E-Devlet Üzerinden Mirasçılık Belgesi Nasıl Alınır?

Yapılan güncellemelerle e-devlet üzerinden mirasçılık belgesi (veraset ilamı) almak mümkün hale geldi. Daha önceden mirasçılık belgesi alma için Sulh Hukuk Mahkemelerine müracaat edilmesi ve duruşma gününün gelmesini beklemek gerekiyordu. Ancak teknolojinin gelişmesi ile birlikte bir çok Devlet hizmetini internetten alınabilmesine olanak sağlayan yenilikler de hayata geçirildi. İşte onlardan biri de internetten mirasçılık belgesi alma işlemidir.

Bu yazımızda e-devletten mirasçılık (veraset ilamı) nasıl alınır sorusunun cevabını vereceğiz.

Mirasçılık Belgesi Nedir?

Mirasçılık belgesi veya diğer ismiyle veraset ilamı, vefat eden bir kimseye kimlerin mirasçı olduğunu gösteren belgenin adıdır. Bu belgede, kimlerin mirasçı olduğunun yanında bu mirasçıların hangi oranda miras hakkı olduğu da gösterilmektedir. 

Mirasçılık belgesinin önemi şurada kendini göstermektedir. Bir kimse vefat ettiği andan itibaren vefat edene ait tüm haklar ve borçlar mirasçılarına intikal eder. Dolayısıyla mirasçılık belgesinde ismi geçen kişiler miras hisseleri oranında bir yandan murisin yani vefat edenin evi, arabası, tarlası, bankadaki parası, alacakları gibi pozitif malvarlığına sahip olurken diğer yandan da murisin borçları gibi negatif malvarlığına da sahip olur.

E-Devlet Üzerinden Mirasçılık Belgesi Nasıl Alınır?

Adalet Bakanlığı 10 yılı aşkın bir zamandır Ulusal Yargı Ağı Projesi olarak bilinen UYAP sistemini hayata geçirdi. Bu sayede yargı hizmetlerinde süre alan bir çok işlem dakikalar içinde sonuçlandırılabilir hale geldi. İşte bu hizmetlerden biri de mirasçılık belgesi alma işlemidir. UYAP üzerinden nüfus kayıtlarının alınabilmesi sayesinde UYAP sistemi üzerinden otomatik olarak mirasçılık payları da hesaplanabiliyor. Mahkemelerin bu şekilde yararlanabildiği bu sistemi Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı e-devlet üzerinden de kullanılabilir hale getirdi. Artık tüm vatandaşlar e-devlete giriş yaparak çok kısa bir sürede veraset ilamını alabilmektedir.

E-devlet Üzerinden Mirasçılık Belgesi Almak İçin Ne Yapmalıyım?

E-devlet üzerinden mirasçılık belgesi almak için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

  • Öncelikle T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi yazarak e-devlete giriş yapın.
  • Açılan ekranda Yargı Hizmetleri menüsüne tıklayın.
  • Tekrar açılan sayfada Mirasçılık Belgesi Verilmesi seçeneğini tıklayın.

Bu işlemleri yaptıktan sonra mirasçılık belgesini alabilirsiniz.

Eğer bu adımları takip etmekle uğraşmak istemiyorsanız giriş yaptıktan sonra açılan anasayfadaki arama kısmını “veraset ilamı sorgulama” yazın ve aramayı başlatın. Hemen ilgili link karşınıza çıkacaktır.

Hangi Yıllara Ait Mirasçılık Belgesi Alabilirim?

E-Devlet üzerinden alınacak mirasçılık belgeleri için yıl sınırlaması getirilmiştir. Buna göre ölüm tarihleri 1990 ve sonrası olanlara ilişkin mirasçılık belgesi alınabilecektir. Buna karşın 1989 ve daha önceki yıllarda vefat eden kişilere ait mirasçılık belgesi için mahkemelere başvuru yapılması zorunludur.

Alınacak Mirasçılık Belgesinin Davaya Konu Olmaması Gerektiğini Unutmayın

E-devlet üzerinden mirasçılık belgesi almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biri de mirasçılık belgesinin davaya konu olmamasıdır. Eğer mirasçılık belgesinin iptali davası var ise buna ilişkin mirasçılık belgesi alınamayacaktır.

Veraset İlamı Sorgulama Hizmetinden Kaç Kişi Yararlandı?

E-devlet veraset ilamı sorgulama hizmetinden bugüne kadar 436491 kişi yararlanarak mirasçılık belgesi aldı.

Mirasçılık Belgesi Nerelerden Alınabilir?

Veraset ilamını e-devlet üzerinden alma işlemi hakkında yukarıda bilgi verdik. E-devlet üzerinden hızlı bir şekilde mirasçılık belgesi alabilirsiniz. Eğer e-devlet üzerinden mirasçılık belgesi almak istemezseniz harç yatırarak aşağıdaki yerlerden de mirasçılık belgesi almanız mümkündür. Bu yerler şunlardır:

  • Sulh Hukuk Mahkemeleri
  • Noterler

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-devlete giriş yapmak için e-devlet şifresi almanız gerekmektedir. Bunun için PTT şubelerine giderek düşük bir para karşılığı e-devlet şifresi alabilirsiniz.

Bunun dışında eğer internet bankacılığı kullanıyorsanız, internet bankacılığı giriş şifresi kullanarak da e-devlete giriş yapmanız mümkündür. 

İnternetten PTT’ye gitmeden e-devlet şifresi alma işlemi hakkında bilgi edinmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.” 

İlginizi Çekebilir: Kredi borcu varken borçlunun kafasını karıştıran soruların cevaplarını öğrenmek için hemen bağlantıya tıklayın.


Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın