Çeyiz Hesabı Nedir? Nasıl Başvurulur? Kim, Nasıl Alabilir?

5671478a04207c11c880bd60

Çeyiz Hesabı Nedir? Nasıl Başvurulur? Kim, Nasıl Alabilir?: Çeyiz hesabı nedir, çeyiz hesabına kimler başvurabilir ve nasıl başvuru yapılır, çeyiz hesabına verilen destek nasıl alınır sorularının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.Çeyiz hesabı, devlet tarafından çiftlere destek olmak amacıyla düzenlenen bir programdır ve bu program yeni evlenecek olan çiftler içindir. Çeyiz hesabında bireyler tarafından hesap açılmaktadır. Bu hesap bir vadeli mevduat hesabıdır. Çeyiz hesabının temeline bakıldığında da bu vadeli hesaba yatırılacak olan birikime, bakanlık tarafından katkı yapılması fikrinin olduğu görülmektedir.

Çeyiz hesabı bireylerin genç yaşta evlilik yapmalarını teşvik etmek için düzenlenen bir programdır. Çeyiz hesabı oluşturan bireyler için bu kapsamda yapılacak olan ilk ödeme 2019 yılında olacaktır.

Çeyiz Hesabından Kimler Faydalanabilir? Şartları Nelerdir?

Çeyiz hesabından faydalanmak için bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartları sağladığınızda çeyiz hesabından da faydalanabilirsiniz.  Ayrıca aşağıda yer alan tüm koşulları da yerine getirebiliyor olmanız gerekmektedir.

  • Çeyiz hesabı için Türk vatandaşı olmanız gerekmektedir.
  • Çeyiz hesabı için ilk kez yuva kuruyor, evleniyor olmanız gerekmektedir.
  • Çeyiz hesabı kullanabilmeniz için 27 yaşından önce evlilik yapıyor olmanız gerekmektedir.
  • Vadeli mevduat hesabına en az 3 yıl süre ile düzenli bir şekilde para yatırıyor olmalısınız.

Bu koşullara bakıldığında çeyiz hesabı kullanmak isteyen kişilerin 24 yaşına kadar çeyiz hesabı için bir hesap açtırmalıdırlar. Bu hesap vadeli mevduat hesabı olmalıdır. 3 yıl süre ile düzenli olarak ödeme yapma ve 27 yaşından önce evlilik yapma şartları nedeniyle 24 yaşına kadar çeyiz hesabını açtırmış olmalısınız.

Çeyiz hesabını açtırmak için reşit olma şartı aranmamaktadır. 18 yaşından küçük olanlar çeyiz hesabı açtırmak için yasal velileri ile bu hesabı açtırma işini yapabilirler.

Çeyiz Hesabına Ne Kadar Para Yatırmak Gereklidir?

Çeyiz hesabını kullanmak isteyen kişiler için aranan şartları sağlamak gerekmektedir. Bu şartlardan biri de 3 yıl süre ile düzenli olarak vadeli hesaba para yatırmaktır. Hesabınıza yapılacak olan katkı sizin hesaba yaptığınız yatırıla süreye göre farklılık gösterecektir. Bu katkı oranı %10 ile %20 arasında değişkenlik göstermektedir. Hesaba yatırılacak olan tutar en az 100 TL olmalıdır. Yine hesaba yatırabileceğiniz en fazla tutar ise 1000 TL olarak belirlenmiştir. Her ay çeyiz hesabına para yatırma zorunluluğu yoktur. Ancak duruma göre çeyiz hesabına 3 ayda 1 kere de ödeme yapmak mümkündür.

Aylara göre birikim yapanlar göre bakanlık tarafından verilen çeyiz hesabına destek oranı farklılık göstermektedir. İşte süreye göre bakanlık desteği aşağıdaki gibidir.

  • Eğer 36-47 ay süre ile çeyiz hesabında birikim yaptıysanız bakanlık tarafından yapılacak destek %10 oranında olacaktır. Bu duruma göre verilen destek 4.000 TL’yi geçmeyecektir.
  • Eğer birikiminiz 48-59 ay süre aralığında ise bakanlık tarafından çeyiz hesabına verilen destek %15’tir. Çeyiz hesabına alacağınız en fazla tutar 4.500 TL olacaktır.
  • Eğer çeyiz hesabı için birikim yaptığınız süre 60 ay ya da 60 aydan daha fazla ise bu hesaba verilecek destek %20 oranındadır. Bu şekilde 5.000 TL’ye kadar destek alınabilmektedir.

Hangi Durumda Çeyiz Hesabına Destek Verilmez?

Bakanlık tarafından çeyiz hesabı için verilecek olan destek en fazla 5.000 TL olarak belirlenmiştir. Ancak aynı yıl içerisinde çeyiz hesabına yapacağınız ödemleri 3 defa aksatmanız halinde desteği alamazsınız. Ayrıca bir dönem içerisinde 2 kereden fazla çeyiz hesabından para çekilmesi halinde yine devlet tarafından çeyiz hesabı için destek alamazsınız.

Çeyiz Hesabı Katkısı Nasıl Çekilir, Alınır?

Çeyiz hesabına sahip olan çiftler evlendikten sonra çeyiz hesabı katkısını alabilirler. Çiftler evlilik tarihinden itibaren belirlenen 6 aylık süre içerisinde çeyiz hesabı desteğini almalıdırlar. Bu desteği almaya giderken evlilik cüzdanını yanlarında götürmelidirler. Ayrıca Nüfus Müdürlüğü’nden de çiftlerin ilk evlilikleri olduğunu kanıtlayan belgeyi de almalı gerekmektedir. Daha sonra çeyiz hesabının bulunduğu bankaya giderek çeyiz hesabı desteğini almak için başvuruda bulunurlar. Bu şekilde haklarını talep etmiş olurlar.  Banka tarafından hesap sahiplerine en geç 2 ay içerisinde ödemleri yapılmaktadır. Bu ödeme taksitler halinde ya da toplu olarak yapılabilmektedir. Fon denetiminde ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yanında Sayıştay yer almaktadır.

Çeyiz hesabı vadeli bir hesap olduğu için uzun bir süre var olan paranızı bir hesapta belirlen süre kadar tutmanız gerekmektedir. Yani var olan paranızı 3 yıl süre ile kullanmayıp bir bankaya bağlamanız gerekmektedir. Bu süre içerisinde paranızla bir işlem yapamayacaksınız. Çeyiz hesabına verilecek olan katkıyı evlendikten 6 sonra alacaksınız. Diğer borçlarınız için uzun sürede taksitlendirme yapmak vade farkı ortaya çıkarabilir. Alacağınız çeyizinizin ücretlerini nakitten daha yüksek bir ücrette ödemeniz gerekebilir. Hatta borçları geciktirmeniz halinde faiz uygulaması yaşamak zorunda kalabilirsiniz.  Bunun yerine biriktireceğiniz bu parayı çeyizinizi ya da ihtiyaçlarınızı karşılarken nakit olarak kullanabilir ve borçsuz bir evlilik yapabilirsiniz.

 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster