Çek Karşılıksız Çıkarsa Ne Yapılır?

karsiliksiz-cek

Karşılıksız Çıkarsa Ne Yapılır? : Çek karşılıksız çıktı, çek karşılıksız çıkarsa ne yaparçekin karşılıksız çıkması durumunda ne yapabilirim diyorsanız bu sorularınıza yazımızda cevap bulabilirsiniz. Çekler yapılan işler karşılığında ödeme için kullanılabilmektedir. Ancak çek karşılıksız çıkarsa ne yapmalı, tahsil edilir mi sorularınıza da yazımızda cevap verdik. İşte çekinin karşılıksız çıkması durumda yapmanız gerekenler.

Çek Karşılıksız Çıkarsa Ne Yapılır?

Ticari ilişkilerde para yerine kullanılan araçlardan birisi de çektir. Çek, güzel kişiler tarafından düzenlenmişse eğer, üzerinde tüzel kişiliği temsil etmekte olan isim ve soy isim yer almak zorundadır. Bunla birlikte tarih, keşide yeri, muhatap olan kişinin ismi ve kimlik numarası da gerekli bilgiler arasındadır.

Bazı durumlarda çekler karşılıksız çıkabilmektedir. Peki, çek karşılıksız çıkarsa ne yapılır? Çeklerde, senetler gibi belirli bir vadede kullanılabilmektedir. Kanunlarla da çeklerin belirli bir vadede kullanılması kararlaştırılmıştır. Bu uygulamayla birlikte mağduriyetlerde engellenmektedir.

Çeklerin karşılıksız çıkması demek, çeki veren tarafın bankada çekin karşılığı olan para kadar parasının olmaması anlamına gelmektedir. 5941 sayılı kanuna bağlı olarak karşılığı bulunmayan çekler için, banka çek miktarının belirli bir kısmını ödeme zorunluluğuna sahiptir. Bankalar, bu konuda ödeyeceği tutara sınırlama getirmektedir. Bu miktar ise 600 TL’dir. Çekin tutarı 1000 TL ise, bu durumda çek karşılıksız çıkarsa eğer, banka tarafından 600 TL ödenmektedir.

Banka tarafından ödenen kısmın haricinde kalan tutarlar için, banka yetkilisi çekin üzerine bu çeki tahsil edecek kişi için isim, soy isim, kimlik numarası, bankanın ödediği tutarı ve kalan tutarı yazarak çekin fotokopisini çekilir. Fotokopi alacaklı kişide, çekin aslı ise bankada kalmaktadır.

Alacaklı kişi bankanın ödediği tutar dışında kalan tutar için fotokopi ile Cumhuriyet Başsavcılığına başvuru yaparak çekin geri kalan kısmının tahsil edilebilmesi için talebini iletilir.

Kimler Çek Kullanabilir?

Çekler, gerçek kişilere göre düzenleyebildiği gibi tüzel kişilere göre de düzenleyebilir. Esnaf ve sanatkarlar da çek düzenleyebilecek kişilerdir. Çek düzenlemeye sahip olanlar yaptıkları işlerin karşılığı olarak ödeme işlemini çek ile gerçekleştirebilirler. Çeklerin ödenmesi için kişiler bankaya gidebilir. İbraz edilen çekin karşılığı olmak zorundadır. Eğer çekin karşılığı yoksa bu çeklerin ödemesi yapılmamaktadır.

Karşılıksız Çek Nasıl Tahsil Edilir?

Çek karşılıksız çıkarsa bu durumda günümüzde uygulanan kurala baktığımızda bankanın çekin sahibi olan kişiye, çekin karşılığının olmadığı bildirmesi şeklinde uygulama yapılmaktadır. Çek sahibi olan kişi eksik olan tutarı yatırırsa bu durumda çekin ödemesi yapılabilir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster
  1. Pingback: Çek Hangi Durumlarda Geçersizdir? 18 Ekim 2016

Bir cevap yazın