Devalüasyon Nedir, Devalüasyonun Nedenleri Nelerdir?

devaluasyon-nedir-nedenleri

Devalüasyon Nedir, Devalüasyonun Nedenleri Nelerdir? : Devalüasyonun ne demek olduğunu yazımızda kısaca tanımlayarak açıkladık.  Devalüasyon hakkında bilgi alabileceğiniz yazımızda nedenlerine, etkilerine ve sonuçlarına da değindik. Devalüasyon bazı nedenlerin gerçekleşmesi halinde yaşanabilir, peki neler olur öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Devalüasyon Nedir?

Ekonomide devalüasyon kelimesi zaman içerisinde mutlaka karşımıza çıkabilecek bir kavramdır ve kısaca tanımını açıklayalım. Devalüasyon, bir ülkenin biriminin diğer ülkelerin para birimleri karşısındaki değerinin düşürülerek açık veren bilançoda ucuzlaşmış olan ihracat ve pahalı bir hale gelen ithalat fiyatları ile denge kurularak döviz girişi sağlanmaya çalışılmasıdır.

Devalüasyon Hakkında Kısaca

Herkesin gördüğü, duyduğu fakat anlamını bilmediği devalüasyon nedir sorusuna makalemizde cevap bulacağız. Devalüasyon yöntemi özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yapılmaktadır. Devalüasyon yöntemiyle ithal mal fiyatları artırılmakta ve yerli mallara olan talep artırılmaktadır. Bu durumun yanı sıra değer düşen ülke parası, ihracat rakamlarını artırmakta ve ülkeye döviz girişi sağlamaktadır. Yerli malların ucuzlamış olması da yabancı yatırımcıların dikkatini çekmekte ve ülkeye döviz girişi sağlamaktadır.
Devalüasyonun olumlu etkilerinin yanında olumsuz sonuçları da bulunmaktadır.

Devalüasyonun Nedenleri

Devalüasyonun nedenlerinden biri ihracatı artırmak için devalüasyona gidilebilir.

Yurt içerisinde üretilmekte olan ürünlerin, malların, hizmetlerin fiyatlarının artması halinde, yabancı paralar ile ürünün satın alma gücünde de aynı oran ile arması için devaülasyon yapılabilir.

Enflasyon eğer kontrol altında tutulamıyorsa bu dönemlerde, Uluslararası Para Fonunun (İMF) baskısı devaülasyon nedeni olarak gösterilebilir.

Devalüasyon Nelerdir?

Devalüasyon yaşandığında olumsuz ya da olumlu etkileri olduğu söylenebilir. Devaülasyon nasıl değerlendirilir diye baktığımızda kurların yükselmesi nedeniyle yatırım yapmayı planlayan yatırımcıları eğilimlerinde zayıflama görülür. Çoğunlukla ithal edilen ürünlerin yani yatırım mallarının daha pahalıya mal olması nedeniyle bu durum ortaya çıkmaktadır. Bütçe açığı ise kur artışı yaşandığı için açık da büyür. Devaülasyon yaşanmasının etkilerine bakalım.

Devalüasyon Olursa ?

Devalüasyon olursa neler olabileceğine kısaca şöyle bakabiliriz;

Devalüasyon olduğunda ihracatın arttığını, ithalatın ise azaldığını söyleyebiliriz.

Dış ticaret açığı devaülasyon ile kapanır veya kabul edilebilir bir noktaya, seviyeye gelebilir.

Devaülasyon olduğunda ihracat artması nedeniyle milli gelire katkı olacağı söylenebilir.

Devalüasyonun Olumsuz Etkileri

-Fiyatı artan ve pahalılaşan ithal girdi mallarının fiyatlarında artış yaşanır. Bu artış eğer temel ihtiyaç malzemeleriyle ilgiliyse ek tedbirler alınması gerekmektedir. Pahalı hale gelen sermaye ve teknoloji malları, maliyet enflasyonu oluşturmakta ve fiyatlarda genel artış yaşatmaktadır.

-Devalüasyon yapılmış olan ülkede ödemelerin dengesinde problem varsa eğer, devalüasyon ülke parasının değerini düşürdüğünden, dış borç kalemleri artmaktadır.

-Döviz kurunda gerçekleşen yükseliş ve dövize olan talep, fiyatların artmasına neden olmaktadır. Bunu engelleyebilme adına da faizlerde artış yapılmaktadır. Bu durumda ekonomi de durgunluk yaratmaktadır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın