Çekilen veya Onaylanan Kredi İptal Edilir Mi?

2-el-tasit-kredisi-hesaplama-ve-kefilsiz-arac-kredisi-basvurusu-88247

Çekilen Onaylanan Kredi İptal Edilir Mi? Bankadan çekilen ya da onaylanan kredi iptal edilir mi, iptal etmek mümkün müdür? Bankaya ihtiyacınız nedeniyle bireysel ihtiyaç kredisi başvurusunda bulundunuz. Banka tarafından yapılan incelemeler sonucunda kredi almanıza engel bir durum görülmedi ve kredi almanız banka tarafından onaylandı. Ancak aradan zaman bile geçmeden kredi almanızı gerektiren durum ortadan kalktı diyelim. Bu durumda kredi almak istemiyorsunuz ve üstelik çektiğiniz kredinin bir de faizi nedeniyle daha fazla parayı bankaya ödemek istemiyorsunuz. Ancak banka tarafından sizin talebiniz sonucu istediğiniz miktardaki para hesabınıza yatırıldı. Normalde siz bu krediyi kullanacaktınız. Ancak bu parayı çekmek istemiyorsunuz. Hem bu paraya ihtiyacınız kalmadı ya da bir yakınınız size bu parayı borç olarak vermeyi kabul etti siz de faiz gibi bir yük olmadan tanıdığınıza bu borç parayı ödemeyi tercih ettiniz. Sonuç olarak bankadan faizli kredi almak istemiyorsunuz, ancak banka size bu parayı yatırdı. Peki, şimdi ne yapmanız gerekiyor? Banka tarafından çektiğiniz bu krediyi iptal ettirebilir misiniz? Kredi iptali nasıl yapılır?

Bankadan aldığınız ve hesabınıza yatırılmış olan bireysel ihtiyaç kredisi iptal edilebilir mi ve bu iptal işlemi nasıl yapılır yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

Onaylanan Bireysel İhtiyaç Kredisi İptal Edilir Mi?

Onaylanan ihtiyaç kredisinin iptali mümkündür. Müşteri olarak bankaya gidip kredi için yaptığınız başvuru onaylansa da siz bu kredinin iptalini isteyebilirsiniz. Yani banka tarafından başvuru yaptığınız kredi onaylansa da siz bu kredi almak zorunda değilsiniz.

Artık bankacılık işlemleri telefondan ya da internet üzerinden oldukça kısa sürede yapılabilmektedir. Bu bankacılık işlemlerinden biri de kredi başvurusunda bulunmaktadır. Pek çok bankanın bir sms ile kredi başvurusunda bulunma gibi uygulamaları bulunmaktadır. Diyelim ki sms ile bankaya kredi başvurusu yaptınız. SMS ile yaptığınız kredi başvurusuyla ilgili bankanın müşteri temsilcisi sizi aradı ve kredi almanız için bir engel bulunmadığını ve kredinizin onaylandığını size söyledi. Bu durumda krediniz onaylanmış olsa da siz bu kredi almayabilirsiniz. Krediyi almak istemiyorsanız yapmanız gereken sizi arayan bankanın müşteri temsilcisine kredi almak istemediğinizi söylemeniz gereklidir. Müşteri temsilcisine krediyi kullanmak istemiyorum, iptal etmek istiyorum diye belirtmelisiniz. Bu şekilde onaylanan krediyi iptal edebileceğiniz gibi bankanın şubesine giderek de kredinin iptalini isteyebilirsiniz. Bu noktada bir hatırlatma yapmak gerekirse bankalar sizin iptal etme isteğiniz için ufak bir miktar ücret almak isteyebilir. Banka ile müşteri arasında imzalanan sözleşmelerde de bu konuya yer almaktadır. Ancak siz kredi başvurusu için sms ya da internet üzerinden başvuruda bulunduysanız böyle bir ücret talebi olabilir de olmayabilir de. Bazı durumlarda sms ya da internet aracılığı ile yapılan kredi başvurularında bu ücreti vermek istemediğinizi bildirirseniz ödemeyebilirsiniz.

Kredi başvurusunda bulunmadan önce iyice düşünmek gereklidir. Çünkü aldığınız kredi miktarından çok daha fazlasını bankaya geri ödemek zorunda kalacaksınız. Faiz uygulaması nedeniyle aylık önemli bir miktar borç ödeyeceksiniz. Bankalar sizden faiz uygulanmış haliyle aylık ödeme yapmanızı isteyecektir. Aldığınız krediyi ödeme süresini de uzatırsanız ödeme miktarınızda da artış olacaktır. 60 ay için yapılacak ödeme ile 120 ay için yapılacak ödeme tutarı aynı olmayacaktır. Almak istediğiniz kredi için bir de faiz uygulanınca hatırı sayılır bir borç meydana gelecek ve yıllarca borç ödemek zorunda kalacaksınız. Kredi çekmek size kolaylık sağlamayacak, sizi uzun süreli bir borç dönemine sokacaktır. Ayrıca ödemediğiniz zamanlarda da sıkıntıya gireceğinizi ve ödemediğiniz borçlar nedeniyle de ilerideki bankacılık işlemlerinizde de sorunlar yaşayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Krediyi Çektim İptal Edebilir Miyim? 

Kredilerle ilgili en çok sorulan sorulardan bir diğeri de “çekilen ” sorusudur. Bu sorunun cevabını şöyle açıklamaya çalışalım:

Bankadan hesabınıza yatırılan talep ettiğiniz kredi miktarının iptali için 14 gün önemli bir zaman dilimidir. Hesabınıza yatırılan parayı cayma hakkınızı kullanarak almayabilirsiniz. Bu işlem için de hiçbir ceza ödemezsiniz. Ancak bu işlemi 14 gün içerisinde gerçekleştirmelisiniz. Eğer bu zamanı geçirdiyseniz ve krediyi de kullanmak faiz ödemek istemiyorsanız bu parayı olduğu gibi çekmiş olduğunuz kredinin borcunu kapatmak için kullanmalısınız. Uzun sürede faiz uygulaması yaşamamış olursunuz. Ancak hemen ödeme yaptığınız için biraz zararla bu işten sıyrılmış olursunuz. Hatta sizden alınan sigorta kesintilerini de krediyi hemen kapattığınız tarihe göre hesaplama yapılacaktır, bu hesaplamaya göre kalan size verilecektir. Bu açıklama bilgisi bankadaki görevli tarafından size hatırlatılmayabilir.  Ancak siz bu ücreti alabilirsiniz, bu sizin hakkınızdır. Banka görevlisi hatırlatmasa da ücreti siz talep edin.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın