Çocuk Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır, Nereden Alınır

cocuk-parasi

Başvurusu Nereye Yapılır, Nereden Alınır : yeni doğan çocuk için ya da üçüncü çocuk için alınabilir. Çocuk yardım parası başvurusu için belirlenmiş yerlere giderek başvuru işleminizi yapabilirsiniz. Çocuk parasını kimler alamaz ya da parayı nereden alacağınızı yazımızda açıkladık. Doğum yardımı ile çocuk yardımı parası aynı anlamı taşır. Çocuk parasını almak için anne yetkilidir, peki baba da parayı çekebilir mi cevabı yazımızda.

Çocuk Yardım Parası Nasıl Alınır?

Ülkemizde istatistik kurumunun yaptığı araştırmalara bağlı olarak 2013 yılı itibariyle 65 üstü vatandaşların toplam nüfus içerisindeki oranı %7,7 olarak ölçülmektedir. Bu oranın 2023 yılında %10,3 ve 2075 yılında ise %27,7’ye yükseleceği düşünülmektedir. Ülkemiz bu veriler neticesinde dünyada 91. sırada bulunmaktadır. Devlet bu konuda gerekli tedbirleri alarak 2015 yılı mayıs ayıyla birlikte doğum yardımı yönetmeliği çıkartarak uygulamaya başladı. Doğum yardımı ile üçüncü çocuk için 600 TL almanız mümkündür. Yazımızda nereye başvuru yapacağınızı ve çocuk parası yardımı nereden alınır sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

Çocuk Parası Yardımı Ne Kadar?

Doğum yardımı uygulaması yönetmeliğine göre birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL tutarında doğum yardımı yapılacak. Yönetmeliğe göre 15 Mayıs 2015 öncesinde doğan çocuklar için doğum yardımı yapılmamaktadır. Fakat doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğuna daire 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğan çocuklar sayılmaktadır. Bu uygulamada 3 çocuk yardım parası alabilmek önemli bir katkı sağlamaktadır. 3 çocuk yardım parası nasıl alınır? Sorusuna cevap arayacak olursak, belirtilen tarihten önce doğan iki çocuk varsa eğer, uygulama kapsamında birinci çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü çocuk içinde 600 TL verilerek toplamda 1300 TL yardım parası alınmaktadır.

Çocuk Yardım Parası Nereden Alınır?

Çocuk parasının adını doğum parası olarak da duyabilirsiniz. Yeni bir bebeğiniz olduysa ve 2015 tarihinden sonra kaçıncı çocuğunuz dünyaya geldiyse bu durumda alacağınız tutar 600 TL‘ye kadar olabiliyor. Bu parayı alabilmek için PTT şubesine gitmeniz gerekiyor ve TC kimlik belgenizi de yanınızda bulunmalısınız. Başka bir kişinin bu parayı alması mümkün değildir, annenin eşi de çocuk parasını almak için yetkiye sahip değildir.

Çocuk Parası Yardımı Almak İçin Nereye Başvurulur?

Çocuk yardım parası alabilmek için 2015 mayıs tarihi önemlidir. Bu tarihten sonra dünyaya gelen çocuklar için çocuk parası alınabilir. Uygulama kapsamında yardım parası annelere ödenmektedir. Zorunlu durumlar halinde ise babalara da ödeme yapılabilmektedir. Uygulama kapsamında annenin sağ ve Türk vatandaşı olması gerekmektedir. Çocuk yardımı alabilmek için başvuru işlemleri Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurtdışında yaşayanlar için Büyükelçilik ve Konsolosluklara yapılmaktadır.

Kimler Çocuk Parası Yardımı Alamaz?

Çocuk yardımı parası 15/05/2015 tarihinden önce doğan çocuklar için doğum yardımı ödemesi yapılmamaktadır. Ancak çocuk parası için alacağınız tutarda esas çocuk sırası önemlidir. Yani yeni dünyaya gelen çocuk, kaçıncı çocuk ise ona göre verilecek olan doğum yardımı tutarı değişecektir. Birinci çocuk için 600 TL verilirken, üçüncü çocuk için 600 TL doğum parası ödemesi alabilirsiniz.

Günde 100 TL Kazandıran İşler yazımızda her gün 100 TL kazanabileceğiniz iş fikirleri hakkında bilgi verilmektedir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın