Çapraz kur nedir? Çapraz Kur Hesaplama Nasıl Yapılır?

capraz-kur-nasil-hesaplanir

Çapraz kur nedir? Çapraz Nasıl Yapılır? : ile hesaplama işlemi nasıl yapılıyor, dolar euro çapraz kur örneğini yazımızda açıkladık. Çapraz kur hesaplama işlemi ile para birimlerinin dönüştürülmesi yapılmaktadır. Çapraz kur hesaplamasını daha iyi açıklamak için bir örnek üzerinden detaylı anlattık. Öncelikle çapraz kur nedir bakalım ve sonrasında çapraz kur hesaplama işlemine geçelim.

Çapraz Kur Nedir?

Çapraz kur, ekonomide oldukça sık kullanılan bir kavramdır ve çapraz kur iki para biriminin üçüncü bir para birimine dönüştürülme işlemi çapraz kur olarak ifade edilmektedir. Dönüştürülen üçüncü para birimi olarak genel olarak dolar tercih edilmektedir. Çapraz kur ile ülke para birimleri birbiri karşısında değerlerini görebilmektedir. Ülke para birimlerinin diğer para birimleri karşısında ne kadar önemli olduğu oranlarla ifade edilmekte ve çapraz kur belirlenmektedir.

Çapraz kurun değerlemesinde ülkede geçerli olan faizlerin önemi de büyüktür. Paranın değerini uygulanan faizler belirlemektedir. Faizlerin belirlenmesinde de en aktif rol Merkez Bankasına aittir.

Çapraz Kurda En çok Hangi Para Birimi Tercih Edilmektedir?

Ülke içinde dövizler ile işlem yapmakta olan birçok kurum bulunmaktadır. Kurumlar paralarını genel olarak dolar cinsinden ifade etmektedir. Çapraz kur nasıl hesaplanır diyecek olursanız örneğin; 1 ABD doları 0,80 Euro ediyorsa bu çapraz kur anlamına gelmektedir.

Dolar, para birimleri arasında en çok tercih edilen birim olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya üzerinde en çok işlem gören para birimidir. Geçerliliği oldukça yüksek olan dolar, bu sayede tüm ülkelerin merkez bankaları dolar tabanlı çapraz kur ilan etmekteler. Ülkemizden örnek verecek olursak, her gün ekonomi haberlerinde TL ile Dolar ve Euro paritelerinin değişim oranlarını görmekteyiz.

Çapraz Kur Hesaplama

Çapraz kurun hesaplanması işlemini bir örnekle açıklayalım.

1 Dolar = 0,94 Euro

1 Dolar = 2,62 TL olduğunu varsayalım ve çapraz kur hesaplamasını yapalım.

Çapraz kur hesaplama işlemini Euro ve Türk Lirası arasında yapabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için öncelikle 1 Euro’nun kaç Dolar’a denk geldiği hesaplanmalıdır.

1/0,94 = 1,063 (1 Euro =1,063 dolar)

Yapılan bu işlemde dolar cinsinden elde edilen bu değerin Türk Lirası olarak ne kadara denk geldiğini de hesaplamalısınız. Bu hesaplama işlemini yapmak için oran orantı yöntemini kullanabilirsiniz.

1 Dolar=2,62 Türk lirası

1,063 Dolar = 1,063X2,62=2,78  (1 Euro = 2,78 Türk lirası)

Çapraz kur hesaplama nasıl yapılır sorunuzu bu şekilde cevaplandırabiliriz. Çapraz kur hesaplama formülü kullanarak da hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Çapraz kur hesapla aracı kullanarak da bu işlemi yapmanız mümkündür.

Çapraz Kur Nasıl Öğrenilir?

Çapraz kur hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmak isteyenler için internet sınırsız bilgiye sahiptir. İnternet üzerinde döviz kurlarıyla alakalı birçok siteden kapsamlı bilgi edinebilirsiniz. Siteler üzerindeki bilgilerden faydalanarak çapraz kurları daha iyi kavrayabilirsiniz. Ülkelerin para birimlerinin birbiri karşısındaki değişim oranlarını net olarak görebilirsiniz.

Çapraz kurları öğrenebilmek için gazeteler ve ekonomi haberlerini takip edebilirsiniz. Gazetelerde, günlük olarak döviz kurları arasındaki en güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Parite Nedir Ve Nasıl Yapılır? yazımızdan da bilgi alabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın