Devlet Destekli Evlilik Kredisi

pEkran AlıntısıEvlenmek isteyipte para engeline takılan pek çok çift bulunuyor. Kimisi para olmadığı için nişan yapamazken kimlei evliliklerini uzak tarihlere ertelemek zorunda kalıyor. Nişandı, kınaydı, düğündü, ev kurmaydı, beyaz eşyalar, oturma grubu,salon takımı, televizyon, gelinlik, damatlık, düğün arabası derken masrafalar arka arkaya geliyor ve çiftler için bir para sıkıntısı meydana geliyor. Çiftler evlerini kurarken şu ne kadar bu ne kadar, en ucuzu nerede, şunu almayalım sonra alırız, eksikleri evlendikten sonra tamamlarız düşüncesiyle yoruluyorlar. Bu noktada evlenecek bireyler ailelerinin desteği yetersiz kaldığı durumda kredilere bavuruyorlar. Bankalara evlencek çiftler için kredileri paketleri hazırlıyor. Minimum 10.000 TL olarak belirlenen kredileri ihtiyacı olan çiftlere bankalar aracılığıile ulaştırılıyor. ödemesi sırasında bazı ozel durumlar nedeni ile geri ödeme tarihinde ileriye alma gibi bir kolaylık tüketicilere sunuluyor.
Evlilik kredisi almak için belirlenen şartlar aşağıda belirtilmiştir.
Herhangi ağır bir suçu işlememiş olmanız gerekmektedir.
18-25 yaş aralığında yer almanız gerekiyor, eğer üniversite mezunuysanız 26.
Birey kendini geçindirebilecek yeterliliğe sahip olmalıdır.
Yukarıda belirtilen koşulları sağlamış olan çiftlerden her biri destekli evlilik kredisine başvurabilir ve kredisini alabilir. Bankalar tarafından sunulan evlilik kredilerinden faydalanmak isteenler bankalar üzerinden başvurularını yapabilirler.
Devlet tarafından sunulan bu destek kredisi aile ve sosyal politikalar tarafından başlatılmıştır. Bu krediye Maliye ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da destek vermektedir. Kredi kullanımına olanak tanıyan bankalar ise kamu kuruluşu olan bankalar. Türkiye’de kamu sermayesine dayalı bulunan 3 banka bulunmaktadır ve faizsiz olarak bu bankalardan devlet destekli evlilik kredisi alınabilmektedir. Faizsiz kredi almaya imkan tanıyan bu bankalar Vakıfbank , Halk Bankası ve Ziraat Bankası’dır. Başvur süreci diğer kredi başvuru süreçleri gibi işliyor. Bu başvuruda istenilen belgeler ise gelir belgesi ve nüfus cüzdanınızdır. Başvurunuz sonrasında ise banka tarafından ailenin gelir durumuna bakılır ve buna göre onay verilir.
Evelenecek olan eşlerden biri yetimse yada devlet kurumlarında kalmış ise bakanlık tarafıdan kredi süresinde bir uzatma yapılabilme kolaylığı sunulmuştur. Evlilik kredisinin süresi istenildiğinde bu durumu taşıyan çiftler için 2 yıl uzatılabilir.
Evlilik kredisinin ödemesi iki yıl sonra başlayacaktır. İhtiyaç duyulması halinde kredi miktarı artırılabilir. Ayrıca vade süresinde de uzatma yapılabilmektedir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın