Devletten Karşılıksız Verilen Destek Paralarının Tam Listesi

Devletten Karşılıksız Verilen Destek Paralarının Tam Listesi: Devletin her kesime ve herkese yönelik karşılıksız destek ödemeleri bulunuyor. Sosyal bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti, bu niteliğinin bir gereği olarak ihtiyaç sahibi olan herkese karşılıksız yardımda bulunmak suretiyle bir nebze de olsa insanımızın yüzünü güldürmeye çalışmaktadır. Devletin bu yardımları binlerce lirayı bulabilmektedir. Yaşlısından annesine, öğrencisinden iş arayanına varana kadar ne kadar insanımız varsa herkese karşılıksız hibe desteği sunulmaktadır. Bu desteklerin bir kısmı aylık şeklinde bir kısmı ise toplu olarak ödenmektedir.

Bu yazımızda devletin karşılıksız olarak verdiği destek ödemelerinin neler olduğunu ele alacağız.

Karşılıksız Devlet Destekleri Nelerdir ve Devlet Hangi Yardımları Yapmaktadır?

Devletin karşılıksız olarak verdiği para desteği içerisinde neler yok ki. Annelerden iş arayanlara, yaşlılardan işsizlere, evlenenlerden ev arayanlara, hasta bakanlardan çocuk bakanlara varana kadar toplumun her kesiminden ihtiyaç sahiplerine binlerce liralık yardım desteği sağlanıyor. İşte o devlet desteklerinin listesi:

Hasta Bakım Aylığı

Yaşlı ve engelliler bu toplumun en özel insanlarıdır. Yardıma ve bakıma muhtaç olan bu insanların insanca yaşam sürmeleri zorunludur. Zira bu insanlar kendi ihtiyaçlarını kendileri giderebilecek halde değildir. İşte Devlet, evinde yaşlının veya engellinin bakımını üstlenen bu kişilerin yakınına aylık 1085 TL maaş ödemesi yapıyor. Yardımdan yararlanılması için yapılması gereken yaşlı veya engellinin bakıma muhtaç olduğunu sağlık kurulu raporuyla ispatlanması gerekiyor. Ayrıca gelir durumu ile bu bakımın üstlenilemeyeceği de belgelenmelidir. Bu belgelerin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na sunulması ile birlikte maaş bağlanıyor.

Yaşlılık Maaşı

Emekli olmayan ve herhangi bir geliri de olmayan yaşlılar için 3 ayda bir olmak üzere 797 lira maaş ödeniyor. Bu maaşı almak için kişinin  65 yaşını tamamlamış olması ve başkaca bir gelirinin bulunmaması gerekiyor.

Annelik Ödeneği: Anneye Toplamda 5499 TL Para 

Devlet, çocuk teşvikinde önemli bir aşama kaydetmiştir. Anne olan kadına toplamda 5499 TL ödeme yapmaktadır. Devlet, Türk vatandaşı olan ya da Türk vatandaşı ile evli olup da doğum yapan kadına ilk çocuğu için 300, ikinci çocuğu için 400, üçüncü ve sonraki çocuk için 600 TL doğum yardımı ödüyor. Ayrıca 149 lira süt parası ve çalışan kadınlara ise iş göremezlik ödeneği veriyor. Bugün için en düşük iş göremezlik ödeneği 5050 TL’dir. Bu hesaplar ilk çocuğunu dünyaya getiren asgari ücretli bir kadın toplamda 5499 TL para ödemesi almaktadır.

İşsizlik Maaşı (Ödeneği)

İşçinin haklı bir neden olmadan işine son verilmesi ya da elinde olmayan nedenlerle işten ayrılması durumunda kendisine işsizlik maaşı ödeniyor. Bu maaşı almak için işçinin işten ayrılmadan önceki 120 günü sigortalı olması ya da son 3 yıl içinde en az 600 günlük sigorta ödemesinin olması gerekiyor. Bu durumda olan işçiler işten ayrılması durumunda 10 ay süreyle en düşük 805 TL, en yüksek 1611 TL işsizlik ödeneği almaktadır. 10 ay içinde iş bulunursa bu maaş kesilmektedir.

İş Arayana İş Bulma Desteği

Gelir durumu olmayan ve bu nedenle devletten fakirlik yardımı alan kişilerin iş görüşmesine gitmesi durumunda devlet 1 yıl içinde en fazla 3 kere olmak üzere, 40-100 TL arasında para yardımı yapmaktadır. Ayrıca bu durumda olan kişilerin işe yerleşmesi durumunda Devlet, 1 yılda bir defa olmak üzere 625 TL para yardımında bulunmaktadır.

Devlet Evlilik Yardımı (Desteği)

Devletin evlenen desteği bitmiyor. Düzenli bir aile kurmak niyetinde olan ve bu amaçla resmi nikah yapan çiftlere devletin konut hesabından çeyiz hesabına varana kadar her alanda desteği bulunuyor. Evlenen çiftler konut hesabı açar ve 3-5 yıl arasında bu hesaba düzenli olarak para yatırırlarsa devlet 20 bin TL’ye kadar karşılıksız konut destek ödemesi yapmaktadır. Yine 27 yaşından önce evlenen çiftler çeyiz hesabı açar ve 3-5 yıl süreyle bu hesaba düzenli olarak para yatırırlarsa devlet 7500 TL’ya kadar destek ödemesi yapmaktadır. Evlenen çiftler hem konut hesabı desteğinden hem de çeyiz hesabı desteğinden aynı anda yararlanabiliyor.

Devlet Çeyiz Parası 

Devlet, yetim kalan kız çocuklarına maaş bağlanırken ayrıca evlenmeleri durumunda çeyiz yardımında da bulunuyor. Devlet çeyiz yardımı 24 maaş tutarına kadar çıkmaktadır.

Yetenekli Gençlere Cep Harçlığı

Devlet siber güvenlik, kodlama, yenilenebilir enerji, iletişim teknolojisi, bilişim teknolojisi gibi alanlarda kendisini geliştirmek isteyen gençlerin İş-Kur’un işbaşı eğitim programlarına katılması halinde günlük 75 TL cep harçlığı vermektedir. Bu alanlar dışında kalıp da İş-Kur’un sunduğu eğitim programlarına katılanlara ise 54 TL günlük cep harçlığı verilmektedir. Bu harçlıklar karşılıksız olup geri ödenmemektedir.

Başbakanlık Bursu

Üniversitede öğrenim gören öğrencilere devletten 470 TL karşılıksız burs ödemesi yapılmaktadır. Öğrencilerden beklenen ise sadece derslerine çalışıp okullarını zamanında bitirmesi.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın