Dünyanın En Değerli 10 Para Birimi

Dünyanın En Değerli 10 Para Birimi: Dünyada 200’ün üzerinde irili ufaklı ülke ve bu ülkelerin de kendi ekonomileri bulunuyor. Her ülke kendi para birimi üzerinden dünya ekonomisine katkı sağlıyor. Ülkeler arasında en değerli para birimlerinin hangisi olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Bu yazımızda duyduğunuzda sizi de şaşırtacak dünyanın en 10 para birimini sıraladık.

Dünyanın En Değerli 10 Para Birimi Sıralaması

2017 yılında elde edilen verilere göre dünyanın en değerli 10 para birimi sıralaması şu şekilde gerçekleşmiştir. Bu sıralamada bir numarada dünyanın en değerli para birimini göreceksiniz.

1- Kuveyt Dinarı (KWD)

Dünyanın en değerli para birimi Kuveyt Dinarıdır. Kuveyt Dinarının uluslararası alandaki simgesi “KWD”dir. Bugünkü değeri Türk parasının 13 katıdır. Amerikan dolarının ise 4 katıdır. Yani bir Kuveyt Dinarı almak için 13 TL ödemeniz gerekmektedir. Yine bir kuveyt dinarı almak için yaklaşık 3,5 dolar ödemeniz gerekiyor.

Kuveyt dinarının bu kadar değerli olmasının en önemli nedeni Kuveyt’in dünyanın en büyük petrol sağlayıcısı olmasından ileri gelmektedir. Petrole dayalı ekonomi ülkeye para konusunda zenginlik sağladığı gibi stabil bir ekonominin oluşmasına da katkıda bulunmuştur. Bu da Kuveyt Dinarı’nın dünya ekonomisi içinde en değerli para birimi olmasını sağlamıştır.

2- Bahreyn Dinarı (BHD)

Dünyanın en değerli ikinci para birimi Bahreyn Dinarı’dır. Bahreyn Dinarı’nın uluslararası alandaki simgesi “BHD”‘dir. Bahreyn Dinarı’nın değerli olması nedeniyle dünyanın pek çok yerinden ciddi bir yatırımcı da almaktadır. Bahreyn Dinarı’nın değerli oluşu da Kuveyt Dinarı gibi petrol ticaretinde kullanılmasından kaynaklıdır. Bugün bir Bahreyn Dinarı almak için 10 lira 50 kuruş ödemek gerekiyor. Yani Bahreyn Dinarı’nın değeri ülkemizin para biriminin neredeyse 10 katı büyüklüktedir. Benzer şekilde bir Bahreyn Dinarı 2,60 dolardır. Yani Bir Bahreyn Dinarı ABD dolarının da 2,5 katıdır.

3- Umman Dinarı (OMR)

Bir diğer değerli para birimi, Umman Dinarı’dır. Dünyanın en değerli para birimleri arasında üçüncü sırayı alan Umman Dinarı ülkemizin para biriminin 10 katı değerindedir. Bugün bir Umman Dinarı 10 lira 22 kuruştur. Yine bir Umman Dinarı 2,60 ABD dolarıdır. Umman Dinarının da değerli olması yine petrol ticaretine bağlanmaktadır.

4- Ürdün Dinarı (JOD)

Petrol ticaretinin etkisiyle değerlenen bir başka birimi de Ürdün Dinarıdır. Ürdün Dinarı, dünyanın en değerli 4. para birimidir. Bugün West Bank ve İsrail, Ürdün Dinarını para birimi olarak kullanmaktadır. Ürdün Dinarı’nın TL karşısındaki değeri 5 lira 50 kuruş civarındadır. Bu değerle bir Ürdün Dinarı almak için 5,50 TL ödemek gerekiyor. Aynı şekilde bir Ürdün Dinarı almak için 1,40 ABD doları ödemek gerekiyor.

5- Pound Sterling (GBP)

Birleşik Krallık ya da yaygın olarak bilinen ismiyle İngiltere’nin para birimi olan Pound,  dünyanın en değerli para birimi sıralamasında 5. sırayı almaktadır. Tam adı Pound Sterling (£) olan para birimi genel olarak Pound şeklinde bilinmektedir. Bu para birimini Birleşik Krallığı oluşturan İngiltere, İskoçya ve İrlanda yanında bu para birimini Jerset, Guernsey, Man Adası, Güney Georgia, Güney Sandwich Adaları, İngiliz Antarktik Bölgesi ve Tristan da Cunha kullanmaktadır. Pound dünya genelinde dolar, avro ve japon yeninden sonra dördüncü büyük döviz tedavül ekonomisini oluşturmaktadır. Bugün için bir pound alabilmek için 5 lira 50 kuruş ödemek gerekiyor. Bu hesapla bir pound TL karşısında 5 kat daha değerlidir. Bu da Türkiye’de bulunan ve Pound sahibi olan bir kimsenin alım gücünün 5 kat daha fazla olduğunu göstermektedir. Pound’un dolar karşısında ise 1,5 kat daha değerlidir. Bugün bir pound alabilmek için yaklaşık 1,5 dolar ödemek zorundasınız.

6- Gibraltor (Cebelitarık) Pound’u

Belki de adını hiç duymadığınız bu para birimi dünyanın en değerli para birimleri arasında 6. sırayı oluşturmaktadır. Bu para birimi, Cebelitarık Boğazı kenarında bulunan ve küçük bir devlet olan Gibraltor’un para birimidir. Birleşik Krallık’ta bu para birimi tedavülde bulunmaktadır. Ayrıca ülkemizde pek yaygın olmasa da Avrupa Birliği ülkelerinde de Gibraltor Pound’u kullanılmaktadır. Bugün bir Gibraltor Pound’u almak için 1,4 ABD doları ya da 1,14 Avro ödemeniz gerekmektedir.

7- İsviçre Frangı 

Dünyanın refah seviyesi en yüksek ülkelerinden biri olan İsviçre, para birimi ile de dünyanın en iyi para birimine sahip ülkeleri arasında geçmektedir. İsviçre Frangı değeri itibariyle dünya sıralamasında 7. sıradadır. İsviçre Frangını değerli yapan ise ekonominin ağır sanayi ihracatına dayanmasıdır. Bugün bir İsviçre Frangı TL’nin 4 katı değerindedir. Yani bir İsviçre Frangı almak için 4,12 TL ödemek gerekiyor.

8- Cayman Adaları Doları

Cayman, adalar topluluğundan oluşan bir devlettir. Vergi cenneti olarak tabir edilen bir ülke olması nedeniyle bu ülkeye yüksek hacimde nakit para akışı vardır. Dolayısıyla ülkeye giren paranın ülkenin para birimine dönüştürülmesi gerektiğinden Cayman para biriminin değeri de yükselmektedir. Bugün için bir cayman doları almak için 1,20 ABD doları ödemek gerekiyor. Bu açıdan bir Cayman doları almak için de 4,71 TL ödemek gerekiyor.

9- Euro (Avro)

Dünya ekonomisinin ağır bir bölümünü oluşturan ve Avrupa Birliği’ne üye devletlerin kullandığı ortak kullandığı para birimi Avro, dünyanın en değerli para birimlerinden biridir. Bu parayı değerli kılan nedenlerin başında Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin bu para birimi üzerinden dış ticaretlerini gerçekleştirmesidir. Diğer taraftan Avrupa Birliği’ni oluşturan Almanya, Fransa gibi ülkeler ağır sanayi alanında atılım yapmış ülkelerdir. Dış ticaretlerinde ihracat önemli bir yer tutmaktadır. Bu da avroyu değerli kılmaktadır. Bugün bir avro almak için 4,83 TL ödemek gerekiyor. Benzer şekilde bir avro almak için 1,22 ABD doları ödemek gerekiyor.

10- ABD Doları

Dünya genelinde rezerv para birimi olarak kabul edilen ABD Doları, dünyanın en değerli para birimi olmamakla birlikte dış ticarette sıklıkla kullanılan ve bu nedenle küresel çapta en güçlü para birimi olduğunu söyleyebiliriz. Bugün bir ABD doları alabilmek için 3,95 TL ödemek gerekiyor.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın