Çalışmayana Kefilsiz ve Gelir Belgesiz Kredi Çıkar Mı?

Çalışmayana kefilsiz ve gelir belgesiz kredi çıkıp çıkmayacağı konusu, son günlerin en çok aranan konuları arasında gelmektedir.  Çünkü son zamanlarda bankalar tarafından işsize, ev hanımına, öğrenciye kefilsiz ve gelir belgesiz kredi şeklinde sloganlarla kredi kampanyalarının düzenlendiğini görüyoruz. Ancak çoğu insan çalışmayana kredi kefilsiz ve gelir belgesiz  kredi verilip verilmeyeceği konusunda şüpheye düşebilmektedir. Aslında bu kişiler şüphelerinde haksız sayılmazlar. Çünkü bankaların amacı verdiği kredinin zamanında ve tam olarak ödenmesidir. Geri ödeme konusunda şüphe olması durumunda bankalar kredi talebini geri reddetmektedir. Bankaların böyle bir uygulaması varken gerçekten işsizlere kefilsiz kredi veren banka var mıdır?

Bu yazımızda öğrenciye, ev hanımı, işsiz gibi gelir belgesi sunmayan kişilere kefilsiz ve gelir belgesiz kredi çıkar mı sorusunun cevabını araştıracağız.

Kredi Almak İçin Hangi Şartları Yerine Getirmek Gerekiyor?

Kredi almak için bir takım şartları yerine getirmek gerekiyor. Kredi alma koşullarını kısaca şöyle sıralayabiliriz:

 • Findeks kredi notu: Kredi alabilmek için bankaların dikkate aldığı en önemli kriter kredi notudur. Kredi notunun düşük olması halinde bankalar kişiyi aldığı krediyi ödeme konusunda riskli gördüğü için kredi talebini reddetmektedir. Çünkü kredi notu, bir kimsenin banka kredilerini ödeme konusunda risk taşıyıp taşımadığının hesaplandığı bir puanlamadır. Buna göre kredi alabilmek için aranan asgari puan 1100’dür.
 • Kara Listede olmamak: Bankalara kredi veya kredi kartı borcu olup da ödemeyen ve bu nedenle hakkında icra takibi başlatılan kişi kredi kara listesine alınmaktadır. Yani bu kişi halk arasındaki tabirle kırmızı kalem yiyen biri durumuna düşmektedir. Kara listeye girmenin en önemli sonucu, bu kişinin banka borçlarını ödeyemeyecek biri olarak kabul edilmesidir. Dolayısıyla kara listeden çıkana kadar kişiye kredi ya verilmemekte ya da çok ağır şartlar ileri sürülerek kredi verilmektedir.
 • Gelir belgesi sunmak: Gelir belgesi, bir kimsenin ödeme gücünü gösteren yazılı evraktır. Bankalar bir kimsenin ödeme gücü olup olmadığını tespit için düzenli bir gelirin olup olmadığını görmek için gelir belgesi isteyebilmektedir. Gelir belgesi olarak maaş bordrosu, yıllık gelir vergisi beyannamesi, faiz/kar payı getirisi, kira sözleşmesi gibi geliri gösteren belgeler kabul edilmektedir. Bununla birlikte bazı bankalar kredi alacak kişinin ödeme gücünü ispatlaması halinde gelir belgesi istememektedir.
 • Kefil göstermek: Banka kişinin aldığı krediyi geri ödeme konusunda en ufak bir şüphe de görse kefil gösterilmesini isteyerek kredinin geri ödenmesini teminat altına almak istemektedir. Ancak bazı bankalar bu kuralı yumuşatarak kefilsiz kredi kampanyası adı altında kampanyalar düzenlemektedir.
 • 18 yaşından büyük olmak ve 70 yaşını aşmamak: Yasal olarak kredi alabilmek için 18 yaşından büyük olmak gerekiyor. Ayrıca bankalar kişinin yaşam riski ve ölümü halinde kredinin mirasçılarından tahsilinde zorluk yaşanabileceği gerekçesiyle 70 yaşından büyüklere kredi vermemektedir.

İşsize Kefilsiz ve Gelir Belgesiz Kredi Çıkar Mı?

İşsize (çalışmayana) kredi çıkar mı sorusunun cevabı yukarıda yer verdiğimiz kredi almak için gerekli şartlar konusuyla ilgilidir. Bu bağlamda soruya cevap vermeye çalışalım.

İşsiz birinin kredi alabilmesi için öncelikle kredi notunun yüksek olması gerekiyor. Yani daha önceden kredi almış birinin bu krediyi zamanında ve tam olarak ödememiş ise bankalar bu kişinin kredi ödeme alışkanlığı olmadığını değerlendirerek kredi başvurusunu reddedecektir. Ayrıca çalışmayan kişinin kredi kara listesine girmemesi zorunludur. Aksi halde kredi alma imkanı tamamen ortadan kalkacaktır. İşsizlerle ilgili en büyük sorun gelir belgesi konusunda ortaya çıkmaktadır. Çünkü kayıtlı olarak çalışmayan biri, maaş bordrosu sunamamaktadır. Bu durumda bu kişinin gelir belgesi yerine geçen bir belgeyi sunması ya da aldığı krediyi geri ödeme gücü bulunduğunu ispatlaması gerekmektedir. Son olarak çalışmayan birinin kredi alabilmesi için kefil gösterilmesi istenebilir. Özellikle kredi alma konusunda gelir durumunu ispatlayamayan kişilerin kredi alması için bankalar tarafından kefil istenmektedir.

Bu anlatılanlardan anlaşılacağı üzere kredi notu yüksek olan, kredi kara listede bulunmayan ve krediyi ödeme gücü olduğunu ispatlayan kişiler gelir belgesiz ve kefilsiz kredi alabilecektir. Bunun dışında kalan kişiler ise kredi alamayacaktır.

Çalışmayan Kefilsiz Kredi Alabilir Mi?

Kredi notu yüksek olmak koşuluyla çalışmayan birisinin kefilsiz kredi alabilmesi için ödeme gücünün olduğunu ispatlaması gerekiyor. Bu anlamda aktif olarak iş yapmamakla birlikte kişi, bir yerden ortaklık geliri elde edebiliyor olabilir. Benzer şekilde kira geliri, faiz/kar payı getirisi gibi geliri olabilir. Bu gelirlerin alınacak kredinin taksitlerini karşılayabileceğinin bankaya sunulması halinde banka kefile gerek kalmadan kredi imkanı sağlayabilecektir. Bunun dışında kişinin sicile kayıtlı malı örneğin tapulu evi, arsası, dairesi…gibi ya da trafik siciline kayıtlı aracı var ise bunları teminat göstererek kefilsiz kredi alabilir.

Ev Hanımı Maaş Bordrosuz Kredi Alabilir Mi?

Ev hanımının kredi alabilmesi için kredi notunun yüksek olması ve kara listede bulunmaması şarttır. Bunun dışında ev hanımı da krediyi geri ödeme gücünün olduğunu ispatlaması gerekiyor. Ev hanımları maaş bordrosu sunamasa da kazanç elde ettiğini bir şekilde ispatlaması halinde kredi kullanabilir. Örneğin ev hanımları evde kayıt dışı fason iş yaparak kazanç elde etmektedir. Ya da ev hanımları kişisel becerileri ürettiği ürünleri (el işi, yemek …gibi) satarak gelir elde etmektedir. Buna ilişkin gelirin banka kayıtları gibi belgelerle gösterilmesi halinde kredi almak mümkündür. Elbette bu gelirin alınacak kredinin taksitlerini karşılaması gerekmektedir.

Öğrenciye Kefilsiz, Gelir Belgesiz ve Maaş Bordrosuz Kredi Çıkar Mı?

Öğrenciler çalışmadıkları için aktif olarak bir geliri yoktur. Bu nedenle bankalar öğrencilerin aldıkları krediyi ödeyemeyeceklerini var saymaktadır. Bu durumda öğrencinin kredi başvuruları da olumsuz sonuçlanmaktadır. Ancak bazı bankalar öğrencilere yönelik olarak düşük limitli ve kısa vadeli kredi kullandırma imkanı sağlamaktadır. Ancak bunun için de kefil istenmektedir. Benzer şekilde öğrenci kredi kartlarından nakit avans kullanılabilirse de kredi kartı için de kefil gösterilmesi zorunlu tutulabilmektedir.

Banka kredi notu yüksek öğrencinin kredi alabilmesi için ödeme gücünün olduğunu ve düzenli bir gelirinin bulunduğunu belgelemesi gerekmektedir.

İşsize, Ev Hanımına ve Öğrenciye Kefilsiz Kredi Veren Banka Var Mıdır?

Kredi notu yüksek ve ödeme gücünü ispatlayan kişilere bankalar kredi vermektedir. Ancak bazı bankaları kefilsiz krediyi daha kolay verirken bazıları detaylı incelemelerle kredi imkanı sunmaktadır. Bununla birlikte kolay kredi veren bankalar genellikle düşük limitli kredi imkanı sunmaktadır. Çalışmayana, öğrenciye, ev hanımına kolaylıkla kredi veren bankaları şu şekilde gösterebiliriz:

 • Halkbank mini kredi: 5000 TL limitli 10 ay vadeli kredi
 • ING Bank mini kredi:  5000 TL limitli 48 ay vadeli kredi
 • Aktifbank N Kolay kredi: 2000 TL limitli 36 ay vadeli kredi
 • Burgan Bank ihtiyaç kredisi: 10.000 TL limitli 48 ay vadeli
 • Finansbank “enpara.com” ihtiyaç kredisi: 50.000 TL’ye kadar 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi

Burada yer verdiğimiz bankalar daha kolay şartlarda kredi imkanı sağlamaktadır. Daha yüksek miktarda kredi alabilmek için kefil gösterilmesi istenebilir. Bu bağlamda kredi alabileceğiniz diğer bankalar şöyledir:

 • Denizbank
 • Akbank
 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası
 • İş Bankası

Gelir belgesiz ve kefilsiz kredi hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek; gelir belgesiz ve kefilsiz kredi veren bankalar hakkında bilgi sahibi olmak için “Bankalardan Gelir Belgesiz ve Kefilsiz Kredi Alınabilir Mi” başlıklı yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın