Dünyanın En Pahalı 10 Tablosu Hangisi Biliyor Musunuz?

Dünyanın en pahalı eserleri arasında yer alan tabloların fiyatlarını duyunca insanlar hayretle bakabiliyor. Bir çoğumuz neden bu resimler bu kadar pahalı diye kendi kendilerine sormadan da edemiyor. Gerçekten bir eser onun uzmanının elinde kıymetlidir. Bazen ilk bakışta bir anlam veremediğimiz bir eser için bir başkası servet dökebilmektedir. Aslında bu durum o resmin sanat açısından neyi ifade ettiğini bilememizden kaynaklanmaktadır. Oysa bir akımın başlamasına neden olan ya da döneminin sanat anlayışını günümüze yansıtan veya Mona Lisa tablosunda olduğu gibi içerisinde sırlar barındıran eserler için ödenen bu fiyatlar yeri geldiğinde az bile dedirtebilecek niteliktedir.

Bu yazımızda dünyanın en pahalı 10 tablosu hakkında bilgi vereceğiz.

Tablo 1 – When Will You Marry Me? 

Paul Gauguin tarafından 1892 yılında resmedilmiş olan ve Türkçe’ye “benimle evlenir misin” şeklinde tercüme edebileceğimiz “when will you marry me” isimli eser tam 300 milyon dolara İsviçreli bir koleksiyoner tarafından satın alınmıştır. Bu fiyatı TL cinsinden ifade edersek yaklaşık 1 milyar 800 milyon TL değerinde bir tablodan bahsediyoruz. Bu haliyle Paul Gauguin’in eseri dünyanın en pahalı resimleri arasında ilk sırada yer almaktadır.

Tablo 2 – The Card Players

Modern sanatın önemli isimlerinden olan ve hatta modern sanatın babası olarak tanımlanan Paul Cézanne tarafından resmedilmiş olan ve Türkçe’ye “kart oyuncuları” olarak tercüme edebileceğimiz “The Card Players” isimli eser, değeri ile dünyanın en pahalı resimleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Eserin orjinal adı “Les Joueurs de Cartes” şeklindedir. Bu eser, Paul Cézanne’nin yağlı boya çalışmaları serisinin sonuncusudur. 1890’lı yıllarda resmedilen bu eser 250 milyon dolara George Embiricos tarafından satın alınmıştır.

Tablo 3 – Violet Green and Red

Dünyanın en pahalı resimleri sıralamasında Mark Rothko tarafından resmedilmiş olan eser yer almaktadır. Soyut resim çalışmasının en önemli eseri olarak kabul edilen bu çalışmada sanatçı, yeşil ver kırmızının karşıtlığını yansıtarak sanat dünyasının ilgisini çekmeyi başarmıştır. Zaten eserin ismi de Türkçe “yeşil ve kırmızı” şeklindedir. Eser 186 milyon dolara Dimitri Rıbolev tarafından satın alınmıştır.

Tablo 5 – Woman of Algiers

Pablo Picasso’nun en önemli eserleri arasında yer alan “Woman of Algiers” isimli eser Christie’s müzayedesinde açık artırma ile 179, 3 milyon dolara alıcı bulmuştur. Eser Picasso’nun 15 serilik çalışmasının sonuncusuna işaret etmektedir.

Picasso tarafından resmedilen bu eser aslında Eugene Delacroix tarafından 1834 yılında resmedilmiş olan Cezayirli Kadınlar isimli tablodan esinlenilerek yapılmıştır. Eugene Delacroix’in bu eseri Louvre Müzesi’nde sergilendiği dönemde Picasso, eserini oluştururken bu eseri birçok kez ziyaret ederek incelemiştir.

Picasso tarafından ortaya konulan bu eser Eugene Delacroix’in eseri ile benzerlik gösterse de Picasso’nun bu eserini ön plana çıkaran özellik kadınların formlarını çarpıtarak resmi at arması ve resimde kadınların ön ve arka görünümlerinin eş zamanlı olarak edilmiş olmasıdır.

Tablo 4 – Dream

Orjinal adı La Réveolan bu eser, Pablo Picasso tarafından 1932 yılında resmedilmiştir. Resimde görünen kişi Picasso’nun metresi olan ve aynı zamanda Picasso’ya modellik yapan Marie-Thérese Walter’dir. Picasso bu eseri Marie-Thérese Walter uyurken resmetmiştir.

Eser Amerikalı koleksiyoner Steven A. Cohen tarafından 155 milyon dolara satın alınmıştır.

Tablo 5 – Salvator Mundi

Leonardo Da Vinci ismini işitmeyen kalmamıştır yanlış olmaz. Dünya sanat tarihinin en önemli isimleri arasında yer alan Leonardo Da Vinci’nin Salvador munci isimli ABD’de yapılan müzayedede 450 milyon dolara alıcı bulmuştur.

Bu eserin ilginç bir hikayesi bulunmaktadır. Bu eser 1958 yılında Londra’da yapılan bir müzayedede sadece 60 dolara alıcı bulmuştur.  Çünkü o dönem bu eserin Leonardo Da Vinci ye ait olduğu bilinmemekteydi ve eser, sıradan bir kişi tarafından yapıldığı düşünülmekteydi. 2005 yılında “Kayıp Leonardo” olarak tekrar ortaya çıkan bu eser 450 milyon dolar gibi bir fiyata alıcı bulmuştur.

Tablo 6 – İnterchange

Williem Kooning tarafından soyut resim anlayışıyla yapılmış olan ve Türkçe’ye “takas” şeklinde tercüme edebileceğimiz bu resim, Chicago’da yapılan bir müzayedede 300 milyon dolara satılmıştır. Resim soyut kavramlar üzerinden hayat bulduğu için ilk bakışta karmaşık görüntüler ortaya çıkmaktadır. Fakat resim detaylı incelendiğinde soyut bir manzara meydana getirildiği görülmektedir.

Tablo 7 – Three Studies of Lucian Freud

Ressam Francis Bacon tarafından 1969 yılında “Lucian Freud’un üç çalışması” isimli eseri 142 milyon 400 bin dolara alıcı bularak dünyanın en pahalı resimleri arasına girmiştir.

Tablo 8 – Jackson Pollock 

Ressam Jackson Pollock tarafından soyut resim akımına uygun olarak yapılmış bir eserdir. Eser soyut resim akımını en iyi yansıtan eserler arasında gösterilmektedir. 1948 yılında resmedilen bu eserin değerinin 140 milyon dolar olduğu ifade edilmektedir.

Tablo 9 – Woman III

Ressam Willem de Kooning’in “Kadınlar” isimli eserlerinin sonuncusu olan ve yağlı boya ile resmedilmiş olan bu tablo 1952-53 yılları arasında tamamlanmıştır. Eser Amerikalı koleksiyoner Steven A. Cohen tarafından yaklaşık 135 milyon dolara satın alınmıştır.

Tablo 10 – Portrait of Adele Bloch Bauer

Avustralyalı Ressam Gustav Klimt tarafından portre şeklinde yapılmış olan bir eserdir. Eserde görünen model aslında Gustav’ın arkadaşı olan Ferdinad Bloch’un eşi Adele Bloch Baurer’dir. Gustav bu eseri çizdiğinde 41 yaşındaydır. Eser Ferdinand’ın ricası üzerine çizilmiştir.

Eser 135 milyon dolara alıcı bulmuştur.

Eser’de model olan Adele bir taraftan acıya meyili simgelerken asil ve modern bir kadını temsil etmektedir. Modelin balışlarındaki canlılık sayesinde resim, bakan kişiye karşılık verirmiş gibi bir havaya sahiptir. Adele’nin babası mücevher ustası olması nedeniyle ressam Gustav bu eserde altın parçalı bir görünüm sergilemiştir. Ayrıca resimde modelin tüm ihtişamına rağmen mütevaziliğin de sergilenmesi sayesinde  tüm zıtlıkları bünyesinde barındıran bir eser olarak anılmasını sağlamıştır.

Eser 135 milyon dolara alıcı bulmuştur.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın