Dul Yetim Aylığı Bağlanması İle İlgili Çok Önemli 10 Konu

Eşi vefat eden bir kimsenin emekli dul yetim aylığını nasıl alacağı ve kimlerin ölüm aylığından yararlanacağı konusunda çok fazla soru gelmektedir. Çünkü sosyal güvenlik mevzuatına göre emekli olan birinin vefatı ile birlikte ölenin eşine ve çocuklarına dul yetim aylığı adı altında maaş bağlanmaktadır. Ancak dul yetim aylığı almak için ne yapılması gerektiği konusu önem arz etmektedir.

Bu yazımızda ölen emeklinin ölümü halinde dul yetim aylığının nasıl bağlanacağı ve konu ile bağlantılı önemli hususlara yer vereceğiz.

Dul Yetim Aylığını Kimler Alabilir?

Emekli olan birinin ölümü ile birlikte emeklinin resmi nikahlı sağ kalan eşi, resmi nikahla evlenmemiş kız çocukları ve 18 yaşını tamamlamış erkek çocuklarına dul yetim aylığı alabilmektedir. Eğer ölenin erkek çocukları yüksek öğrenim görüyorsa yetim aylığını 25 yaşına kadar almaya devam edebilmektedir. Bu konu bağlamında özellik arz eden bir kaç konuya değinmeliyiz:

 • Burada saydığımız kişilerin mirası reddetmemiş olmaları gerekmektedir. Eğer ölenin eşi ya da çocukları mirası reddetmiş ise mirası reddeden kişi dul yetim aylığı alamayacaktır. Bu durumda mirası reddeden kişinin payı diğer maaş alanlar arasında dağıtılacaktır.
 • Emeklinin resmi nikahla evli olmayan kız çocuklarının yetim aylığı almaya devam edebilmeleri için bir yerde çalışmıyor olmaları gerekmektedir. 
 • %60 oranında malullük durumu olan çocuklar ömür boyu yetim aylığı alabilir.

Evlatlık Olan Biri Yetim Aylığı Alabilir Mi?

Evlat edinilmiş olan kişi sadece evlat edinen kişiye mirasçı olabilir. Eğer evlatlık olan kişi nüfus kayıtlarına göre bu kişiyi resmi olarak evlat edinmişse tıpkı öz çocukları gibi yetim aylığı alabilir.

Ölen Emeklinin Anne veya Babası ile Kardeşleri Ölüm Aylığından Yararlanabilir Mi?

Ölüm aylığı olarak bilinen dul yetim maaşından sadece ölen kişinin eşi ve çocukları yararlanabilmektedir. Dolayısıyla ölen emeklinin annesi, babası, kardeşleri, torunları ya da yeğenleri bu maaşı alamazlar.

Emeklinin Ölümü Halinde Maaş Ne Kadar Düşer?

Emeklinin ölümü ile birlikte sağ kalan mirasçılara bağlanacak olan maaşın bir kısmı kesilmektedir. Bu durumda emeklinin sağken aldığı maaş daha düşük miktarda eşine ve çocuklarına bağlanmaktadır. Dolayısıyla ölen kişinin emekli maaşı ne kadar kesilir sorusu gündeme gelmektedir. 

Burada bazı durumlara göre oranları vermekte yarar bulunmaktadır:

 • Ölenin sadece eşi var ise emekli maaşının %75’i bağlanır. Eğer eş çalışıyorsa maaşın %50’sini alır.
 • Ölenin sadece çocukları var ise emekli maaşının %50’si bağlanır.
 • Ölenin 1 çocuğu ve eşi var ise eşe maaşın %60’ı, çocuğa ise maaşın %30’u bağlanır.
 • Ölenin 2 çocuğu ve eşi var ise eşe %50’si, çocuklara %50 şeklinde paylaştırılır.
 • Ölenin 3 ve daha fazla çocuğu ve eşi var ise eşe %50’si, çocuklara %50 şeklinde paylaştırılır.

Dul Yetim Aylığı Nasıl Bağlanır?

Dul yetim aylığı alabilmek için sizden istenilen belgelerle birlikte bulunduğunuz ildeki sosyal güvenlik kurumuna dilekçe ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru için son başvuru tarihi yoktur. Ancak maaşın hemen bağlanmasını istiyorsanız, vakit kaybetmeden başvuru yapmanızda fayda vardır. Maaşın alındığı tarihe kadar işlemiş olan maaş var ise bunlar toplu olarak ödenecektir. 

Şimdi dul yetim aylığı bağlanması için gerekli belgeler ve nasıl başvuru yapılacağı konusuna bakalım.

Dul Yetim Aylığı Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Dul yetim aylığı bağlanması için başvuru yapacaksanız aşağıdaki belgelerle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat etmeniz gerekmektedir. Bu belgeler her bir hak sahibi için ayrı ayrı hazırlanmalıdır.

 • Maaş bağlanması talebini içeren dilekçe
 • Kimlik fotokopisi
 • Aile nüfus kayıt örneği
 • Veraset ilamı
 • Ölüm defin tutanağı
 • Ölüm raporu
 • Maaş başvurusu yapanlara ait 2 adet fotoğraf
 • Beyan ve taahhüt belgesi (Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınacak)
 • Gelir belgesi
 • Çalışma durum belgesi (E-devletten ya da SGK Müdürlüklerinden alabilirsiniz)
 • Ziraat Bankasından açılacak hesap numarası. 

Ölüm Aylığı Başvuru Dilekçesi Örneği

Dul yetim aylığı almak için başvuru yapacak olanlar aşağıdaki dilekçenin ilgili yerlerini doldurarak başvuru yapabilirler.

Dul yetim aylığı başvuru dilekçesi örneği doc formatı.

Çocuğum Adına Dul Yetim Aylığına Başvuru Yapabilir Miyim?

Ölen kişinin çocukları adına sağ kalan eşin yetim aylığı başvurusu yapabilmesi için çocuğun 18 yaşını aşmamış olması gerekmektedir. Eğer çocuk 18 yaşını aşmış ise başvuru bizzat çocuk tarafından yapılmalıdır.

Emekli Dul Yetim Aylığı Ne Zaman Bağlanır?

Maaş için başvuru yaptınız. Peki ölüm aylığı ne zaman bağlanacak?

Emekli maaşları her ay peşin olarak yatırıldığı için ölüm tarihini takip eden ilk maaş gününde para hesaba aktarılacaktır. Örneğin 15 Mart’ta maaş alan bir kimse bir sonraki maaş günü gelmeden önce vefat etmiş ve hak sahipleri maaş başvurusunda bulunmuş ise 15 Nisan’dan itibaren maaşlarını almaya başlayabilir.   

Ölen Emeklinin Son Aylığı ATM’den Çekilebilir Mi?

Emeklinin ölümü halinde defin işlemi için ölüm belgesi alınması gerekmektedir. Bu belge hastane tarafından verilmektedir. Bu belgenin verilmesi için de sisteme ölüm kaydının düşülmesi zorunludur. Sisteme ölüm kaydı girildiği anda bu durum otomatik olarak nüfus müdürlüklerine iletilmektedir. Bu bilginin nüfus müdürlüğü sistemine girilmesiyle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu bankaları sistem üzerinden bilgilendirmektedir. İşte bankalar bu bilgiyi aldığı andan itibaren 6 saat içerisinde emeklinin maaş hesabına bloke koyabilmektedir. Bu durumda ölen emeklinin maaşı hesaba geçmediği gibi hesaba geçen para da ATM’den ya da şubeden çekilememektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken husus maaşın hesaba yatmadan önce emeklinin ölmesi halidir. Maaş hesaba geçtikten sonra emekli ölürse banka bu hesaba bloke koymamaktadır. Dolayısıyla bu para çekilebilir. Ancak şubeden para çekilecekse mirasçılık belgesi getirilmesi zorunludur.

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Emeklilere faizsiz kredi veren bankalar ve kredi şartları için hemen bağlantıya tıklayın.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın