Döviz Hesabından Hesap İşletim Ücreti Alınabilir Mi?

Döviz Hesabından Hesap İşletim Ücreti Alınabilir Mi: Hesap işletim ücreti, son yıllarda en çok tartışma yaratan bankacılık konuları arasında yerini almıştır. Hesap işletim ücreti alınabilir mi, hesap işletim ücreti almayan bankalar şeklinde uzayıp giden sorularla vatandaşlar hesap işletim ücreti konusunda lehlerine olabilecek bir sonuca ulaşmaya çalışmaktadır. Ancak bir de döviz hesabından hesap işletim ücreti alınıp alınmayacağı konusu ayrı bir gündem oluşturmaktadır.

Bu yazımızda döviz hesabından hesap işletim ücreti alınabilir mi sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Öncelikle hesap işletim ücreti konusu üzerinde durmakta yarar vardır.

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Hesap işletim ücreti, bankaların kişilerin hesaplarını tutması, güvenliğini sağlaması, bu işlemler için personel çalıştırması ve dijital alt yapı kullanması gibi maliyet nedenlere dayandırılarak bankada hesabı olan kişilerden yılda bir defa olmak üzere alınan paradır.

Hesap İşletim Ücreti Alınması Yasal Mıdır?

Hesap işletim ücretinin alınması konusu vatandaşlar ile bankaları sürekli olarak karşı karşıya getiren bir konudur. Gerçekten banka hesabıyla herhangi bir işi olmayan bir kimse bir gün hesabına para yatırmak istemesi durumunda anında hesap işletim ücreti adı altında bir para kesintisi yapılabilmektedir. Belki yapacağı ödemeleri için zar zor bir araya getirdiği paranın bu şekilde sorgusuz sualsiz kesilmesi müşterileri çileden çıkarabilmektedir.

Bankalar daha önceden Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik hükmüne dayanarak hesap işletim ücreti almaktaydı. Ancak Danıştay 15. Dairesi bu yönetmeliğin ilgili hükmünü Temmuz 2018 yılı itibariyle iptal etti. Dolayısıyla hesap işletim ücreti alınmasına ilişkin yasal dayanak da ortadan kalkmış oldu. Dolayısıyla bugün için bankaların hesap işletim ücreti alması yasal değildir.

Döviz Hesabından Hesap İşletim Ücreti Alınabilir Mi?

Hesap işletim ücretinin yasal dayanağını oluşturan Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik hükmünde, hesap işletim ücreti ile ilgili olarak döviz hesabı ya da TL hesabı şeklinde bir ayrıma yer vermemişti. Dolayısıyla hesap işletim ücretinin alınmasına yönelik Yönetmelik hükmünün iptal edilmesi ile birlikte döviz hesabından da hesap işletim ücretinin alınmasına yönelik yasal dayanak ortadan kalkmış oldu. Bu nedenle bugün için döviz hesabından da hesap işletim ücreti alınamayacaktır.

Döviz Hesabından Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar Hangileridir?

Hesap işletim ücretine ilişkin Yönetmelik hükmünün iptalinden önce de bazı bankalar hesap işletim ücreti almadan hizmet vermekteydi. Bu bankaların ortak özelliklerine baktığımızda hizmetlerini dijital bankacılık hizmeti şeklinde yerine getirmekte olduklarını görüyoruz. Şayet bankaların bugün için dahi hesap işletim ücreti kesme uygulaması durumlarında yasal prosedürlerle uğraşmak istemiyorsanız. hesap işletim ücreti almayan bankaları tercih edebilirsiniz.

Döviz hesabından hesap işletim ücreti almayan bankaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Enpara.com döviz hesabı
  • Yapı Kredi Nuovo
  • CEBTETEB

Bu bankalar yanında bankaların çoğu, otomatik ödeme talimatı verilmesi halinde hesap işletim ücreti almamaktadır.

Haksız Olarak Alınan Hesap İşletim Ücretini Nasıl Geri Alabilirsiniz?  

Hesap işletim ücretinin alınmasının yasal dayanağı olmasa da bankalar hesap işletim ücreti adı altında para kesmeye devam edebilirler. Bu durumda haksız olarak kesilen hesap işletim ücretinin ya da önceki yıllara ait hesap işletim ücretinin alınması için dilekçe ile önce bankaya başvuru yapabilirsiniz. Bankadan olumlu yanıt alamazsanız Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapabilirsiniz.

Haksız olarak alınan hesap işletim ücretinin iade başvurusunun nasıl yapılacağı ve dilekçe örnekleri için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın