BSMV ve KKDF Nedir, Oranları ve Muafiyeti

bsmv kkdf nedir

BSMV ve , Oranları ve Muafiyeti: bsmv oranı nedir, konut kredilerinde kkdf muafiyeti, kkdf kesintisi nedir sorularınızın cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. BSMV ne demek, KKDF ne demek yazımızda başlıklar halinde bulabilir ve hangi durumda muaf olabileceğinizi öğrenebilirisiniz.

Bankadan kredi ürünleri almak istediğinizde karşınıza BSMV ya da KKDF gibi kavramlar çıkmaktadır. Banka kredi ürününün tanıtımını yaparken BSMV hariçtir ya da KKDF hariçtir gibi ifadelere yer veriyor. Peki BSMV ve KKDF nedir, kimlerden alınır ve hangi krediler bu oranlardan muaf tutulur yazımızdan öğrenebilirsiniz.

BSMV, bankalardan alınan bankacılık ürünlerinde sıkça görülen kısaltmalardan birisidir. BSMV nedir? Nasıl hesaplanır? Sorularına yanıt bulacağınız makalemizde öncelikle BSMV’nin ne olduğuyla başlayalım. BSMV, Banka Sigorta Muamele Vergi’sinin kısaltmasıdır.

BSMV Nasıl Hesaplanır?

Bankalardan alınan ürünlerde BSMV ücreti alınmaktadır. Kredi taksitlerinde de bankalar tarafından bu vergi kesilmektedir. Bankalardan alınan krediler, anapara, vergi tutarı ve uygulanan faiz gibi rakamlardan oluşmaktadır. Çekeceğiniz tüm kredilerde BSMV’de hesaplanarak kredinin maliyetine eklenmektedir. BSMV, aylık olarak ödenen kredinin faiz oranının %5’i oranında uygulanmaktadır. Uygulanan bu faiz oranı ike BSMV hesaplanmaktadır.

BSMV ücreti her zaman müşteriden alınmaktadır. Bu verdi krediyi almak isteyen müşteri tarafından devlete ödenmektedir. BSMV neden oluşuyor diyecek olursanız kredi alırken banka ve sigorta işlemleri sonucunda ortaya çıkan bir durumdur.

Kredilerde BSMV Oranları

-İhtiyaç kredilerinde BSMV oranı %5’tir.
-Konut kredilerinde BSMV yansıtılmamaktadır.
-Ticari araç kredilerinde BSMV oranı %5’tir.
-Diğer tüketici kredilerinde de %5 oranında BSMV uygulanmaktadır.

KKDF Nedir?

KKDF’nin açılımına bakacak 0lursak Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu olduğu görülecektir. KKDF banka tarafından müşterilerden aalınan bir ücrettir. KKDF faizden ve  ana para üzerinden üzerinden alınmaktadır. KKDF’nin hesaplanması ise ana para ve faiz kur farkı üzerinden yapılmaktadır.

KKDF oranına bakıldığında yıl 2009 tarihinde bu oranın %10 olduğu görülmektedir. Ancak 2010 yılına gelindiğinde KKDF oranını %15 oranına gelmiştir.

Bankalardan kredi alırken gördüğünüz krediye uygulanan faiz oranı KKDF ile BSMV oranlarının eklenmesiyle meydana gelen orandır. Bu nedenle kredinizi almadan önce KKDF ve BSMV oranlarını göz önünde bulundurun. Bu oranlarla birlikte kredinizin tutarı ne oluyor ve aylık ödeme tutarınız en olacak hesaplamasını yaparak kredi almaya karar verin. Şunu hatırlatalım bankaların kredi hesaplama araçları bulunmaktadır. Bu kredi hesaplama araçlarında BSMV ve KKDF oranları otomatik olarak kredi hesaplamasına katılmaktadır.

BSMV’den Muaf Olan Krediler

  • Konut kredisi alınırken BSMV ve KKDF oranlarından muaf olursunuz. Eğer konut kredisi alırsanız KKDF ve BSMV için olan oran sıfır olacaktır.
  • Konut kredisinden farklı olarak bir kredi almak için ipotek olarak gösterdiğiniz mal varlığınız “mesken” olarak geçiyorsa o zaman yine BSMV’den muaf olursunuz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın