CVV Güvenlik Kodu Nedir Ve Nerede Yazar

CVV Nedir

Nedir Ve Nerede Yazar : CVV ve CVV2 kodu kart sahiplerinin kullandığı güvenlik numarasıdır. CVV kodunun nerede olduğunu öğrenmek için kartınızın arka yüzüne bakın. Kredi kartı kullanıyorsanız ya da bankamatik kartınız varsa arkasında bulunan bu numara silinmiş de olabilir. Bu durumda ne olacağını ve ne yapmanız gerektiğini yazımızdan öğrenebilirsiniz. CVV kodu nedir, ne için kullanılıyor ve nerede yazıyor cevapları için okumaya devam edebilirsiniz.

CVV Kodu Nedir?

CVV kısaltmansının açılımı CARD Verification Code olarak açıklanabilir. CVV Kodu kredi kartı ve banka kartları için kullanılan Güvenlik Kodu olarak da adlandırılan, kartın arka kısmında yer alan ve internet üzerinden yapılan alışverişlerde dolandırıcılığın önüne geçmek amacıyla düzenlemiş olan 3 adet rakamdan meydana gelen bir güvenlik numarasıdır.

CVV Kodları 1997’den beri kullanılmaktadır. Master Card tarafından CVV kodu kullanımı zorunlu tutulmaktadır. 2001 yılından itibaren de Visa tarafından zorunlu hale getirilmiştir. CVV kodu ne işe yarar diyecek olursanız internetten yaptığınız alışverişleri güvenli bir şekilde tamamlayıp ödemelerinizi yapmanız için kullanılmaktadır.

CVV Kodu Nerede Yazar?

CVV kodu kartınızın arka kısmında yazar ve 3 haneli bir numaradır. Kredi kartınız ya da bankamatik kartınızın arka yüzünde bulunur. Güvenlik amacı ile internetten yaptığınız alışverişlerde istenmektedir.
cvv kodu nedir

CVV kodları kartınızın ön tarafında yer alan 16 haneli kart numarası ile ilişkili bir güvenlik numarasıdır. Yaptığınız alışverişlerde kart numarası ile CVV kodu arasında bir bağ olduğu için dolandırılmanın önüne bir engel olması nedeniyle CVV kodu önemlidir.

İntenet üzerinden yapılan alışverişlerde ödeme kısmına geldiğinizde 16 rakamdan oluşan kart numaranız, kartınız için son kullanma tarihi, adınız gibi bilgiler ödeme için sisteme girilmektedir. Ödemeler yapılırken kredi kartı şifresi kullanılmaktadır. Bu noktada güvenliğin sağlanması da önemlidir. Kredi kartınızın güvenliğinin sağlanması için kullandığınız kartın arka tarafında yer alan numaranın son 3 rakam bilgisi istenmektedir. İşte bu rakam CVV kodunu ifade etmektedir.

Kredi kartınız çalınırsa ya da kaybedersiniz tekrar kart sahibi olmak istediğinizde CVV kodu da değişmiş olacaktır. Kartınızın üzerinde yer alan bu güvenlik numarası diğer numaralar gibi kabartmalı değil, düz yazı şeklinde basılmıştır.

CVV kodu silinmiş olursa bu durum size internetten yapacağınız alışverişlerde sorun çıkarabilir. İnternetten yapılan alışverişlerde bu numara sizden istenmektedir. CVV kodunu girmeden alışverişinizde kredi kartınızı kullanamazsınız. Bu durumda bankanızı arayarak CVV kodu isteyebilir ya da yeni bir kredi kartı isteğinde bulunabilirsiniz.

CVV2 Nedir?

Bankalar Sanal Kart sahibi olan kullanıcıları için kartı müşteriye teslim ederken bir kart daha vermektedirler. Verilen bu kart sizin sanal kartınzıın CVV kodunu gösterir. Sanal kartlarda CVV kodu diye isimlendirdiğimiz bu numaraya CVV2 denilmektedir. CVV2 kodu 4 rakamlıdır. CVV kodu ise 3 rakamdan oluşur.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster