Dosya Masrafsız İhtiyaç Kredisi Veren 4 Banka ve Özellikleri

Dosya Masrafsız İhtiyaç Kredisi Veren 4 Banka ve Özellikleri: Dosya masrafsız kredi veren bankaların sayısında son zamanlarda bir artış yaşandığı gözlenmektedir. Gerçekten kredi alırken bankaların otomatik olarak tahsil ettiği kredi tahsis ücreti, kredi üzerinde bir maliyet oluşturduğu hepimizin malumu. Bir de bunun üzerine sigorta masrafı ve BSMV de eklenince almak istediğiniz krediden daha az para elinize geçmektedir. Dolayısıyla ihtiyaç kredisi almak isteyenler masrafsız kredi arayışına girmektedir. Bu durumun farkında olan bankalar da masrafsız kredi kampanyaları düzenlemektedir. Bu sayede kredi üzerinde maliyet oluşturan masraflar alınmamakta ve tüketici de bir maliyet üstlenmeden krediye kavuşabilme imkanına sahip olmaktadır.

Bu yazımızda masraf ödemeden ihtiyaç kredisi alabileceğiniz 4 banka ve kredi özellikleri hakkında bilgi vereceğiz.

Masrafsız Kredi Nedir?

Bankalardan kredi alırken bankalar, kredi tutarının binde 5’i oranın kredi tahsis ücreti, kredi tahsis ücretinin yüzde 5’i oranında Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV), hayat ya da ferdi kaza sigortası, ekspertiz ücreti, ipotek tesisi ücreti ve dosya masrafı adı altında ücret talep etmektedir. Talep edilen bu ücretler kredi masrafı olarak adlandırılmaktadır. Kredinin miktarı arttıkça talep edilen bu masrafların miktarı da artmaktadır. İşte masrafsız kredi ne demek denildiğinde, kredi üzerinde maliyet oluşturan bu ücretlerin tamamının ya da bir kısmının alınmadığı kredi anlaşılmaktadır. Örneğin 100 bin TL kredi alan kişinin ödeyeceği kredi tahsis ücreti 500 TL’dir. Bu kişi bir de kredi tahsis ücreti olan 50 TL üzerinden yüzde 5 oranında BSMV ödeyecektir. Bu hesapla ödenecek BSMV ise 25 TL’dir. Yani bu kişi diğer masraflar hariç 100 bin TL için 525 TL kredi masrafı ödeyecektir. Dolayısıyla bu örnekte kredi masrafı ödemeden kredi alınması durumunda kişi 525 TL’lik maliyetten kurtulacaktır.

İhtiyaç Kredisi Üzerinden Alınan Masraflar Nelerdir? 

Yukarıda, masrafsız kredi ne anlama gelir sorusunu cevaplarken aslında kredi üzerinden alınan masraflara da yer vermiş olduk. Ancak yukarıda yer verdiğimiz tanım genel olarak tüm krediler için geçerlidir. Şimdi ihtiyaç kredisi aldığınızda bankaların aldığı masrafların neler olduğuna bakalım:

 • Kredi tahsis ücreti
 • Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV)
 • Hayat ya da ferdi kaza sigortası
 • Dosya masrafı

Masrafsız İhtiyaç Kredisi Veren 4 Banka ve Kredi Özellikleri

Bugün için 4 banka masraf almadan kredi imkanı sağlamaktadır. Bu bankalar masrafsız ihtiyaç kredisi kampanyası kapsamında bazı kredi maliyetlerinden tüketici lehine vazgeçmişlerdir. Bu bağlamda aşağıda yer vereceğimiz masrafsız ihtiyaç kredisi veren bankalar, kredi tahsis ücreti ve bu ücrete bağlı olarak alınan BSMV’yi almadan kredi olanağı sunmaktadır. Ancak bu bankaların sigorta ücreti aldıklarını ifade edelim.

1- Halkbank’tan Dosya Masrafsız İhtiyaç Kredisi 

Dosya masrafsız ihtiyaç kredisi kampanyası düzenleyen bankalardan ilki Halkbank’tır. Halkbank tüketici kredileri kapsamında bazı ihtiyaç kredilerinden kredi tahsis ücreti almamaktadır. Bu bağlamda Halkbank’ın sunduğu masrafsız tüketici ihtiyaç kredileri şöyledir:

 • Halkbank imar barışı destek kredisi: Kredi tahsis ücreti alınmamaktadır. Ancak 31 TL sigorta ücreti alınmaktadır.
 • Halkbank vefa masrafsız ve sigortasız ihtiyaç kredisi: Kredi tahsis ücreti ve sigorta masrafı alınmamaktadır.
 • Halkbank masrafsız enerji destek kredisi: Kredi tahsis ücreti alınmamaktadır. Ancak 155 TL sigorta masrafı vardır.
 • Halkbank masrafsız dost ihtiyaç kredisi: Kredi tahsis ücreti yoktur. Bununla birlikte 30 TL sigorta masrafı vardır.
 • Halkbank masrafsız sigortasız açık hesap kredisi: Kredi tahsis ücreti ya da sigorta masrafı alınmamaktadır.

