Doğru Kredi Kartı Harcamaları İçin 5 Altın Öneri

kredi kartı

Doğru Kredi kartı Harcamaları İçin 5 Altın Öneripara biriktirmenin en iyi yolu aslında bir yönüyle paranıza sahip çıkmaktır. Zaten zor kazandığınız paranızı harcamalarınız yüzünde bir anda kaybetmek istemezsiniz. Kredi kartları günümüzde pek çok kişi tarafından kullanılan hatta bir den fazla kredi kartı kullanılarak harcamalar yapılan bir araç. Ancak doğru kullanılmadığı zaman kullanıcısını icraya kadar götürebilecek bir etkiye sahip. Bu nedenle kredi kartı harcamalarını doğru, düzenli, zamanında ve tutarında yapmak oldukça önemli. Bu nedenle yazımızda harcamalarınızı kredi kartı kullanarak doğru bir şekilde yapabileceğiniz öneriler vereceğiz.

Kredi Kartınızın Özelliklerini Tanıyın.

kredi kartı özellikleri

Kullandığınız kredi kartını hangi amaçla kullanıyorsunuz buna bir bakın. Öğrenci misiniz, ticari amaçla mı kullanıyorsunuz, sizin için taksitler mi önemli yoksa para puan mı, kredi limitinizi doğru kullanabiliyor musunuz bunlara bir göz atın. Ayrıca kullandığınız kredi kartının komisyon ücreti ne kadar ve gecikme faizi ne kadar uygulanıyor bunları da bilmenizde fayda var. Kredi kartınızın avantajlarını değerlendirin ve diğer kredi kartlarının özellikleriyle karşılaştırın. Size uygun kredi kartı seçimini doğru yapın.

Harcamalarınızı İhtiyacınız Kadar Yapın.

kredi kartından alışveriş

Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde en önemli noktaşardan biri de ihtiyacınız kadar harcama yapmak. Bir ürünü alırken gerçekten ihtiyacınız olduğu için mi alıyorsunuz yoksa indirimde gördüğünüz için mi?

Ayrıca kredi kartı ile yapılan harcamalar da ödeme işi sonra yapıldığı için harcama konusunda elinizde para çıkmamış gibi hissettiğiniz için harcamalarınızın sınırını da koyamıyor olabilirsiniz. Bu nedenle harcama yaparken kendinize gerçekten buna ihtiyacım var mı diye sorun. Ayrıca diğer ödemelerinizi düşünün ve hesap kesiminden sonra ödeyeceğiniz tutarı düşünün. Harcamaları kontrollü yapın. Kredi kartı ile de harcama yapsanız sonunda bu borçları ödemeniz gerekecek.

Asgari Tutarı Değil Dönem Borcunuzu Ödeyin.

kredi kartı asgari tutar

Kredi kartı kullananların yaptığı yanlışlardan biri de kredi kartı ödemelerinde yalnızca asgari tutarı ödemektir. Borcunuzun asgari tutarını ödemek artı faiz ödemenize neden olacaktır. Sadece asgari tutar ödemeleri kredi notunu da olumsuz etkileyerek düşürmektedir. Bu nedenle asgari tutarı ödemek yerine dönem borcunuzu ödemeye çalışın. Kredi notunuzu da düşürmeyin.

Avantajlı Taksit Seçeneklerine Aldanmayın.

kredi kartı taksitleri

Kredi kartı kullanmanın önemli nedenlerinde biri de ürünü alıp taksit taksit ödemektir. Ürünün tüm ücretinin bir anda değilde daha az tutarlara bölünerek ödenmesi müşteriye avantajlı gelebiliyor. Ancak aldığınız ürünlerin ay sonundaki hesap ekstresinde görülen tutarı sizi şaşırtmaya yeter. Taksitli alışveriş diye yaptığınız harcamalar aslında birikerek yine büyük bir tutarı oluşturuyor. Kredi kartına şu kadar taksit diye ürünleri almayın, gelirinize göre hareket edin.

Kredi Kartı Harcamalarınızı Takip Edin.

kredi kartı ekstre

Kredi kartından yaptığınız alışverişleri hesap ekstresi ile görebilirsiniz. Ayrıca yaptığınız harcamaların toplam tutarını bilmek size bir sonraki ay ne kadar harcama yaparsanız borçlarınız sizi sıkıştırmaz bu konuda fikir verecektir. Kredi kartınızı kullanarak o ay ne almışsınız ve bu durum sizi ne kadar etkilemiş , bütçenizi daraltmış mı gözden geçirin. Yani kredi kartı ödemelerinizi takip edin ve harcamalarınızı gözden geçirin.

Ayrıca zamanında yapılmayan kredi kartı borçlarınız için faiz uygulanmaktadır. Kredi kartı borçlarınızı takip ederseniz vaktini de geçirmemiş olursunuz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın