelisiniz” konusu bağlamında bahsedeceğimiz senet, burada ifade ettiğimiz senet değildir. Bizim bahsedeceğimiz senet bonodur.

Piyasada senet olarak bilinen bono, önemli bir kıymetli evraktır. Bononun hangi unsurlara sahip olacağı bizzat Türk Ticaret Kanunu tarafından düzenlenmiştir. Bono, üzerinde yazılı bulunan paranın belirli bir vade sonrasında belirli bir kişi ya da kuruluşa ödenmesini sağlayan, üzerinde borcun kaynağı yazmasına gerek bulunmayan ve ciro edilerek devredilebilen belgedir. Dolayısıyla bono, bir borç iradesini içermesi nedeniyle senet olarak kabul edilmektedir. Ancak bono, özel bir senet türüdür.

Boş Senet Nasıl Doldurulur? Boş Senet Doldururken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Boş senet (bono) doldurulurken dikkat etmeniz gereken konuları bu başlık altında inceleyeceğiz. Ancak en başta şunu belirtelim ki senet (bono) doldurulurken silinemeyecek nitelikte siyah ya da mavi tükenmez veya dolma kalem kullanmanız gerekmektedir. Şimdi aşağıdaki senet (bono) örneğinde gördüğünüz üzere kırmızı rakamlarla işaretlenmiş yerlere neleri yazacağınızı sırasıyla anlatalım. İşte senet doldurma örneği:

  • 1 numara ile gösterilen ödeme günü boşluğuna, bononun ne zaman ödeneceğini yazacaksınız. Yani bu kısım senedin ödeneceği günü gösterir. Buraya yazdığınız tarihte senet borcunun ödenmesi gerekmektedir. Bazı senetlerde bu kısım “tediye tarihi” şeklinde de yazabilmektedir. Bazı senetlerde ödeme gününün hemen yanında vade tarihi yazmaktadır. Vade tarihi aslında ödeme günü ile aynıdır. Senedin üzerinde vade tarihi var ise buraya senedin düzenlendiği tarih ile ödeme günü arasında kaç gün var ise bunu yazmanız yeterli olacaktır.
  • 2 numara ile gösterilen Türk Lirası bölümü senet borcunun rakamla yazıldığı yerdir. Burada ne kadar ödeme yapılacaksa bu miktar rakam ile yazılacaktır.
  • 3 numara ile gösterilen boş kısım yine ödeme günüdür. Buraya 1 numarada yazdığınız ödeme gününü aynen yazacaksınız.
  • 4 numara ile gösterilen boş kısma alacaklının adı ve soyadını yazacaksınız.
  • 5 numara ile gösterilen boş kısma 2 numaradaki boşluğa yazdığınız borç miktarını yazı ile yazacaksınız. Yani bu kısımda borç miktarı yazı ile yazılacaktır.
  • 6 numara ile gösterilen boş kısma bu senedin  neden hazırlandığını yazacaksınız. Yani para borcu ilişkisi ise nakden, mal alımına ilişkin ise malen yazmanız yeterlidir.
  • 6 numarayı takiben gelen “ihtilaf vukuunda…….” şeklindeki yere, bu senet dolayısıyla bir sorun çıkarsa hangi mahkemenin yetkili olmasını istediğinizi yazabilirsin. Buraya bir il adı yazılabileceği gibi ilçede mahkeme olmak şartıyla o ilçenin adı da yazılabilir.
  • 7 numara ile gösterilen boş kısma borçlunun adı soyadı, unvanı, adresi, TC kimlik no bilgisi yazılacaktır. Borçlu şirket ise şirketin adı, temsilcinin adı soyadı, imzası ve şirketin vergi numarası yer almalıdır.
  • 8 numara ile gösterilen kısma senet hangi gün düzenlenmiş ise o gününün tarihi yazılacaktır. Yani senedi doldurduğunuz günü yazacaksınız.
  • 9 numara ile yazılı olan kısım borçlunun imzasının olacağı yerdir. Buraya borçlu iki imza atmaktadır.

Boş senedin nasıl doldurulduğunu video şeklinde izlemek için aşağıdaki videoya bakabilirsiniz.

Boş Senet (Bono) Nereden Alınır?

Boş senet ya da diğer adıyla bono, herhangi bir kırtasiyeden alınabilir. Hatta çoğu yerde bakkalda dahi satılmaktadır. Bunun yanında dilerseniz internetten bono örneği indirerek aynısını bir kağıda kendi el yazınızla yahut bilgisayarda yazarak da bonoyu hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz bir alt başlıkta bulunan bağlantıya tıklayarak boş senet örneğini pdf veya word olarak indirebilirsiniz.

PDF / WORD Formatında Boş Senet (Bono) Örneği

Boş senet örneğini pdf ya da word formatında indirmek istiyorsanız, aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Boş senet (bono) örneğini pdf formatında buradan indirebilirsiniz.

Boş senet (bono) örneğini word formatında buradan indirebilirsiniz.

Boş senet (bono) örneğini resim formatında buradan indirebilirsiniz.

Senet Doldurulurken Hata Yapılması Halinde Ne Yapmak Gerekiyor?

Senet doldurulurken hata yapılması halinde varsa elinizde boş bir senet, bu senedi tekrar doldurabilirsiniz. Ancak senedi tekrar doldurmak istemiyorsanız, hata yapılan kısım üzeri çizilmeli ve yanına borç tarafından imza atılmalıdır. İmza çok büyük olacak ise borçlunun bu kısmı paraflaması da yeterli olacaktır.

Senet Üzerinde Oynama Yapılması Suç Mudur?

Düzenlenmiş bir senet üzerinde sahtecilik oluşturacak şekilde tahrifat yapmak suçtur. Senet üzerindeki değişiklik sadece borçlu tarafından yapılabilir. Senedi elinde bulunduran kişinin senet üzerinde herhangi bir değişiklik yapma yetkisi bulunmamaktadır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın