Çalışan Anneye Kreş Yardımı Başvurusu Ve Şartları

kres-yardimi

Çalışan Anneye Başvurusu Ve Şartları : Çalışan anneye kreş yardımı için nereye başvurulur sorunuza yazımızda cevap bulabilirsiniz. Çalışan anneler kreş yardımından gerekli şartları sağladıkları zaman faydalanabiliyorlar. Ne zaman başlayacak çalışan anneye kreş yardımı ücreti, memurlarda bu yardımdan faydalanabiliyor mu sorularınızın cevabını da yazımızda açıkladık.

Kreş Yardımı Başvurusu

Hükümet, sosyal devlet mekanizmasını daha aktif bir şekilde kullanarak kreş yardımı konusunda somut adımlar atmayı planlıyor. Peki, kreş yardımı yasası ne zaman yürürlükte olacak? Kreş yardımından kimler faydalanacak ve son olarak kreş yardımı başvurusu nasıl yapılacak? Tüm bu sorulara makalemizde cevap bulabileceksiniz.

Kreş yardımı başvurusu yapmak için ; Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüğüne giderek başvuru işleminizi yapabilirsiniz.

Kreş Yardımı Şartları

Kreş yardımı alabilmek için gerekli belgelerle beraber çalışan anneye kreş yardımı için nereye başvurulur diyorsanız cevabınız; Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüğüne giderek başvuru işleminizi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Kredi yardımı alabilmek için ise şu şehirlerde yaşamalısınız, Antalya, Bursa ve İzmir. Kreş yardımı ve evde bakım hizmeti bu illerde yapılmaktadır.

Kreş yardımı alabilmek için çalışan annenin ve çocuğunun bu illerde birlikte ikamet ediyor olması gerekiyor. bir işverenin yanınında sigortalı olarak çalışıyor olmalıdır ve tam zamanlı olarak çalışması gerekiyor.

Çalışan annenin aldığı maaşın brüt ücreti asgari ücretin brüt iki katını geçmemesi kreş yardımı alabilmek için aranan şartlar arasında bulunuyor.

Kreş yardımı alabilmek için analık süresini bitirmek gerekiyor. Yani 6 haftalık annelik iznini bitirenler kreş yardımı alabilir.

Kreş Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Kreş yardımında öncelikli olarak dul anneler, eşinden boşananlar veya eşi vefat etmiş olan anneler faydalanacak. Geçim sıkıntısı yaşamakta olan babalarda yasa kapsamına dahil edilecek. Yasaya göre verilecek olan kreş yardımı geri ödemesiz bir şekilde verilecek. Yasanın aktif olmasıyla birlikte çalışan kadınlarda işlerine daha rahat bir şekilde gidebilecek. 0 ile 4 yaş aralığında çocuğu olan binlerce kişi kreş yardımından faydalanabilecek.

Memurlara Kreş Yardımı Olacak mı?

Bazı kurum ve kuruşlarda memurların çocuklarına bakılabilmesi için kreşler yapılmaktadır. Fakat memurların 0 ile 4 yaş arasında çocukları için mevcut kurum ve kuruluşlarda kreş bulunmuyorsa eğer, memurlar için de kreş yardımı yapılacak.

Kreş Yardımı Nasıl Alınacak? Başvuru İşlemleri Nasıl Olacak?

Kreş yardımı için öncelikle resmi gazetede yasanın yayımlanması beklenmektedir. Yasa yayınlandığında başvuru formu üzerinden başvurular yapılabilecek. Şartları karşılayan tüm kişilere kreş yardımı yapılabilecek. Ülkemizde çok az sayıdaki iş yerinde kreş bulunduğunu göz önünde bulundurursak eğer, kreş yardımı çalışanlar için çok önemli bir katkı sağlayacak.

Kreş Yardımı Ne Kadar?

Kreş yardımı için ödenen ücretin maddi karşılığını tam olarak belirtemeyiz. Çünkü ebeveynlerin maddi durumuna göre ödenen ücret değişmekte, yaşanan şehre göre de kişiden kişiye göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak bir yardım ücreti belirtmek gerekirse kreş yardımı ücreti 300 TL ile 400 TL arasında değişmektedir. Ancak net bir ücret söylemek doğru olmamaktadır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın