Devlet Destekli Çeyiz Hesabı Hangi Bankadan Açılır?

ceyiz-hesabi-acilan-bankalar

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı Hangi Bankadan Açılır? : Çeyiz hesabı şartları size uygunluk gösteriyorsa, çeyiz hesabı devlet katkısı ile çeyiz hesabı açtırabilirsiniz. Çeyiz hesabı açan bankalar ile çeyiz hesabı nasıl açılır sorunuza yazımızdan cevap bulabilirsiniz.

Devlet tarafından 24 yaşını aşmayan ve en geç 27 yaşına kadar evlenecek olan gençler ve çocukları henüz 18 yaşının altında olan anne babalar için çeyiz hesabı uygulaması yapıldı. Bu şartlara uygunluk gösteriyorsanız ve çeyiz hesabı açtırmak istiyorsanız, çeyiz hesabı açtırabilirsiniz.

Bu kapsamda bankalardan açacağınız çeyiz hesabına aylık ya da üçer aylık olarak yatıracağınız düzenli ödemelerle birlikte çeyiz hesabınızda birikim yapabilirsiniz.

Çeyiz hesabı için ödemeler ise ayın ilk günü ya da son günü yapılmaktadır. Ödemelerin düzenli yapılmaması ve en fazla üç defa aksatılması durumunda devlet katkısı yapılmamaktadır. Yapılan ödemeler için alt sınır 100 TL, üst sınır ise 1000 olarak uygulanmaktadır.

Açılmış olan çeyiz hesaplarıyla birikim yapan kişiler, evlilik tarihinden itibaren altı ay içinde evlilik cüzdanı ile birlikte ilgili bankaya başvurarak çeyiz yardımını almaktadır. Çeyiz hesabı katkısı olarak birikim tutarının %20’si oranında devlet tarafından destek sağlanmaktadır.

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı Hangi Bankadan Açılır?

Devlet destekli çeyiz hesabıyla, evlenecek olan çiftler hem birikim yapmakta hem de devletten aldıkları katkı desteğiyle evlenirken oluşan masrafları karşılayabiliyor. Ülkemizde çeyiz hesabı olan bankalar araştırması yaptığımızda birçok bankanın bu konuda hizmet verdiğini görmekteyiz. Çeyiz hesabı bulunan bankalar genel olarak şunlardır;

-Ziraat Bankası

-Halk Bankası

-Vakıfbank

-İş Bankası

-Yapı Kredi Bankası

-Türk Ekonomi Bankası

-Garanti Bankası

-Anadolu Bank

Bu bankalar dışında Albaraka, Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans gibi katılım bankaları da çeyiz hesabı açmaktadır. Belirtmiş olduğumuz bankalardan herhangi birinin şubesine uğrayarak çeyiz hesabı başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Çeyiz hesabı nasıl açılır sorusunun cevabına gelirsek; tercih ettiğiniz bankaya giderek çeyiz hesabı açtırma işlemini tamamladıktan sonra , bu bankada hesabınızda çeyiz paranızı biriktirmeye başlayabilirsiniz. Çeyiz hesabına 3 yıl boyunca para yatırarak birikim yapmanız gerekiyor. Gerekli şartları sağladıktan sonra evlilik için gereken harcamalarınızda çeyiz paranızı kullanabilirsiniz.

Çeyiz hesabında 3 yıl birikim yapan vatandaş devlet desteğinden faydalanabilir.

Çeyiz Hesabı Açtırmak Ücretli Mi?

Çeyiz hesabını hesap açtırmak istediğiniz bankanın şubesine giderek açtırabilirsiniz. Çeyiz hesabında birikim yapacağınız için bu hesap birikim hesabı olmaktadır. Hesabınızda bulunan para nedeniyle banka sizden çeyiz hesabı hesap açtırma ücreti almayacaktır.

Çeyiz Hesabı Nedir? Nasıl Başvurulur? Kim, Nasıl Alabilir? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın