Çocuk Parasını Almak İçin Nereye Başvurulur

Çocuk-Parası-Ne-Zaman-Yatar-620x319

Çocuk Parasını Almak İçin Nereye Başvurulur: nereden alınır, almak için hangi kuruma nereye başvurulur, çocuk parası ne kadar gibi soruların cevapları netlik kazanmıştır. Çocuk parası herkesin nasıl alınacağı, kaçıncı çocuk için ne kadar ödeme yapılacağı, her çocuk için aynı para mı ödeneceği gibi akıllarda pek çok farklı soruları bulunduran bir konu. Bu yazımızda bu soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız. Proje Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülüyor.  Projenin sloganı ise şu şekilde “yeni doğan her bebeğe ilk altın devletten”. Proje canlı olarak dünyaya gelen bebekler için geçerli oluyor.

Çocuk parası 2015 yılının 15 Mayıs tarihi itibariyle uygulanmaya geçildi. Bu tarihten itibaren doğan çocuklar için bu uygulama başlamış oldu. Proje kapsamında canlı olarak doğan her bebek için çocuk parası geçerli oluyor.

 • Aileye canlı olarak dünyaya getirdikleri ilk bebeği için 300 TL çocuk parası verilecektir.
 • İlk bebekten sonra doğan ikinci bebeği için 400 TL alacaktır.
 • Aileye 3. Bebek ve sonrasında (4,5 vs.) doğurduğu bebekler için ise 600 TL çocuk parası verilecektir.

15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğan bebekler için çocuk parası verilmemektedir. Ancak çocuk parası miktarı yönüyle sıralamaya dahil olmaktadır. Örneğin bir ailenin 15 Mayıs 2015 tarihinden önce bir bebeği oldu. İkinci bebekleri ise örneğin 7 Temmuz 2016 tarihinde canlı olarak dünyaya geldi. Çocuk parası ikinci çocuk için verilecektir ve miktarı 400 TL olacaktır.

 

Çocuk Parasına Nereden Başvurulur?

Çocuk parasına başvuru için aşağıdaki kurumlardan birine gidilebilir.

 • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri
 • Sosyal Hizmet Merkezleri (SHM)
 • Yurt dışındaki konsolosluklar

Kamu kurumlarında çalışmakta olan anneler devlet memuru oldukları için bir sonraki maaşlarını hesaplarından alırken çocuk parası da bu maaşa eklenmiş olacaktır. Devlet memuru olan annelerin çocuk parası için başvuruyu kendi kurumları aracılığı ile yapabilirler.

Başvuruların yapılma şekli ise bizzat, iadeli taahhütlü posta veya kargo aracılığı ile yukarıda ismi verilen ilgili yerlerden birine yapılacaktır.

Çocuk Parası Nereden Alınır?

Çocuk parasının hangi tarihten itibaren alınacağı merak edilen bir soru iken en çok merak edilen sorulardan biri de çocuk parasının nereden alınacağı sorusuydu. Çocuk parasının alınabilmesi için 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra başvuru yapılması gerekmektedir. Bu tarihten sonra başvuru yapan annelerin hesabına bu tarihi takip eden ilk aydan itibaren yatırılmaktadır. Çocuk parası almakta olan anneler bu parayı PTT şubelerinden birine giderek hesaplarından çekebiliyorlar. Paranın çekilebilmesi için nüfus cüzdanı gerekiyor. Yani çocuk parası almak için başvuru yaptıktan sonra takip eden ilk ayda PTT’den çocuk parası çekilebilmektedir.

Çocuk parası 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan canlı bebekler için geçerlidir. Bu para bir kereliğine mahsus olarak annenin adına yatırılmaktadır. Annenin adına PTT’ye yatırılır.

Anne doğum sırasında ölürse çocuk parası baba adına hesaba yatırılmaktadır. Ayrıca anne doğumun hemen sonrasında ölürse de çocuk parası baba adına hesaba yatırılacaktır. Yatırılan para PTT’den çekilebilir.

2 Responses

Tüm yorumları göster
 1. duyguozyasam
  13 Haziran 2016
 2. Azra r
  20 Şubat 2017

Bir cevap yazın