Burada yer verilen kredilerin özellikleri, kredi faiz oranları ve kredi alma şartlarını öğrenmek, kredi başvurusu hakkında detaylı bilgi edinmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

2- Finansbank “enpara.com” 50.000 TL’ye Kadar Masrafsız İhtiyaç Kredisi

Masrafsız ihtiyaç kredisi veren bankalardan bir diğer Finansbank kuruluşu olan enpara.com’dur. İnterne bankacılığı şeklinde hizmet veren enpara.com, şubesiz bankacılık uygulaması sayesinde bankacılık maliyetlerini düşürdüğü için tüketicilere yönelik uygun koşullarda ve masrafsız anında kredi olanağı sunmaktadır.

Enpara.com 50.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi alınması durumunda banka, masraf talep etmemektedir. Bu bağlamda kredi tahsis ücreti ve BSMV alınmamaktadır. Kredi için 12-24 ve 36 ay vade seçenekleri sunulmaktadır. Bununla birlikte 50.000 TL kredi için;

 • 12 ay vade ile alınan kredi için 450 TL
 • 24 ay vade ile alınan kredi için 732 TL
 • 36 ay vade ile alınan kredi için 1042 TL yıllık sigorta masrafı istenilmektedir.

Enpara.com ihtiyaç kredisi için uygulanan faiz oranı %2,77’dir.

3- CEPTETEB Masrafsız Kredi Kampanyası

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) dijital bankacılık uygulaması sayesinde uygun koşullarda kredi olanağı sunmaya başladı. Uygun koşullarda sunulan kredilerden biri de kredi tahsis ücreti ve BSMV alınmayan CEBTETEP masrafsız kredidir.

En az 1.000 en fazla 30.000 TL’ye kadar sunulan ihtiyaç kredisi için kredi tahsis ücreti alınmamaktadır. Bununla birlikte kredinin vadesine göre 35 TL-171 TL arasında sigorta masrafı istenmektedir. Örneğin 3 ay vade ile alınan kredi için 35 TL sigorta masrafı alınırken, 24 ay vade ile alınan kredi için 120 TL sigorta masrafı alınmaktadır.

CEBTETEB masrafsız ihtiyaç kredisi faiz oranı vade fark etmeksizin % 2,79’dur.

4- Şekerbank’tan Emekliye 100.000 TL’ye Kadar Dosya ve Sigorta Masrafsız Kredi 

Şekerbank emeklilere özel düzenlemiş olduğu ihtiyaç kredisi kampanyası çerçevesinde kredi tahsis ücreti ve sigorta ücreti almadan 100.000 TL’ye kadar bireysel ihtiyaç kredisi olanağı sağlamaktadır.

Şekerbank masrafsız ihtiyaç kredisinden yararlanmak isteyen emeklilerin maaşlarını Şekerbank’tan almaları gerekmektedir.

Kredi 3-36 ay vade ile sunulmaktadır. Kredi faiz oranı kredinin vadesine göre değişiklik göstermektedir. Bu anlamda 3-12 ay vade ile alınan krediler için %2,44; 13-36 ay vade ile alınan krediler için %2,56 oranında faiz alınmaktadır.

Dosya Masrafsız Kredi Veren 4 Bankanın Faiz Oranlarının Karşılaştırılması

Yukarıda masrafsız kredi veren bankalar arasında yer alan 4 bankanın kredileri ile ilgili bilgi verdik. Peki bu bankaların kredi faiz oranlarından hangisi daha avantajlıdır? Bu bankalar arasında faiz oranı bağlamında en uygun masrafsız kredi veren bankayı aşağıdaki karşılaştırma tablosundan tespit edebilirsiniz.

Masrafsız Kredi Veren Banka Adı Faiz Oranı(%) Kredi Miktarı (En Fazla)
Halkbank 2,70 10.000 TL
Enpara.com 2,77 50.000 TL
CEBTETEP 2,79 30.000 TL
Şekerbank 2,44-2,56 1000.000 TL

Tabloda Halkbank dost ihtiyaç kredisi faiz oranına yer verilmiştir. Dolayısıyla Halkbank’ın verdiği diğer masrafsız ihtiyaç kredileri faiz oranları şöyledir: imar barışı destek kredisi % 1,33; vefa ihtiyaç kredisi % 2,31; enerji destek kredisi % 2,31’dir.

Masrafsız Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Masrafsız kredi başvurusu için yapmanız gereken kredi almak istediğiniz bankanın en yakın şubesine gitmenizden ibarettir. Size en yakın banka şubesine gitmeniz halinde müşteri temsilcisi sizin adınıza kredi başvuru işlemlerini tamamlayacaktır. Dilerseniz bankanın müşteri hizmetlerini arayarak ya da bankanın resmi internet sitesine giriş yaparak önbaşvuru formunu doldurmak suretiyle de krediye başvuru yapabilirsiniz.

Masrafsız Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Masrafsız kredi başvurusu için bankalar genellikle şu belgeleri istemektedir:

 • TC kimlik numaranızı gösteren nüfus cüzdanı
 • Kredi başvuru formu
 • Bankanın gerekli görmesi halinde gelir belgesi ve son 3 aya ait adınıza düzenlenmiş ve ödenmiş fatura
 • Bankanın gerekli görmesi halinde kefil.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın