Dul ve Yetim Aylığı İle İlgili Bilinmesi Gereken Önemli 3 Konu

Yetim Aylığı İle İlgili Bilinmesi Gereken Önemli 3 Konu: Yetim aylığı olarak da bilinen ölüm aylığı, sosyal devlet ilkesinin uygulandığı ülkelerde bir nevi ölen kişinin ailesine yapılan yardım niteliğindedir. Vefat eden kişinin eşi bu aylığı ölene kadar almakla birlikte, bu kişinin çocukları yetim aylığını belirli koşullar altında alabilmektedir.

Bu yazımızda yetim aylığı ile ilgili sıkça sorulan 3 soruya cevap vereceğiz. İşte o sorular ve cevapları.

1- Dul ve Yetim Aylığı Alabilmek İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Dul ve yetim aylığının hangi koşullarda alınabileceği 5510 sayılı Kanun’da belirtilmiştir. Bu Kanun’a göre;

  • Sigortalı olan bir kimse 01.10.2008 tarihinden önce vefat etmiş ise en az 900 gün priminin ödenmiş olması; eğer sigortalı kişi 01.10.2008 tarihinden sonra vefat etmiş ise tüm borçlanmalarla birlikte en az 1800 gün priminin ödenmiş olması gerekmektedir. Burada yer verilen süreler doldurulamamış ise yetim aylığı alınamaz.
  • Dul ve yetim aylığını talep eden kişilerin ölen sigortalının birinci derece yakını olması gerekmektedir. Dolayısıyla bu maaşı sadece ölen sigortalının resmi nikahlı eşi ve nüfusta kayıtlı olan çocukları alabilir.
  • Yetim aylığı alacak erkek çocukların 18 yaşını doldurmamalıdır. Şayet erkek çocukları üniversiteye devam ediyorsa bu yaş 25 yaşına kadar çıkmaktadır. Kız çocuklarında yaş sınırı olmamakla birlikte kızlar sigortalı bir işe girerse ya da evlenirlerse bu maaş otomatik olarak kesilir.
  • Dul ve yetim aylığı almak için SGK’ya başvuru yapılmalıdır.

2- Askere Giden Yetim Aylığı Almaya Devam Edebilir Mi?

Yetim aylığı askerlik dönemlerinde yukarıdaki soruyu akla getirmektedir. Yetim aylığı alabilmek için erkeklerin 18 yaşını doldurmamış olması gerekiyor. Şayet erkekler 18 yaşını doldurmuş ve üniversiteye devam etmiyorsa, yetim aylığı kesilecektir. Şayet üniversiteye devam ediyorsa yetim aylığını 25 yaşına kadar almaya devam edecektir. Bu bağlamda askere giden kişinin yetim aylığı alıp alamayacağını bu şartlara göre değerlendirelim.

Askere gitme yaşı 20 olduğundan, bu durumda olan bir kimsenin 18 yaşını doldurduğu ortadadır. Bu durumda üniversitede öğrenime devam edip etmediğine bakmamız gerekiyor. Şayet bu kişi üniversitede öğrenci ve askerlik için üniversiteyi donduruyorsa, askerlik süresince öğrencilik statüsünü kaybedeceği için yetim aylığı alma hakkını da kaybedecektir. Dolayısıyla askerlik süresi boyunca yetim aylığı alamayacaktır. Askerden döndükten sonra bu kişi üniversite öğrenimine devam eder ve 25 yaşını da doldurmamış ise SGK’ya başvurusu halinde yetim aylığı almaya devam edecektir.

Burada şunu da sorabilirsiniz: askerdeyken yetim aylığı alamayan kişi tekrara yetim aylığı almaya başladığında geçmiş dönemde almadığı yetim aylıklarını almaya devam edebilir mi? Bu sorunun cevabı hayırdır. Çünkü askere giden kişinin yetim aylığı kesildiğinde, kesilen bu para diğer hak sahiplerine paylaştırılarak ödenmeye devam etmektedir. Bu durumda yetim aylığı kesilen kişinin askerde olduğu dönemde yetim alma hakkı da kalmadığı için geriye dönük ödeme yapılmamaktadır.

Özetle şunu diyebiliriz: yetim aylığı alırken askere giden kişinin yetim aylığı kesilir. Askerlik dönüşü öğrencilik durumunuz devam ediyor ve 25 yaşını da doldurmamış iseniz başvurunuz halinde yetim aylığı tekrar bağlanır.

3- Dul veya Yetim Aylığı Alan Birisi İsteğe Bağlı Sigorta Ödeyerek Emekli Olabilir Mi?

Dul veya yetim aylığı alan bir kimse, aylık aldığı süre boyunca isteğe bağlı sigorta ödemesi yaparak ikinci bir emeklilik alma hakkına da sahip olabilir. Bunun önünde yasal bir engel bulunmamaktadır.

Bu duruma benzer şekilde dul veya yetim aylığı alan bir kimse bireysel emeklilik ödemesi yaparak süre sonunda bireysel emeklilikten maaş alabilir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın