Çek Kaybedilirse Ne Yapılmalıdır?

cek-kayboldu

Çek Kaybedilirse Ne Yapılmalıdır? : Kayıp çek için ne yapılır yazımızda açıkladık. Kaybolan çek için yapabileceğiniz işlemler bulunmaktadır. Çekin kaybolması durumunda ne yapmanız gerektiğini yazımızdan öğrenmek için okumaya devam edin.

Çek Kaybedilirse Ne Yapılmalı

Ticari ilişkilerde kullanılan çekler, borçların ödenmesi amacıyla kullanılmakta olan kambiyo senetlerinden birisidir. Bankalar tarafından çıkartılan çek defterleriyle çek kullanılmaktadır. Çekler, kişi adına yazıldığı gibi, aynı zaman da hamiline şeklinde de yazılmaktadır.

Çek konusunda kayıp işlemi büyük merak konusudur. Yazılmış olan bir çeki kişiye vermeden önce ya da verdikten sonra kaybedilmesi halinde ne olacağı büyük muammadır. Peki, çek kaybedilirse ne yapılmalı? Çekin kaybedilmesi halinde, kıymetli bir evrak olduğundan müdahale yapılması şarttır. Müdahale edilmemesi halinde, çekin eline geçtiği kişi bankaya giderek çek üzerindeki tutarı alabilmektedir.

falan filan

Çekin kaybedilmesi durumunda direkt olarak bankaya gidilerek dilekçe yazılması gerekmektedir. Yazılan dilekçede çek numarası, tarihi ve miktarı detaylı bir şekle belirtilmektedir. Bankaya çekin kaybolduğuna dair bir yazı da eklenerek, muhtemel bir durum karşısında ödeme yapılmaması bilgisi verilmektedir.

Bankaya verilen dilekçe ile birlikte çek ödenmesi tamamen engellenmemekte, ancak ödeme yapılma süresini geciktirmektedir. Bankaya verilecek dilekçe sonrasında Ticaret Mahkemesine gidilerek de başvuru yapılmalıdır.

Ticaret Mahkemesinde tedbir talepli dava açılmakta ve çekin kaybolduğu ve iptal edilmesi gerektiği bildirilir. Bu işlem sonrasında Ticaret Mahkemesi ilgili çek için ödenmeme kararı çıkarırsa, durumu bankaya bildirmekte ve ödeme yapılması engellenmektedir. Ticaret Mahkemesinde çekin ödenmeme kararı dışında bir karar alınırsa eğer, bankalar çeki ödemek durumunda kalabilmektedir.

Elinizdeki çeki kaybetmeniz halinde mağdur olmamak için önem almanız yararınıza olacaktır. Öncelikle tabi ki çekinizi, çek defterinizi kaybetmemeye özen göstermelisiniz. Ancak çek yaprağı kaybolursa, çek defteri kaybolursa bu durumda emniyete gidebilirsiniz.

Emniyete gittiğinizde çek koçanım kayboldu, çek yaprağım kayboldu yani çeklerin kayıp olduğunu bildirmeniz yararınıza olacaktır. Bu durumla ilgili olarak tutanak tutulacaktır. Bu işlemler ile çekin kaybolduğunu bildirmiş olursunuz.

Çek kaybolursa ne yapılır yazımızda açıklamış olduk. Sizde çekin kaybolması halinde çek kaybolursa ne yapılmalı bilgi sahibi oldunuz. Ancak çek defterinizi ya da çek yaprağınızı kaybetmemeye dikkat etmelisiniz. Bu tür belgeler değerli belgeler olduğu için saklamaya ve korumaya özen göstermelisiniz. Bu tür evrakları kaybetmemeye, zarar gelmesini önlemeye dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın