Devlet Destekli Evlilik Çeyiz Yardımı

evlilikkredisi

Devlet Destekli Evlilik Çeyiz Yardımı: devlet destekli evlilik kredisi şartları, devlet destekli çeyiz parası, devlet destekli evlilik kredisi veren bankalar hangileri gibi sorularınızın cevaplarını yazımızın içeriğinde bulabilir ve şartların neler olduğunu öğrenebilirsinizEvlenmek isteyen fakat maddi durumundan kaynaklı olarak evlenemeyen çiftlere devlet destekli çeyiz yardımı yapılmakta ve çiftler bu uygulama ile birlikte yuva kurabilmektedir. Devlet destekli faizsiz krediler 10 bin TL olarak verilmekte ve bu krediler için faiz uygulanmamaktadır. Devlet destekli olarak verilen bu kredileri alabilmek için, gerçekten de maddi durumunuzun yetersiz olması gerekmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda maddi olarak bu krediye ihtiyaç duyduğunuz netleştiğinde kredi verilmektedir. Kredi için yaş sınırı ise 18-24 yaş aralığıdır. Üniversite okuyanlar için ise bu yaş sınırı 26’ya kadar uzatılmıştır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen bu kredi fırsatından yararlanarak sizde hayalinizi gerçekleştirebilir ve evlenmek için gerekli olan finansman ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Devlet Destekli Kredi Geri Ödeme

Devlet destekli evlilik kredilerinin geri ödemesinde de çiftlere büyük bir kolaylık sağlanmaktadır. Kredinin ilk senesinde ödeme yapılmamakta, ikinci sene ise ilk yıl çocuk sahibi olan çiftlerin geri ödeme süreci bir yıl daha ertelenmektedir. Toplamda kredinin geri ödenme işlemi 4 yılda gerçekleştirilmektedir.

Devlet destekli evlilik kredisi çeyiz yardımı başlıklı konumuzda evlilik kredisinden sonra, çeyiz yardımından bahsedelim. Devlet destekli bir uygulama olan çeyiz yardımında ise Türk vatandaşı olan ve 27 yaşından önce ilk evliliğini gerçekleştirecek olan kişilere bu hizmet sunulmaktadır. Uygulamaya göre evlilik tarihinden minimum üç yıl boyunca, aylık olarak en az 100 TL, en fazla ise 1000 TL yatırarak çeyiz hesabınıza katkı da bulunabilirsiniz. Ödemelerinizi aylık olarak yapabileceğiniz gibi üç ayda bir olarak da yapabilirsiniz. Devlet, 3-4 yıl ödeme yapan kişilerin ödeme tutarına %10, 4-5 yıl boyunca ödeme yapan kişilere %15, 5 yıl ve üzeri para yatıran kişilere ise %20 oranında katkı vermektedir.

Devlet Destekli Çeyiz Yardımı Başvurusu

Evlilik tarihinden sonra 6 aylık süre içerisinde evlilik cüzdanı ve ilk evliliğiniz olduğunuza dair nüfus müdürlüğünden alınan belge ile başvuru işlemi yapılmakta ve hesapta bulunan para bankadan alınmaktadır. Aylık olarak ödeme yapmayı tercih eden kişiler bir yıl içerisinde üçten fazla, üç ayda bir ödeme yapan kişiler ise bir dönemde fazla ödemesini aksattığında çeyiz hesabı uygulaması sona ermektedir.

Devlet Destekli Veren Bankalar

Devlet destekli çeyiz parası alınabilecek bankalar;

-Vakıfbank

-Halkbank

-Ziraat Bankası’dır.

Bu bankalardan birinde çeyiz hesabı açtırmanız gereklidir. Ödemeler bu hesap üzreinden yapılacaktır. Devlet destekli çeyiz parasından yararlanacak kişiler 27 yaşını doldurmamış olmalıdır ve Türk Vatandaşı olmalıdır. Ayrıca çeyiz parası yalnızca ilk evliliklerini yapacak kişiler içindir ve bir defaya mahsus verilmektedir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster