Çek Hangi Durumlarda Geçersizdir?

cek-gecersiz

Hangi Durumlarda Geçersizdir? : Çek ticarette kullanılan bir ödeme aracıdır. Ancak geçersiz çek örnekleri hangileri diye bakıldığında detayların ne kadar önemli olduğu görülmektedir. Hamiline çek için de öncelikle nedir buna bakalım. aldığım çek geçersiz neden, çekim geçersiz çıktı sorularınızın cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Çek, ticaret yapmakta olan kişilerin sıkça kullandığı bir ödeme aracıdır. Çeki düzenleyen taraf ticari hayatta keşideci olarak isimlendirilirken, çeki ödeyecek olan tarafta hamil veya lehtar olarak isimlendirilmektedir. Aracı olan taraf ise bankalardır.

Çeker, günlük hayatta ödemeleri kolaylaştıran bir yöntem olarak ortaya çıkarken, çeklerin geçersiz çıkması halinde ise zorlu bir sürecin içerisine girilmesine neden olmaktadır. Peki, çek hangi durumlarda geçersizdir?

Çeklerde ilk olarak ödeme yeri belirtilmelidir. Ödeme yeri belirtilmemişse eğer, bankanın isminin olduğu kısmında bulunan yer çekin ödeme yeri olarak kabul edilmektedir. Bankanın olduğu kısımda bulunan bölgede ödeme yeri olarak birden fazla yer belirtiliyorsa eğer, bu durumda ilk belirtilen yer ödeme yeri olarak kabul edilir.

İkinci olarak çekin düzenlendiği tarih çek üzerinde belirtilmelidir. Çek üzerinde iki veya daha fazla düzenleme tarihi bulunuyorsa eğer, bu nedenden dolayı çek geçersiz olmaktadır.

Çeklerde üçüncü olarak dikkat edilmesinde fayda bulunan nokta, düzenleme yerinin bulunmasıdır. Düzenleme yeri bulunmayan çeklerde, keşidecinin isminin yanında bulunan yer düzenlenen yer olarak kabul edilmektedir. Keşidecinin isminin yanında yer belirtilmediyse eğer, çek geçersiz kabul edilmektedir.

Birden fazla düzenleme yeri bulunan çeklerde de geçerlilik kaybedilmektedir. Çeklerde, imza ile birlikte çeki düzenleyen kişinin isim ve soy isim gibi bilgileri de bulunmalıdır. İsim ve soy isimde bulunan yazım hatalarında bile çekler geçerliliğini kaybetmektedir.

Çek Üzerinde Düzenleyenin Yeri Yok Geçersiz Olur Mu?

Çek üzerinde düzenleyenin yeri belirtilmemişse bu durumda çek geçersiz olarak görülmektedir. Ayrıca çek üzerinden birden fazla düzenleme yeri yazıyorsa yine bu çek de geçersiz olarak kabul edilmektedir.

Çekin Üzerinde Hazırlayanın Adı Soyadı Adı Yok Çek Geçersiz Olur Mu?

Çek üzerinde çeki hazırlayanın adı soyadı bulunmaması sorun oluşturmaz. Ad soyad olmasa da olur. Ancak çeki hazırlayanın imzasının çek üzerinde bulunması gerekir. Çeki hazırlayanın imzası varsa ad soyad bulunmasa da çek geçerli olur. Çeki hazırlayanın adı soyadı yanlış yazılsa da çek yine de geçerli olur.

Çekin Üzerinde Meblağ Yazmıyor Çek Geçersiz Olur Mu?

Çek üzerinde meblağ yazmıyorsa bu çek geçerliliğini kaybeder ve çek geçersiz sayılır. Çekin karşılığına denk gelen meblağ ne ise rakam ve yazı ile belirtilmelidir. Çek hangi durumlarda geçersiz olur, meblağ yazmıyorsa çek geçersizdir.

Çeklerde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da ödeme yapılacak olan kişinin ya da kurumun isimleri ne ise bu bilginin de yazılması gerekmektedir.

Çek geçersiz çıktı, çek neden geçersiz olur, çek geçersiz neden gibi sorularınızın cevaplarını yazımızıda açıklamaya çalıştık. Çek işlemlerinizde bu detaylara dikkat etmeniz tavsiye edilir.

Çek Karşılıksız Çıkarsa Ne Yapılır? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın