Çek Defteri Başvurusu Nasıl Yapılır?

cek-defteri-basvurusu

Başvurusu Nasıl Yapılır? : başvurusu yapmadan önce  karnesi kimlere verilir hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Çek karnesi veren pek çok banka bulunuyor. Bankalar da çek defteri vermek için bazı şartları sağlamanızı istiyor. Peki çek defteri ve çek karnesi için gerekli belgeler neler bakalım.

Çek Defteri Başvurusu Nasıl Yapılır?

Günümüzde itibar göstergelerinden birisi olarak kabul edilmekte olan çek defterleri bankalardan alınabilmektedir. Peki, çek defteri nasıl çıkartılır? Çek defteri çıkarabilmek için öncelikle bankaya bazı teminatlar göstermeniz gerekmektedir. Bankalar, çek defteri konusunda güvene büyük önem verdiğinden, bankaların güvenini öncelikli olarak kazanmanız gerekmektedir.

Çek karnesi almak için gerekli şartları sağladıktan sonra ve gerekli belgeleri hazırladıktan sonra çek defteri almak istediğiniz bankanın şubesine giderek çek defteri başvurusu yapabilirsiniz. Bankada hesabınız bulunmasa da çek karnesi almak için başvuru yapabilirsiniz.

 Çek defteri nasıl çıkartılır diyenlerin başvuru yapmadan önce şartlara ve gerekli belgelere bakmaları tavsiye edilir. Çek defteri başvurusu yapmak isteyenlerin finansal durumunun iyi olması da bir avantaj sağlayacaktır.

Yapı Kredi, Garanti Bankası, Finansbank gibi bankalara çek defteri için başvuru yapabilirsiniz.

Çek Koçanı İçin Gerekli Belgeler

Çek defteri için bankaya müracaat ettiğinizde, bankalar bazı belgeler talep etmektedir. Çek karnesi almak için gerekli evraklar genel olarak kimlik belgesi, ikametgâh ve sabıka kaydıdır. Bu belgelerin dışında standart bir çek defterine sahip olabilmek için maddi teminat da göstermeniz gerekmektedir.

Sizden istenen bu belgeler çek karnesi çıkarma için gereklidir. Standart bir çek defteri almak istiyorsanız maddi teminat göstermeniz de gerekmektedir. Standart bir çek defterinin sahip olduğu sayfa sayısı ise 10’dur.

Standart çek defterlerinde toplam 10 sayfa bulunmaktadır. Her sayfa için bankalar 700 TL tutarı civarında teminat gösterilmesini talep etmektedir.

Çek Defterinin Bloke Edilmemesi İçin Ne Yapılır?

Gösterilen teminatla birlikte, çek sahibinin ödemeyi yapmaması durumunda banka çek sahibine 700 TL ödeme yapmak durumunda kalmaktadır. Teminat göstermesinin temel nedeni de bu olmaktadır.

Standart bir 10 sayfalı çek defteri için toplamda bankaya 7000 TL tutarında teminat gösterilir. Bu teminat banka tarafından bloke edilmektedir. Fakat mevduat hesabınız üzerinden faiz işletme hakkınız bulunmaktadır.

Bankanın güvenini kazanan kişiler ise bu tutarın bloke edilmesini önleyebilmektedir. Bu durum içinde uzun bir süredir çek ödemelerinizi düzenli olarak yapıyor olmanız ve borcunuzun bulunmaması gerekmektedir.

Bu nedenle iş hayatına yeni başlayanlar için teminat tutarlarının bloke edilmesi pek mümkün olmamaktadır. Eğer, sizde çek defteri çıkarmak istiyorsanız, tercih ettiğiniz bir bankaya başvurarak talebinizi iletebilirsiniz. Bankanın güvenini kazanmanız neticesinde çek defterinizi çıkartabilirsiniz.

Çek başvurunuzun onaylanma ihtimalini yükseltmek için Çek Başvurusu Onaylatma Teknikleri Nelerdir? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın