Dünyada En Çok Altın Rezervine Sahip 10 Ülke Hangisi?

Dünyada En Çok Altın Rezervine Sahip 10 Ülke Hangisi: Dünyada en çok altın rezervine sahip olan ülke merak edilen konuların başında gelmektedir. Gerçekten altının zor koşullarda çıkarılıyor olması ve dünya genelinde de az miktarda bulunması nedeniyle altın, geçmişten beri değeri korumuş ve bir zenginlik ölçütü haline gelmiştir. Devletlerin para birimleri bir başka ülke tarafından kabul edilmese bile altın her şartta ve koşulda devletlerin en gözde birikimleri olmuştur. Ancak dünya genelinde her ülkenin sahip olduğu altın miktarı aynı değildir. Devletlerin zenginliğine göre sahip olunan altın birikimleri de değişmektedir.

Bu yazımızda tüm devletler içerisinde en çok altına sahip olan ülkeleri sıralayacağız. İşte o detaylar:

Dünyada En Çok Altına Sahip Olan 10 Ülke ve Sahip Olduğu Altın Miktarı

Dünya Altın Konseyi (World Gold Council) tarafından açıklanan verilere göre dünyanın en çok altın rezervine sahip olan ülkeleri açıklandı. Açıklanan bu verilere göre en çok altın rezervine sahip olan ülkeler ve sahip olduğu altın miktarı şöyledir:

1- Amerika Birleşik Devletleri (ABD)

ABD, 8.133,5 ton altın ile dünya genelinde en çok altın bulunduran ülkedir. Bu altın yeryüzüne çıkartılmış ve ABD hazinesine girmiş olan altın miktarıdır.

2- Almanya 

Amerika Birleşik Devletlerini takiben en çok altın rezervine sahip olan ülke Almanya’dır. Almanya 3.369,9 ton altın ile dünyanın en çok altın rezervine sahip 2. ülkesidir.

3- İtalya

Dünyanın en çok altın rezervine sahip ülkelerden üçüncüsü İtalya’dır. İtalya 2.451,8 ton altına sahiptir.

4- Fransa

Avrupa Birliği’nin önemli sanayi ülkelerinden biri olan Fransa sahip olduğu 2.436 ton altın ile dünyanın en çok altınına sahip dördüncü ülkesi olmaktadır.

5- Rusya

Sahip olduğu kara parçası büyüklüğü ve Doğu blokundaki etkisiyle dünyanın en önemli siyasi aktörlerinden olan Rusya zaman zaman ekonomik olarak gel gitler yaşasa da sahip olduğu 1.944 ton altın ile dünyanın en çok altın rezervine sahip beşinci ülkesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

6- Çin Halk Cumhuriyeti

Son 15 yıl içerisinde gösterdiği ekonomik kalkınma ile tün dünya ülkelerinin dikkatini çeken Çin, bugün dünya ekonomisinde önemli bir aktördür. Çin büyük bir ekonomi aktörü olduğunu sahip olduğu altın rezervi ile de göstermektedir. Çin, sahip olduğu 1.842,6 ton altın ile dünyanın en çok altına sahip altıncı ülkesidir.

7- İsviçre

Dünyanın en refah devleti olarak gösterilen İsviçre, sahip olduğu altın rezervi ile de bunu göstermektedir. İsviçre 1.040 ton altın ile dünyanın en çok altınına sahip yedinci devletidir.

8- Japonya

Dünya teknolojisine yön veren ve teknoloji denilince akla ilk gelen ülke Japonya, 765,2 ton altın ile dünyanın en çok altınına sahip sekizinci ülkesidir.

9- Hollanda

Küçük bir ülke olmasına rağmen dünya tarihinde denizcilik alanında önemli söz sahibi olan ve bugün de hem sanayi üretiminde hem de tarımsal üretimde önde gelen ülkelerden biri olan Hollanda, sahip olduğu 612,5 ton altın ile dünyanın en çok altınına sahip dokuzuncu ülkesi olarak karşımıza çıkıyor.

10- Hindistan

Bugün yazılım ve kodlama alanında dünyada söz sahibi olan Hindistan, sahip olduğu 561,9 ton altın ile de dünyanın en çok altın rezervine sahip onuncu ülkesidir.

Türkiye’nin Sahip Olduğu Altın Rezervi Ne Kadar? 

Ülkemizde vatandaşların en çok merak ettiği konulardan biri de Türkiye’nin ne kadar altını bulunuyor sorusudur. Dünya Altın Konseyi verilerine göre Türkiye, 2018 yılı itibariyle 240,2 ton altın rezervine sahiptir.

Dünya Altın Rezervi Sıralamasında Türkiye Dünyada Kaçıncı Sıradadır?

Dünya Altın Konseyi verilerine göre Türkiye en çok altına sahip olan ülkeler arasında 19. sıradadır. Türkiye’nin önünde yer alan ülkelerin altın miktarları şu şekildedir:

Ülkenin Dünya Sıralaması Ülke Adı Altın Rezervi
11 Tayvan 423,6 ton
12 Portekiz 382,5 ton
13 Suudi Arabistan 323,1 ton
14 Kazakistan 321,8 ton
15 İngiltere 310,3 ton
16 Lübnan 286,8 ton
17 İspanya 281,6 ton
18 Avusturya 280 ton

IMF ve Avrupa Merkez Bankası (ECB)’nin Sahip Olduğu Altın Rezervi Ne Kadar?

Uluslararası Para Fonu olarak da bilinen IMF ülkemizde, büyük çaplı yatırımlara ve devletlere kredi veren kurum olarak tanınmaktadır. IMF sahip olduğu 2.814 ton altın ile dünyanın en çok altın rezervine sahip kuruluşudur. Bu haliyle IMF, ABD ve Almanya’nın ardından dünyada en çok altına sahip olarak ortaya çıkmaktadır.

Avrupa Merkez Bankası olarak bilinen ECB ise 504,8 ton altın rezervine sahiptir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın