Devlet Destekli Konut Hesabı Hangi Bankadan Açılır?

devlet-destekli-konut-hesabi

Hangi Bankadan Açılır? : Ev alımı için devlet desteği katkısından faydalanmak isteyenler ayrıntıları öğrendikten sonra İş Bankası, Ziraat Bankası gibi yazımızda yer alan bankalardan hesap açtırmalıdır. ile ev sahibi olmak isteyenlerin konut hesabı şartlarını da sağlamaları gerekiyor. Eğer ile konut sahibi nasıl olabilirsiniz ve hangi bankadan hesap açtırabilirsiniz öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Konut Alımına Devlet Desteği

Devlet, ilk kez ev sahibi olacak vatandaşlarımız için devlet desteği de sunarak, konut alımını kolaylaştırmaktadır. Devlet tarafından yatırılan paraya ek olarak %15 oranında destek verilmektedir. Bu oran üzerinden tutar en fazla 20.000 TL olmaktadır. 31 Aralık 2013 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan düzenlemeye göre kredi tutarı, teminat olarak gösterilen konutun değerinin %75’ini geçmemektedir. Bu düzenlemeye bağlı olarak ev sahibi olacak kişilerin konut değerinin en az %25’ini peşinat olarak ödemesi gerekmektedir.

Devlet, konut kredileri için ödenecek olan %25 oranındaki peşinat tutarı için açılan hesaplara %15 oranında katkı vermeyi planlayarak düzenlemeyi yürürlüğe koydu. Peki, konut alımına devlet desteği nasıl olacak? En çok merak edilen soruların başında olan bu konuya açıklık getirelim. Konut alımına devlet desteği alabilmek için, öncelikli olarak bir fon açılması gerekmektedir.

Aylık olarak 2-3 yıl boyunca hesabına yatıracağınız tutarlar üzerinden devlet tarafından katkı alınmaktadır. 20.000 TL birikim yapan birisi bu bağlamda 3000 TL’de devlet desteği almakta ve 23.000 TL gibi bir rakamda birikim elde etmektedir. Devlet katkısı ilk 3 yıl boyunca %10 oranında, 4 yıllık süreçte %12 ve 5 yıllık süreçten sonra ise %15 oranında verilmektedir. İlk üç yıllık süreçte devlet katkısı hesabından ayrılması durumunda devlet katkısı verilmemekte, katkı payları iade edilmektedir.

Devlet Konut Kredisi Şartları

İlk kez ev alacaklara devlet desteğinden faydalanmak için bazı şartları taşıyor olmanız gerekiyor. Yazımızda konut hesabı açılabilen bankalara da yer verdik. Bu şartları bulunduruyorsanız konut hesabı da açtırabilirsiniz.

  • Türk vatandaşı olmanız gerekiyor ve 18 yaşında olmalısınız.
  • Tamamı kendi adına kayıtlı olarak bulunan konutunun olmaması gerekiyor.
  • Konut alacağı tarihe kadar açılan konut hesabı için en az 3 yıl süre boyunca ödeme yapılmış olması gerekiyor.
  • Ev almak için devlet katkısı başvurusunda bulunan kişinin başvurduğu konut dışında sahip olduğu bir konutunun olmaması gerekiyor.
  • Konut edinim tarihini müteakiben 6 ay süre içerisinde konut hesabı açtırdığınızda bankaya gerekli evrakları hazırlayarak başvuru işleminizi gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Konut Hesabı Hangi Bankadan Açılır?

Devlet destekli konut yardımından faydalanmak istiyorsanız konu hesabı açtırmanız gerekiyor. İlk kez konut sahibi olacak kişilerin faydalanabileceği bu imkan için bir hesap açtırmak ve bir süre ödeme yapmak gerekiyor. Konut hesabı hangi bankadan açılacak diyorsanız, konut hesabı açtırmak için aşağıdaki listede yer alan istediğiniz bir bankayı tercih edebilirsiniz. İstediğiniz bir bankanın şubesine giderek konut hesabı açtırabilirsiniz.

  • Ziraat Bankası Konut Birikim Hesabı
  • Devlet Destekli Halkbank Konut Kredisi Hesabı
  • Finansbank Konut Kredisi Birikim Hesabı
  • Denizbnak Devlet Konut Hesabı
  • İŞ Bankası Konut Hesabı

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın