Çeyiz Hesabı Açılan Devlet Bankaları

çeyiz hesabı açılan devlet bankaları

Açılan Devlet Bankaları: çeyiz hesabı açan bankalar, çeyiz hesabı ziraat bankası, çeyiz hesabı açma ve şartları hakkında hangi bankalardan faydalanabileceğinizi yazımızda bulabilirsiniz. Çeyiz hesabı devlet katkısı ile desteklenmektedir. Siz de çeyiz hesabı açtırmak için banka arayışında iseniz yazımızı okuyabilirsiniz.

Çeyiz Hesabı Açan Devlet Bankaları

Çeyiz  hesabı açabileceğiniz devlet bankaları aşağıdaki gibi listelenebilir.

 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • İş Bankası

Çeyiz Hesabı Açan Özel Bankalar

Çeyiz  hesabı açmak için başvuru yapabileceğiniz özel bankalar ise;

 • Finansbank
 • Garanti Bankası
 • Deniz Bank
 • Yapı Kredi Bankası
 • TEB
 • Anadolu Bank

Çeyiz Hesabı Açılan Katılım Bankaları

Çeyiz hesabı açabileceğiniz özel ya da devlet bankaları olduğu gibi katılım bankaları da bulunmaktadır. Bu katılım bankaları;

 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Turkish Katılım Bankası ‘dır.

Devlet tarafından 27 yaşın altında evlenecek olan çiftlere çeyiz hesabı açma şartlarını yerine getiren ve sistem üzerinde üç yıl kalmaları halinde 5 bin TL üst limite kadar destek verilmektedir. Çeyiz hesabından yararlanmak için öncelikle çeyiz hesabı açılması gerekmektedir. Çeyiz hesabı açılan devlet bankaları arasında ilk sırayı Ziraat Bankası almaktadır. Ziraat Bankası dışında özel bankalarda bu uygulama kapsamında çiftlere katkı da bulunmaktadır. Çeyiz hesabı açılan devlet bankaları ve özel bankaların sunduğu hizmetin özellikleri ise şu şekildedir;

Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı

Ziraat Bankası’nda çeyiz hesabı açan kişiler aylık olarak ya da üç aylık dönemler halinde ödeme yaparak çeyiz hesabından yararlanabilmektedir. Ziraat Bankası çeyiz hesabına tek seferde 15 bin 837 TL ödeme yapabilirsiniz. Ziraat Bankası’nda ödemelerin sınırları her yıl belirlenen değerleme oranları kapsamında artırılmaktadır.

Denizbank Çeyiz Hesabı

Denizbank’da 18 Nisan itibariyle çeyiz hesabı hizmeti vermeye başladı. Banka tarafından devlet katkısının yanı sıra %12,5 faiz oranı verilmektedir. Denizbank ile çocuklarınız ya da kendiniz için çeyiz hesabı açmanız halinde yüksek faiz avantajlarından yararlanabilirsiniz. Denizbank ile çeyiz hesabınıza aylık olarak ya da üç aylık dönemler halinde yatırım yapabilirsiniz.

Yapı Kredi Çeyiz Hesabı

Yapı Kredi ile çeyiz hesabı açarak aylık ve üç aylık dönemler halinde hesabınıza para yatırabilirsiniz. Yapı Krediden açacağınız çeyiz hesabınıza aylık 105 TL ile 1055 TL arasında ödeme yapabilirsiniz. Bankadan açılan çeyiz hesabı için bir sefere mahsus olarak 15,837 TL’ye kadar bir tutarda yatırabilirsiniz.

İş Bankası Çeyiz Hesabı

İş Bankasında çeyiz hesabı açan kişilere yıllık 16,38 oranında ek gelir sağlanmaktadır. Uygulamanın yasal çerçevelerinden dolayı bankada çeyiz hesabı açanlar aylık olarak ya da üç aylık dönemler halinde ödeme yapabilmektedir.

Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Devlet destekli çeyiz hesabı ile çeyiz parasından faydalanabilirsiniz. Çeyiz hesabınızı yurt içinde bulunan devlet, özel ya da katılım bankalarından birinde açabilirsiniz. Bu çeyiz hesabında 3 yıl para biriktirmeniz gerekiyor. Bu şekilde devlet katkısından faydalanmanız mümkündür.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın