Devlet Destekli KOSGEB Kredisi Çeken Ölürse Borcu Kim Öder?

İş kurmak ya da mevcut işi geliştirmek için devlet destekli KOSGEB kredisi çekilmektedir. Ancak KOSGEB kredisi çekildikten sonra krediyi çeken kişi vefat edebilir. Bu durumda ölen kişinin yakınları, KOSGEB kredisi çeken kişinin ölümü halinde kredi borcunu kim ödeyecek sorusunun cevabını araştırmaktadır.

Bu yazımızda KOSGEB kredisi çeken kişinin ölümü halinde kredi borcunu kimin ödeyeceği sorusuna cevap vereceğiz. Ancak konunun daha iyi anlaşılması için KOSGEB kredileri hakkında bilgi vermek yararlı olacaktır.

Devlet Destekli KOSGEB Kredisi Nedir?

KOSGEB hibe kredisi olarak da bilinen KOSGEB desteği, yeni bir iş kurmak ya da mevcut işini geliştirmek isteyenlere devletin sunduğu finansal destektir. Bu finansal destek sayesinde yeni bir iş kurmak isteyen ya da mevcut işini geliştirmek isteyen kişiler ihtiyaç duyduğu paraya uygun şartlarda erişebilmektedir. 

KOSGEB destek kredisi, Küçük ve Orta Boy İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından sunulmaktadır. Bu daire başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden ilan ettiği alanlarda girişimde bulunacak ya da mevcut işini geliştireceklere parasal destek sunmaktadır. 

KOSGEB finansal destek hizmetini iki türlü sunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • KOSGEB hibe desteği: KOSGEB hibe desteğinde, belirlenen alanlarda proje geliştiren, iş yeri açan ya da mevcut işlerini geliştiren kişilere geri ödemesiz olarak para yardımı yapılmaktadır. Bu şekilde alınan paranın geri ödenmesi gerekmemektedir. 
  • KOSGEB destek kredisi: KOSGEB destek kredisinde, belirlenen alanlarda proje geliştiren, iş yeri açan ya da mevcut işlerini geliştiren kişilere uygun faizle veya faizsiz geri ödemeli kredi verilmektedir. Bu şekilde alınan kredinin belirli süre içerisinde geri ödenmesi gerekmektedir. 

KOSGEB Hibe Desteği veya KOSGEB Kredisi Hizmetinden Kimler Yararlanabilir?

KOSGEB desteklerinden yararlanabilmek için belirli şartları yerine getirmek gerekmektedir. Bu şartları yerine getiren herkes KOSGEB desteklerinden yararlanabilir. Bu şartları şöyle sıralayabiliriz:

  • KOSGEB’in resmi internet sitesinden her yıl ilan ettiği alanlardan birinde iş yeri açmak, mevcut işyerini genişletmek ya da proje geliştirmek
  • Destek alınmak istenen alanada KOSGEB eğitimlerini tamamlamak
  • Hazırlanan proje dosyasının KOSGEB’ten onay alması
  • KOSGEB tarafından yapılacak denetimlerde işyerinin ya da prjenin onaydan geçen dosya ile uyumlu olması.

Bu şartları sağlayan herkes KOSGEB desteklerinden yararlanabilecektir.

KOSGEB Kredi Desteği Alan Kişi Ölürse Bu Kişinin KOSGEB Borcunu Kim Öder?

KOSGEB’in sunduğu desteğin iki çeşit olduğunu ifade etmiştik. Bu bağlamda KOSGEB hibe desteği programından yararlanıp karşılıksız para desteği alınmışsa, bu kişinin vefatı halinde mirasçılarının bu parayı ödemesi gerekmemektedir.

Buna karşın KOSGEB kredisi alan kişi vefat etmişse, bu durumda vefat eden kişinin mirasçıları Sulh Hukuk Mahkemesi aracılığıyla mirası reddetmedikleri müddetçe mevcut kredi borcunu ödemek zorundadır. Yani KOSGEB kredisi alan kişinin mirasçıları KOSGEB kredisi borcunu ödemekle yükümlüdür. Burada kimlerin mirasçı olacağı sorusunun cevabını da verelim.

Ölen kişinin mirasçıları Sulh Hukuk Mahkemesi veya Noter aracılığıyla tespit edilmektedir. Bir dilekçe ile ölen kişinin yakınlarından biri mirasçılık belgesi almak için başvuru yaptığında, bu belgede mirasçıların tamamı yer alacaktır. 

Ölen Kişinin KOSGEB Kredi Borcunu Ödemek İstemiyorum Ne Yapmalıyım?

Vefat eden kişinin mirasçısı iseniz bu kişinin tüm malvarlığı üzerinde hak sahibi olacağınız gibi borçlarından sorumlu olursunuz. Bu durumda eğer kişinin mevcut malvarlığı ile borçları karşılanmıyor ise borçlardan sorumlu olmamak için mirası reddetmeniz gerekmektedir. Dolayısıyla  ölen kişinin KOSGEB borcunu ödemek istemiyorsanız, mirası ret talebinde bulunmanız şarttır. Aksi halde borçlardan sorumlu olursunuz. 

Mirası reddetmek ise belirli usule uyularak yapılmalıdır. Yani ben mirası reddettim demeniz yeterli değildir. Bu bakımdan mirası ret için şu aşamaları takip etmelisiniz:

  • Mirası ret talebinizi içeren bir dilekçe hazırlayın.
  • Bu dilekçeyi ikametgahınızın bulunduğu yerdeki Nöbetçi Sulh Hukuk Mahkemesi’ne gidip verin.
  • Yetkili Sulh Hukuk Mahkemesi size bir duruşma günü verecek ve bu duruşma tarihinde mahkemede bizzat kendiniz ya da avukatınız aracılığıyla hazır olmalısınız. Yapılacak duruşmada mirası ret talebinizi yinelemeniz gerekir. 
  • Bu talep üzerine Sulh Hukuk Mahkemesi talepte bulunanı mirasçı listesinden çıkarma kararı verecektir.

Yukarıda bahsettiğimiz aşamalara vefat tarihinden itibaren 3 ay içinde başlanması gerekir. Eğer bu 3 aylık süre geçirilirse kayıtsız şartsız miras kabul edilmiş olacağından borçtan da sorumlu olursunuz. Bunun geri dönüşü de mümkün değildir. 

KOSGEB Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

KOSGEB kredi borcunun ödenmemesi halinde KOSGEB tarafından borçlu hakkında veya eğer borçlu vefat etmişse mirası kabul eden mirasçıları hakkında icra takibi başlatılır. İcra takibi ile birlikte ana para borcu ve borca işleyecek yasal faiz ile takip giderleri tahsil edilecektir. Borcun tahsili için borçlunun ya da mirasçılarının malvarlığı üzerinde haciz ve satış işlemi uygulanacaktır.

KOSGEB Borcumu Ödemezsem Hapis Cezası Alır Mıyım?

Tıpkı diğer borçların ödenmemesi halinde hapis verilemeyeceği gibi KOSGEB kredi borcunun ödenmemesi halinde de herhangi bir hapis cezası verilemez.


Bu yazı, hukuk uzmanı Dr. Sabahettin Gülgün tarafından sitemiz için hazırlanmış olup izinsiz olarak herhangi bir mecrada kullanılamaz.

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Vergi borcunun ödenmemesi halinde hapis cezası verilir mi? Sorunun cevabını öğrenmek için bağlantıya tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.  

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster