Büyükanne Maaşı İçin Nereye Başvurulur?

torun bakan büyükanne

Büyükanne maaşı başvurusu yapmadan önce Büyükanneye Maaş Projesi’nden yararlanmak için bebek bakım parası şartları için belirlenen şartları yerine getirmek gerekiyor. Peki torun bakım maaşı ne kadar ve nereye başvuru yapılacak öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Büyük anne maaşı projesi ile kadınlar desteklenmiş oluyor. Kadınlar iş hayatına devam ederken bebeklerine anneanne ya da babaanne bakabiliyor. Torunlarının bakımı ile ilgilenenler ise projeden faydalanabilirler. Torun bakan anneanne ve babaanneye maaş ne kadar bakalım.

Büyükanne Maaşı Ne Kadar?

Büyükanne maaş alma şartları için belirlenen şartları sağlayan ve torun bakan büyükanneler başvuruları onaylandıktan sonra yardım alabilirler. Projenin uygulanmaya konulmasıyla maaş alınabilir. Merak edilenlerden biri de büyükannelere maaş ne kadar olacak?

Anneanne ya da babaanne torun bakımını üstleniyorsa aylık 425 TL büyükanne maaşı alabilecek.

Büyükanne Projesi ile torun bakan büyükanneler maaş için başvuru işlemlerini ilgili yerlere yaptıktan sonra onay verildikten sonra aylık almaya başlayabilirler.

Büyükanne Maaşı Şartları

Büyükanne maaşı uygulamasından yararlanabilmek için çalışan anne olması gerekiyor ve çalışan annenin çocuklarına büyükannenin bakıyor olması gerekiyor. Ayrıca büyükannenin yaşı ise 65 yaşından büyük olmamalıdır.

Doğum yapmış olan anne çalışıyor olmalıdır ve asgari 2 yıllık geriye dönük sigortalı olması şartı aranacaktır. Sonrasında ile doğum yapmış çocuğunun yaşının ise ilk 1 yaşının içinde olması gereklidir.

Annenin yaşının en az 18 olması gereklidir.

Türk vatandaşı olmak şartlar arasında yer almaktadır.

Proje kapsamında belirlenen iller arasında bulunanlar başvuru yapabilirler.

Büyyükanne maaş şartları arasında bulunan 65 yaşından büyük olması şartı ise büyükannenin sağlık durumuna göre 65 yaşından büyük olan büyükanneler için de uygulanabilecek. Yani büyükannenin yaşı 65 yaşından büyükse ancak sağlık durumu uygunsa bu durumda projeye bu büyükanneler de dahil edilebilir.

Torun bakan büyükanneye maaş şartlarınıyerine getirenler başvurularının onaylanmasından sonra asgari ücretin yüzde 30’u olan 425 TL aylık alabilecektir.

Torun bakan anneanneye maaş başvurusu yapılabileceği gibi, torun bakan babaanne için maaş başvurusu da yapılabilir.

Büyükanne Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Büyük anne maaşı almak için nereye başvurulur diyorsanız SGK il müdürliklerine giderek başvuru işlemini yapabilirsiniz.

Büyükanne maaşına internetten başvuru yapmak isterseniz Çalışma Bakanlığı’nın internet sitesini kullanarak başvuru işlemini yapabilirsiniz.

Projenin uygulanmaya konulmasından sonra torun bakan büyükanne maaşı için başvurular alınmaya başlayacaktır. Başvuru yapıldıktan sonra gerekli değerlendirmeler yapılacaktır. Başvurular değerlendirilirken büyükanne seçiminde fazla detaya girilmeden, temek kriterler göz önünde bulundurulacaktır.

Büyükanneye maaş yardımı projesi için pilot iller belirlenmiştir. Büyükanne maaşı projesi ile sunulan bu uygulama 6 bin aileyi kapsayacaktır.

  • İstanbul
  • İzmir
  • Ankara
  • Bursa
  • Kayseri
  • Sakarya
  • Antalya
  • Konya
  • Tekirdağ
  • Gaziantep

Mart ayı itibariyle ise Büyükanne Maaşı Projesi’nin fiilen uygulamasına geçilecektir.

Büyükanne Maaşından Nasıl Yararlanılır?

Torun bakma parası başvurusu ile büyükanne torun bakımı için sunulan bu yardımdan faydalanmak için annenin iki asgari ücretten daha az gelirinin olması gerekiyor. Ailenin toplam geliri için belirlenen şart ise 3 asgari ücretten az gelire sahip olma şartı aranıyor.

Büyükanne projesi ile düşük düzeyde gelire sahip olan aileler bu katkıdan faydalanabiliyor. Bu proje 6 aylık ile 1 yaş arasında olan bebekler için geçerli olacaktır. Büyükanne maaşı projesi için 1 yıl süre ile pilot uygulama yapılacaktır. Pilot illerde uygulanması ile 425 TL büyükanneye maaş imkanından yararlanılabilecek.

Büyükanneye maaş uygulaması ilk etapta 10 ilde uygulanacaktır. Bu 10 il içerisinde 6 bin aileyi kapsayacaktır. Proje ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı uzmanlarınca takip edilecektir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın