Doğum Yardımı Parası İle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Doğum yardımı parası ile ilgili bilmeniz gereken her şey başlıklı bu yazımızda doğum yardımının nereden alınacağından doğum yardımı için nereye başvuru yapılacağına, doğum yardımı parasının ne kadar olduğundan bu yardımın nasıl alınacağına dair bir çok konuda yol gösterici nitelikte bilgiler vereceğiz.

Doğum Yardımı Parası Nedir?

Doğum yardımı parası, 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 4’üncü maddesi ile 15.05.2015 tarihinden itibaren uygulamaya konulmuş ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanan sosyal yardım ödemesidir. Bu ödeme ile doğum yapan annelere parasal yardım yapılmaktadır. Parasal yardımın amacı doğum yapan anneyi ödüllendirmektir. Bunu doğum yapan anneye çeyrek altın takılması gibi düşünebiliriz. Nasıl ki geleneğimizde doğum yapan anneye yakın çevresi çeyrek altın takıyor, Devlet de anneye bu mana da bir miktar para veriyor. Bu paranın değerine bakıldığında aşağı yukarı bir çeyrek altına denk geliyor. Yani Devlet aslında doğum yapan anneye bu yardım ile çeyrek altın takmış oluyor. Bu para esas olarak anneye verilse de paranın doğan çocuğun ihtiyaçları için harcanmasında da bir engel yoktur. Bu sayede çocuğun ilk ay ihtiyaç duyabileceği mama, bez, kıyafet gibi temel malzemeleri alınabiliyor.

Doğum yardımı parasına ilişkin tüm detaylar Doğum Yardımı Yönetmeliğinde düzenlenmiştir.

Doğum Yardımı Yönetmeliği için buraya tıklayabilirsiniz.

Doğum Yardımı Parası Alma Şartları Nelerdir?

 1. Doğum yardımı parası alabilmek için aranan temel şartlardan biri annenin çocuğu canlı olarak dünyaya getirmesidir. Bir başka deyişle çocuğun ana rahminden çıkması ve yaşaması gerekmektedir. Çocuğun anne karnından tamamen ayrıldıktan sonra yaşıyor olması, bu parayı almak için yeterlidir. Canlı olarak doğan çocuğun engelli doğmasının parayı almaya bir etkisi bulunmamaktadır. Yine çocuk doğdu ama birkaç gün sonra vefat etti. Yine doğum yardımı parası alınabilecektir.
 2. Doğum yardımı parası almak için aranan diğer şart ise çocuğun 15.05.2015 tarihinden sonra dünyaya gelmesidir. 15.05.2015 tarihinden önce doğan çocuklar bu parayı alamamaktadır.
 3. Doğum yapan kişinin ya da kocasının yahut her ikisinin Türk vatandaşı olması gerekiyor. Dolayısıyla doğan çocuğun anne ve babasının her ikisi de Türk vatandaşı değilse, doğum yardımı parası alınamayacaktır. Bununla birlikte mavi kart sahipleri dediğimin Türk Vatandaşlığı Kanunun 28.maddesi kapsamında kalan kişiler bu yardımdan yararlanabilir. Benzer şekilde yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları da bu yardımdan yararlanabilir. Bir çocuğu evlat edinenler doğum parası yardımı alamaz.

Doğum Yardımı Parası Alabilmek İçin İstenen Belgeler

Doğum yardımı parası almak için başvuru sırasında sunulması gereken evraklar şunlardır:

 1. Çocuğun canlı olarak doğduğuna dair hastane raporu. Bu raporda doğum yapan kişinin ismi muhakkak yazılır. Bu rapor doğum yapılan hastanedeki görevli tarafından doğum sonrası hemen hazırlanmaktadır. Evde doğum yapmış olanlar ise bu belgeyi en yakın hastaneye giderek alabilirler.
 2. Doğum yardımı dilekçesinin doldurularak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne verilmelidir.

Doğum Yardımı Dilekçesi Nasıl Doldurulur? 

Doğum yardımı parasını alabilmek için dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir. Bu başvuru için doğum yardımı başvuru formu hazırlanmıştır. Tamamen ücretsiz olan bu form doldurularak doğum yardımı için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne ulaştırılmalıdır. Peki doğum yardımı dilekçesi nasıl doldurulur?

Doğum yardımı dilekçesinin üzerinde neler yazılacağı açıkça anlatılmıştır. Dilekçenin üzerinde doğumu yapan kişinin, başvuru yapan kişinin, çocuğun, çocuğun anne ve babasının ad-soyad bilgileri ile TC kimlik numarası bilgileri doldurulacak. Ayrıca kişinin çalıştığı kurum bilgileri de işaretlenecektir. Bu dilekçe bilgisayar ortamında doldurulabileceği gibi tükenmez kalemle de doldurulabilir. Ancak tükenmez kalem ile dolduracaksanız mavi ya da siyah tükenmez kalem kullanmanızı tavsiye ederiz. Kırmızı tükenmez kalem ise asla kullanmayın.

 Doğum Yardımı Başvuru Dilekçe Örneği  için buraya tıklayabilirsiniz

Doğum Yardımı Almak İçin Nereye Başvurulur? 

Doğum yardımı başvuru yerleri kişinin çalıştığı yere göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte hazırladığınız dilekçeyi ve gerekli belgeleri ekledikten sonra elden de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne şahsen götürebilirsiniz. Şayet kendiniz götürmek istemiyorsanız şunları yapabilirsiniz:

 • Kamu kurumunda çalışıyorsanız hazırladığınız dilekçeyi ve gerekli belgeleri kurumun mutemetliğine teslim edebilirsiniz. Mutemetlik bu belgeleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne teslim edecek ve doğum yardımı hesaba yatacaktır.
 • Kamu kurumunda çalışmıyorsanız, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurtdışında yaşayanlar için Büyükelçilikler ya da Konsolosluklar aracılığıyla başvuru yapılabilir.

Doğum Yardımına İnternetten Başvuru Yapılabilir Mi? Doğum Yardımı Dilekçesi Nereye Gönderilecek?

Doğum yardımı parası almak için bizzat başvuru yapılabilir. Şayet ilgili kuruma şahsen giderek başvuru yapmak istemiyorsanız, hazırladığınız dilekçeyi ve gerekli evrakları iadeli veya taahhütlü posta yahut kargo yoluyla şu yerlerden birine gönderebilirsiniz:

 • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri
 • Sosyal Hizmet Merkezleri
 • Yurtdışında yaşayanlar için Büyükelçilikler ya da Konsolosluklar

Doğum yardımına internet aracılığıyla başvuru uygulaması yoktur. Dolayısıyla internet aracılığıyla yapılan başvurular dikkate alınmamaktadır.

Doğum Yardımına Başvuru Süresi Ne Kadar?

Doğum yardımına başvurmak için herhangi bir süre sınırlaması söz konusu değildir. Önemli olan çocuğun canlı olarak dünyaya gelmesidir. Çocuk canlı olarak dünyaya geldikten sonra nüfusa giderek kimliğinin çıkartılması gerekiyor. Çocuğun kimliği çıkartıldıktan sonra doğum yardımı başvuru dilekçesini ve ekindeki belgeleri ilgili kuruma vermek gerekiyor.

Doğum Yardımı Parası Ne Zaman Ödenir?

Doğum yardımı doğumdan kaç gün sonra alınır şeklinde bir soru düşünülebilir. Doğum yardımı parası doğum tarihinden itibaren değil, doğum yardımına başvuru tarihinden sonra ödenmektedir. Dolayısıyla doğum yardımı parası, başvuru tarihinden 30 gün içinde  PTT aracılığıyla ödenmektedir.

Doğum yardımı parası ödeme süreci şu şekilde işliyor: Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri tarafından her ayın son günü itibariyle doğum yardımı başvuruları tek bir liste haline getiriliyor ve bir ödeme listesi çıkartılıyor. Bu ödeme listesi Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından onaylandıktan sonra sistem üzerinden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na gönderiliyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da bu ödeme listesinin karşılığı ödeneği öncelikle bütçeden alıp ilgili il müdürlüğüne gönderiyor. İl müdürlüğü de bu parayı sahiplerine PTT aracılığıyla ödüyor. Dolayısıyla bu süreç yaklaşık 1 ay sürüyor.

Doğum Parası Ne Kadar?

Doğum parası hakkında merak edilen konulardan biri de doğum yardımı kaç TL ve doğum parası yardımı nasıl hesaplanır konularıdır. Doğum yardımı parası çocuk sayısına göre belirlenmektedir. Buna göre:

 • Canlı doğan birinci çocuk için 300 TL,
 • Canlı doğan ikinci çocuk için 400 TL,
 • Canlı doğan üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL ödeme yapılmaktadır.

Doğum Parası Yardımı Kaç Defa Alınabilir?

Doğum yardımı parası her ay mı alınacak? Doğum yardımı parası  bir defaya mahsus veriliyor. Dolayısıyla her ay bir ödeme yapılmamaktadır.

Doğum Yardımını Kim Alabilir? Doğum Yardımı Başvurusunu Baba Yapabilir Mi?

Doğum yardımı anneye mi babaya mı verilir? Doğum yardımı parasını kim alır? Bu sorular doğum yardımıyla ilgili merak edilen önemli konulardan biridir. Doğum yardımı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın doğum yapan annelere bir hediyesidir. Bu nedenle doğum yardımı parası, annenin yaşaması ve Türk vatandaşı olması durumunda anneye yapılacaktır. Yani anne yaşıyor ve parayı almak için herhangi bir sağlık engeli yoksa babaya doğum yardımı parası verilmez.

Doğum yardımı başvurusunu baba yapabilir mi? Doğum yardımı almak ile başvuru yapmak iki farklı aşamadır. Doğum yardımı başvurusunu baba ya da başka birisi yapabilir; ancak doğum yardımı parası anneye ödenir.

Doğum Yardımı Parasını Baba Alabilir Mi?

Doğum yardımı parasını annenin Türk vatandaşı olması ve yaşaması koşuluyla anne alabilir. Baba ise doğum yardımı parasını ancak şu halde alabilir:

 • Anne Türk vatandaşı değilse, Türk vatandaşı olan baba doğum yardımını alabilir.
 • Anne vefat etmişse, baba doğum yardımını alabilir.
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca zorunlu halde doğum parasının babaya verileceği belirtilmişse baba doğum yardımını alabilir.

Bu durumlardan biri varsa baba, nüfus kayıt örneği ile başvuru yaparak doğum yardımını alabilir.

Çalışmayan Anne Doğum Yardımı Alabilir Mi?

Doğum yardımı tüm annelere tanınmış bir haktır. Bu nedenle çalışmayan kadın da doğum yardımı ödeneğinden yararlanabilir. Dolayısıyla kadının sigorta girişi olup olmamasının ya da kocasının çalışıp çalışmamasının herhangi bir önemi bulunmamaktadır.

Doğum Yardımı Parası Haciz Edilir Mi?

Doğum yardımı parası haczedilemez. Dolayısıyla bir kimse alacağını tahsil etmek için doğum parasını alamaz. Ayrıca doğum parası hiçbir kesintiye tabi tutulmaz. Doğum yardımı parası vergiye de tabi tutulmaz.

İlksan Doğum Yardımı Ücreti

İlkokul Öğretmenleri Yardımlaşma ve Dayanışma Sandığı (İlksan) üyelerine doğum yardımı vermektedir. Bu doğum yardımı devletin verdiğinden farklıdır. Dolayısıyla İlksan üyesi olan bir anne aynı anda hem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan hem de İlksan’dan doğum yardımı alabilir.

İlksan doğum yardımının özellikleri şunlardır:

 • Bu yardım İlksan üyelerine yapılır. Doğum yapan annenin İlksan üyesi olması şart değildir. Kocasının üye olması yeterlidir.
 • Doğum yardımı bir defaya mahsus verilmektedir.
 • Doğum yardımının miktarı İlksan Yönetim Kurulu’nca belirlenmektedir. Bugün için uygulanan doğum yardımı evlenme yardımının %50 tutarı olarak uygulanmakta olup bu da 275 TL’ye tekabül etmektedir.

İlksan Doğum Yardımından Yararlanmak İçin Gerekli Olan Belgeler:

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın