Çeyiz Yardımı Dilekçesi Nasıl Yazılır?

ceyiz-yardimi

Dilekçesi Nasıl Yazılır? : Çeyiz parası almak için dilekçe örneği içeriğinde olması gereken bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. almak için dilekçe yazmanız gerekiyor. Çeyiz yardımı dilekçesi ilk kez evlenen ya da ikinci kez evlenen kişi için bir defa verilmektedir. Detaylar yazımızda.

Çeyiz Yardımı Dilekçesi

Sosyal Güvenlik Kurumları aracılığıyla yetim kız çocuklarına evlilik ödeneği olarak verilen ve halk arasında çeyiz yardımı olarak da bilinen yetim maaşı verilmekte ve sosyal güvence sağlanmaktadır. 2008 Ekim ayıyla yürürlüğe giren ve 5510 sayılı sosyal güvenlik reform yasası ile değişiklik yapılan Bağkurluları da kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Bu yardımı alabilmek için evlenmeden önce yetim aylığı alıyor olmak gerekmektedir. Evlilik durumunda ise SGK’ya yazılacak olan çeyiz yardımı dilekçesi için yazılmakta ve nüfus kütüğü kayıtlarına düşmektedir. Düşmemişse eğer, evlenme cüzdanının fotokopisine eklenmektedir. SGK tarafından maaş ödemesi Ziraat Bankası hesabına yatırılmaktadır.

SGK tarafından verilmekte olan çeyiz yardımı, alınan yetim aylıkları için SSK ve Bağ-kur maaşı alanlarda 24 katı olmakta, emekli sandığı maaşı alanlarda ise 12 katı olmaktadır. Ölen sigortalı kişinin diğer yakınları için yapılacak olan maaş zammı, çekilen 2 yıllık yardım süreci bittiğinde başlamaktadır. Kız çocukları 2 yıllık süreç içerisinde boşanırsa eğer, maaş ödemesi tekrar başlamaktadır. SGK, 2 yıllık sürede sağlık sigortası ödemelerini de yapmaya devam etmektedir. Çeyiz yardımı yetim kızlara bir defaya mahsus olarak dilediği zamanda verilmektedir. Bu yardım için ilk evlilik veya ikinci evlilik şartı bulunmamakta, istenilen zamanda talep edilebilmektedir.

Bu haktan faydalanacak olan kişinin çeyiz yardımı dilekçesi yazması gerekmektedir. Bu haktan yararlanacak olan kişinin evlilik yardımı talebinde bulunurken çalışmıyor olması ve yetim aylığı alıyor olması gerekmektedir. 700 TL yetim aylığı alan bir kişin çeyiz yardımı aldığında alacağı tutar 24 aylık yetim maaşı kadar olmaktadır. Bu hesaplamaya bağlı olarak 16.800 TL tutarında çeyiz yardımı SGK tarafından Ziraat Bankası’na yatırılmaktadır. Kişi, çeyiz yardımını evlilik tarihinden itibaren beş yıllık süreç içerisinde talep etme hakkına sahiptir.

Çeyiz Yardımı dilekçesi yazarken ilgili kurumun dilekçenizin üst bölümüne yazın. Sonrasında çeyiz yardımı talebinizi içeren dilekçenizi hazırlayın ve ilgili kuruma iletin.

Örneğin Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlı’ğına dilekçe yazıyorsanız. Aylık aldığınız tahsis numarasını içeren ve evleneceğiniz tarihi içeren bir yazı yazın. Evlenme ödeneği istediğinizi de belirtin. İmza, ad soyad, telefon, adres, TC Kimlik Numarası, Sosyal Güvenlik Sİcil Numarası gibi bilgilerle hazırladığınız dilekçeyi iletin. Çeyiz parası yani evlenme ödeneği dilekçesini bu şekilde hazırlayabilirsiniz.

T.C.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

…..…………Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne

…..…………Sosyal Güvenlik Merkezine

Kurumunuzdan …………………………… tahsis numarası ile gelir/aylık almaktayım.

…./…./20… tarihinde evlenmem nedeniyle tarafıma evlenme ödeneği ödenmesini arz ederim.

 

…./…./20…

Adı Soyadı:

İmza:

T.C. Kimlik No
(Sosyal Güvenlik Sicil No):
Adres :
Telefon :

EK: Evlenme Cüzdanı Örneği

Çeyiz Yardımı İkinci Evlilikte Alınır Mı?

Çeyiz yardımı alacak olan kişi bu yardımı ilk evlilikte almalıdır şeklinde bir şart bulunmamaktadır. Bu nedenle isterse kişi ikinci evliliği için çeyiz yardımı talebinde bulunabilir. Ancak çeyiz yardımı bir defa verilmektedir. Çeyiz yardımı almak için bir dilekçe hazırlayarak ilgili kuruma iletmeniz gerekiyor.

Devlet Destekli Evlilik Çeyiz Yardımı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın